REKLAMA

Okiem Robaka – Piękno życia Mirosława Rogali

REKLAMA

Poprzez sztukę szukam równowagi i balansu w życiu – tak w piątkowy wieczór puentował Mirosław Rogala podczas otwarcia wystawy swych prac w Płockiej Galerii Sztuki.

[dropcap]O[/dropcap]to staraniem tej placówki po raz kolejny mamy możliwość zapoznać się z twórczością artysty światowego formatu. Ekspozycja obejmuje około stu prac, będących dorobkiem artysty z ostatnich dziesięciu lat.
Twórca na stałe mieszka w Stanach Zjednoczonych, w Polsce nie wystawiał od 2001 roku. Wernisaż uświetnił pokaz multimedialny oraz podkład muzyczny autorstwa i w wykonaniu Marka Bałaty, wybitnego muzyka jazzowego.

Zaprezentowane na wystawie, przetworzone komputerowo fotografie, ogniskują się wokół dwóch wiodących tematów: pejzażu miejskiego i ogrodu w różnych artystycznych transformacjach. Wirujące spirale elementów industrialnej przestrzeni i wielopłaszczyznowe formy natury skłaniają do refleksji o naszym postrzeganiu rzeczywistości i istocie otaczającego świata.

Mirosław Rogala (ur. w 1954) absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, jest wykładowcą i dyrektorem katedry PIMA Performance and Interactive Media Arts w Brooklyn College w Nowym Jorku, jednej z najbardziej prestiżowych uczelni artystycznych w Stanach Zjednoczonych. Jako pierwszy w Polsce (i jeden z pięciu osób na świecie) obronił w roku 2000 doktorat w zakresie sztuk interaktywnych w Uniwersity of Wales.Artysta zasłynął jako twórca interaktywnej instalacji dźwiękowej w przestrzeni publicznej eGarden (Electronic Garden/NatuRealization) w Chicago – podejmującej problem transformacji świata. Była to jedna z pierwszych na świecie permanentnych interaktywnych instalacji outdoors.

obraz

A zatem kim tak naprawdę jest Mirosław Rogala – fotografem? Grafikiem komputerowym? Muzykiem? Rysownikiem? Performerem?

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU