Narkotyki, hardrock i moda. Jeden dzień w szkole

REKLAMA

PowiązaneTematy

Dzisiaj w Zespole Szkół nr 5 odbyła się impreza, która jest dowodem na kreatywność młodych ludzi. Zobaczyliśmy przedstawienie profilaktyczne, turniej wzorowany na „Jaka to melodia”, występy wokalne i pokaz mody ekologicznej. 

O przedstawieniu, przygotowanym przez uczniów gimnazjum i liceum dowiedzieliśmy się przypadkiem. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądają obecnie akademie szkolne, kojarzące się z wierszykami, piosenkami i… nudą.

Już przy wejściu miło zaskoczyła nas scenografia i frekwencja wśród uczniów. Oceny już wystawione, spodziewaliśmy się więc garstki osób, które z poczucia obowiązku są jeszcze w murach szkolnych. Jednak aula ZS 5, w skład którego wchodzi Gimnazjum nr 8 oraz VII Liceum Ogólnokształcące, była pełna. Kolorowa scenografia, kolorowi  uczniowie, profesjonalny sprzęt nagłośnieniowy (obsługiwany również przez ucznia) – to wszystko sprawiało naprawdę fajne wrażenie.

Występy podzielone były na kilka części. Pierwszą z nich, przedstawienie profilaktyczne, przygotowali uczniowie pod opieką pani Jadwigi Krużyńskiej. – Przedstawienia profilaktyczne realizujemy w naszej szkole z samorządem uczniowskim już od 9 lat – mówiła nam pani Jadwiga, przepraszając jednocześnie za niedyspozycję głosową. – Trzeba było sporo wysiłku włożyć, żeby zapanować nad grupą, która już czuje wakacje – tłumaczy.

– Wbrew temu co mówią wszyscy, młodzież lubi występować – nasza rozmówczyni nie kryje swojego przywiązania do podopiecznych z grupy teatralnej. – Lubi też słuchać, co widać po dzisiejszej frekwencji – dodaje.

W przedstawieniu wzięli udział uczniowie z pierwszych i drugich klas gimnazjalnych oraz licealiści. Śpiewać natomiast mógł każdy, kto zechciał. – Do pracy biorę tylko dzieci chętne. Nie ma co wyciągać za uszy, bo i tak z tego wtedy nic nie wyjdzie. Natomiast do dzisiejszego przedstawienia zgłosiło się około czterdziestu uczniów, plus obsługa techniczna – opowiada pani Jadwiga.

Scenariusz, oparty na pamiętniku narkomanki (z pozytywnym zakończeniem) wymyślili uczniowie. Jest w nim nie tylko problem narkomanii wśród młodzieży, ale i próba wyjaśnienia przyczyn – matka alkoholiczka, chęć przypodobania się grupie, posiadania znajomych, szpanu. W konkursie przedstawień teatralnych, zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury, ten spektakl zajął wysokie, trzecie miejsce.

Pani Krużyńska zapowiada, że w trakcie Dni Ziemi chce pokazać kolejne przedstawienie, a od września ponownie rozpocznie pracę z grupą teatralną, dołączając do niej uczniów z pierwszej klasy.

W trakcie naszej rozmowy odbywały się występy uzdolnionych wokalnie uczniów, w tym zespołu hardrockowego. Poziom był naprawdę wysoki i z przyjemnością włączyliśmy się w pełen uznania aplauz. Wcześniej piosenki zaprezentowali młodzi aktorzy z grupy teatralnej, w ramach turnieju muzycznego – wybrani uczniowie musieli odgadnąć, jaki tytuł nosi nucony przez grupę utwór.

Ostatnim elementem był pokaz mody. Ale nie takiej zwyczajnej, lecz przygotowanej z powtórnym wykorzystaniu surowców, czyli ekologicznej. Zobaczcie na zdjęciach i filmie – stroje wyszły naprawdę fajnie. Po części to za sprawą modelek, częściowo dzięki pomysłowości pani Grażyny Stobieckiej, która przygotowywała ten projekt.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i filmów. Ale przede wszystkim, zachęcamy do takich inicjatyw, które pokazują jak zdolną mamy młodzież.

Zobacz filmy na następnej stronie