Milewski: Płock staje się sponsorem Orlenu

ADVERTISEMENT

Jednym z tematów wtorkowej Sesji Rady Miasta Płocka była umowa pomiędzy ratuszem a PKN Orlen. Zgodnie z nią Urząd Miasta przekaże prawo własności placu przy ul. Wyszogrodzkiej i 2 mln zł w zamian za hotel „Petrochemia”. – To wymiana niekorzystna. Doszliśmy do sytuacji, w której Płock dofinansowuje takiego giganta paliwowego, jakim jest Orlen – oświadczył Mirosław Milewski.

Zgodnie z planem umowy, koncern stałby się właścicielem działki przy Wyszogrodzkiej (obok stacji paliw), otrzymałby także 2 mln złotych, z kolei miasto dostałoby nieruchomość przy ulicy 3 Maja z częścią hotelu „Petrochemia”. Według prezydenta Płocka, Andrzeja Nowakowskiego, takie posunięcie rozwiązałoby wiele istniejących problemów m.in. przeniesienia pętli autobusowej z Mazura, która miałaby powstać na placu na Wyszogrodzkiej oraz internatu, w który zmieniłby się część hotelu „Petrochemia”.

PowiązaneTematy

To transakcja, która wzbudziła wiele kontrowersji. Zdaniem Mirosława Milewskiego, taka zamiana jest dla miasta nieopłacalna. – Według moich informacji miasto musiałoby dopłacić ponad 2 miliony złotych Orlenowi – powiedział Milewski. – Działka, na której postawiono hotel jest bowiem warta dwukrotnie więcej – dodaje.

Milewski zaznacza też, że internat nie służyłby dzieciom z Płocka, tylko młodzieży z okolicznych gmin. Zdaniem byłego prezydenta to niezbyt rozsądne posunięcie. Andrzej Nowakowski odpiera zarzuty. – Dla mnie nie jest istotne to, czy w budynku mieszkają dzieci spoza Płocka – odpowiadał prezydent. – Ważne, że te dzieci będą uczyły się w płockich szkołach, będą uczone przez płockich nauczycieli, a dzięki internatowi potencjał naszych placówek będzie bardziej wykorzystywany.

Przeciwna zamianie jest Wioletta Kulpa. Radna Prawa i Sprawiedliwości widzi w umowie wiele wad. Jedną z nich jest umiejscowienie pętli autobusowej, stacji paliw oraz planowanego targowiska miejskiego na jednym placu. Andrzej Nowakowski uspokaja: – O tym, czy na Wyszogrodzkiej powstanie targowisko, zdecydują mieszkańcy.

– Nie wiem czy lokalizacja pętli w takim miejscu jest dobrym pomysłem – stwierdziła Kulpa. – Może lepiej byłoby rozważyć inną, nawet bardziej kosztowną opcję, by wyznaczyć nową, dogodniejszą lokalizację – dodała. Prezydent wyjaśniał, że uchwała nie określa tego, co dokładnie ma powstać na Wyszogrodzkiej. Daje jednak pewność, że płocczanie mieszkający na Zubrzyckiego przy pętli nie pozostaną z nią kolejną zimę.

Argumenty radnych opozycyjnych okazały się niewystarczające. Podczas głosowania rada miasta zdecydowała, że tereny przy ul. Wyszogrodzkiej zostaną przekazane Orlenowi, natomiast ratusz przejmie część hotelu przy ul. 3 Maja. Siedemnastu radnych było na tak, sześciu na nie, jeden wstrzymał się od głosu.