Niezwykle piękni na pokazie mody [ZDJĘCIA]

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Czy świat może być jeszcze piękniejszy i lepszy? Z całą pewnością tak, o czym mogli przekonać się licznie przybyli goście na wystawę i pokaz mody, wieńczący projekt Płockiego Centrum Osób Niepełnosprawnych.

W piątek 10 stycznia w Płockiej Galerii Sztuki, miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Było to podsumowanie dziesięciu miesięcy pracy Fundacji „Panaceum” i płockiego wolontariatu. Tyle bowiem czasu zakładała realizacja projektu VI edycji konkursu grantowego. Była ona możliwa dzięki licznym sponsorom i osobom, które pomagały i wspierały działania zamierzone przez organizatorów.

Fundacja „Panaceum” stwarza możliwości integracji i aktywizacji osób niepełnosprawnych. Bo nie każdy pewnie wie, ale blisko 10% płocczan posiada status osoby niepełnosprawnej. Brakowało takiego miejsca, które zintegruje te wszystkie osoby. W ten sposób powstało Płockie Centrum Osób Niepełnosprawnych, które działa i rozwija swoją działalność przy Domu Pomocy Społecznej „Przyjazne Serca”.

Projekt „Niezwykle Piękni” zakładał po raz pierwszy współudział płockiego wolontariatu. Zaangażowani byli także fotograf i stylistka. Aby całe przedsięwzięcie się udało, zorganizowano wcześniej casting, w którym wyłoniono 12 osób niepełnosprawnych oraz 12 wolontariuszy, którzy ich wspierali i pomagali. Zajęcia zakładały pracę ze stylistką, fryzjerem oraz kosmetyczką, a także psychologiem. Jednym z punktów projektu były wyjścia do sklepów z odzieżą, gdzie osoby niepełnosprawne miały dobierały sobie odpowiednie stroje, poznając w ten sposób siebie i własne potrzeby. Bez wątpienia zarówno pomysł zajęć, jak i piątkowy ich finał był stuprocentowym sukcesem. Uczestnicy projektu uwierzyli w siebie i udowodnili społeczeństwu, że prawdziwe piękno jest we wnętrzu człowieka. Każdego człowieka.

Główną salę Płockiej Galerii Sztuki ozdabiały ogromne, czarno-białe fotografie, o wymiarach 2 metry na 1,5 metra. Modelami do zdjęć były osoby niepełnosprawne oraz wolontariusze. Piotr Hejke, znany płocki fotograf, po mistrzowsku oddał piękno i wnętrze swoich modeli. Zdjęcia tworzone były w różnych sceneriach, dobranych z niezwykłą dokładnością do cech charakteru modeli. Było lotnisko, zoo czy zwykła sofa. Widać na zdjęciach, że autor zadbał o każdy szczegół.

– Inspiracje przychodziły z zewnątrz – powiedział nam Piotr Hejke. – W jednej sytuacji był to świat lalek, w innej uśmiech Marilyn Monroe, w jeszcze innej Cartier Bresson czy po prostu Piotr Hejke – najważniejsze, że wszyscy świetnie przy tym się bawiliśmy- zakończył, wyraźnie zadowolony.

Jednak nie tylko fotografie robiły wrażenie. Na czerwonym dywanie pojawiły się w pewnym momencie „gwiazdy” wieczoru, osoby niepełnosprawne oraz wolontariusze. W cudownie dobranych strojach, z których część pochodziła z kolekcji Magdaleny Carter – płockiej projektantki mody, przy dźwiękach muzyki, modele i modelki z ogromną radością prezentowali siebie i stroje. Gromkie brawa, w stu procentach zasłużone, dodawały im odwagi i entuzjazmu. Na koniec pokazu wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatorów kalendarz – katalog, w którym są umieszczone zdjęcia z wystawy.

Wczorajszy wieczór był wyjątkowy i na pewno na długo zostanie w pamięci osób, które brały w nim udział. A dla osób niepełnosprawnych zaczął się tym samym nowy etap w ich życiu, pełen wiary w siebie i świat, ten lepszy i piękniejszy.

Lena Rowicka

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji