REKLAMA

Nowy nabytek Orlenu. Zmieni się w wytwórnię biometanu

REKLAMA

PKN ORLEN prowadzi intensywne prace nad realizacją swojej strategii przemian energetycznych do 2030 roku. Spółka wykupiła biogazownię rolniczą, w której będzie produkować biometan.

​ORLEN Południe z Grupy ORLEN nabył biogazownię rolniczą Bioenergy Project w Konopnicy, którą planuje przekształcić na wytwórnię biometanu. Koncern też zabezpiecza łańcuch dostaw, pozyskując spółkę Biozec, odpowiedzialną za sprzedaż i dystrybucję dostarczanej przez biogazownię energii cieplnej.

Realizacja projektu wpisuje się w strategię budowy nowej linii biznesowej ORLEN Południe w obszarze produkcji biogazu. Zakłada ona między innymi rozbudowę możliwości produkcyjnych pozyskanych aktywów do ok. 7 mln metrów sześciennych biometanu rocznie.

Jak przekazał Daniel Obajtek, Prezes PKN ORLEN, transformację energetyczną spółka traktuje jako szansę na wejście w nowe segmenty biznesowe.

– Zgodnie z nową strategią do 2030 r., budujemy efektywny ekonomicznie i energetycznie system odnawialnych źródeł energii. Rozwój działalności w obszarze biogazu doskonale wpisuje się w te założenia. Jednocześnie wzmacniamy kompetencje i pozycję rynkową ORLEN Południe, spółki z naszej Grupy, która wzbogaca swoje portfolio o kolejny bioprodukt – powiedział Daniel Obajtek.

Biogazownia o mocy 1,99 MW w Konopnicy, w gminie Rawa Mazowiecka, została oddana do użytku w styczniu 2012 r. Do procesu fermentacji instalacja wykorzystuje głównie pozostałości z tłoczenia soków z jabłek, a w mniejszym stopniu też inne surowce, m.in. porzeczkę.Zakład posiada dobrą lokalizację, ze względu na rozległe tereny sadownicze znajdujące się w okolicy, co oznacza stały dostęp do surowca potrzebnego do produkcji biogazu. Aktualnie instalacja wykorzystywana jest do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej na rynku lokalnym.

ORLEN Południe planuje przekształcenie biogazowni w wytwórnię biometanu. Celem jest rozbudowa zakładu do możliwości produkcji ok. 7 mln sześc. biometanu rocznie, co może nastąpić już w roku 2022. Transakcja zapewni spółce ORLEN Południe pozyskanie wykwalifikowanej kadry, która jest niezbędna do dalszego efektywnego rozwoju w ramach sieci wytwórców biogazu rolniczego.

Zakup Bioenergy Project jest pierwszą transakcją realizowaną w ramach pilotażowego programu pozyskiwania firm w obszarze produkcji biogazu. Program, mający na celu stworzenie nowej linii biznesowej, obok przejęcia i modernizacji istniejących obiektów, zakłada również budowę własnych instalacji.

Część większej ekologicznej całości

ORLEN Południe konsekwentnie przekształcana jest w nowoczesną biorafinerię, realizującą ekologiczne inwestycje. W Trzebini trwa budowa pierwszej w Polsce i największej w Europie instalacji do produkcji zielonego glikolu propylenowego, a także pilotażowej instalacji do produkcji kwasu mlekowego z wykorzystaniem mikroorganizmów.

Spółka planuje również budowę instalacji do produkcji bioetanolu II generacji w Jedliczu. Ponadto w Trzebini powstaje też instalacja do produkcji paliwa wodorowego, dla którego surowcem może być właśnie biometan.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

  1. fajnie says:

    niech śmierdzi też gdzieś poza Płockiem, może też dałoby radę jakiś komin tam przenieść prezesie?

  2. Dyr. says:

    To ja na tenczas piardnę w stołek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama


REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU