REKLAMA

Milewski: Nie ma co się łudzić. Uniwersytetu w Płocku nie będzie

REKLAMA

Jednym z tematów 39. Sesji Rady Miasta był rozwój szkół wyższych w Płocku. – Przestańmy się łudzić. W Płocku nie będzie wielkich uniwersytetów, wzmacniajmy istniejące szkoły wyższe – powiedział Mirosław Milewski, były prezydent miasta.

PowiązaneTematy

Dyskusja o rozwoju szkół wyższych w mieście rozpoczęła się od wystąpienia rektorów trzech płockich uczelni: Politechniki Warszawskiej, PWSZ-u oraz Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica. Prowadzący placówki podziękowali za dotacje i wszelką pomoc, jaką szkoły otrzymały od  miasta.

– Przestańmy się łudzić. W Płocku nie będzie wielkich uniwersytetów – Mirosław Milewski, były prezydent Płocka

W dyskusji wzięli udział także radni, którzy podjęli temat płockiego uniwersytetu, a więc kwestii, która systematycznie wraca na mównicę ratuszowej auli. – Przestańmy się łudzić. W Płocku nie będzie wielkich uniwersytetów – zaczął Mirosław Milewski, były prezydent Płocka. – Szanse na to, że u nas powstanie nowy uniwerek sięgają dwóch procent. Skończmy z tym PR-em i wzmacniajmy istniejące uczelnie, z czym mamy problem – dodał Milewski.

– To miasto już nie żyje, bo nie ma w nim młodych ludzi – Arkadiusz Iwaniak, radny SLD

Zdanie byłego prezydenta podziela Arkadiusz Iwaniak z SLD. Radny dodał też, że miasto powinno zrobić wszystko, by stać się miejscem akademickim. – Wyjdźmy w końcu z inicjatywą. Nie czekajmy na to, aż uczelnie nam coś zaproponują, a zachęćmy młodych, by pozostali w Płocku – powiedział radny SLD. – W Poznaniu, mieście akademickim, studenci zostawiają miliard złotych. Na utratę takich pieniędzy w dzisiejszych czasach nie możemy sobie pozwolić. To miasto już nie żyje, bo nie ma w nim młodych ludzi. Nie ma dyskotek studenckich. Ściągnijmy wykładowców do Płocka. Niech przyjadą tu młodzi ludzie z okolicznych miast. Przecież do Płocka jest bliżej niż do Warszawy – dodał Iwaniak.

Głos w debacie zabrał Andrzej Nowakowski. Prezydent Płocka zapewniał, że miasto wspiera uczelnie w granicach swoich możliwości. – Wszystkie uczelnie w Płocku są autonomiczne, a miasto wspiera ich rozwój – powiedział Nowakowski. – Wspiera, lecz nie utrzymuje. Tego nigdy nie będziemy mogli zrobić. Miasto wspiera szkoły wyższe, lecz uzależnione jest to od możliwości finansowych.– Drodzy radni, to uczelnie wyższe tworzą uniwersytety, a nie politycy – Artur Jaroszewski, przewodniczący Rady Miasta

Swoje zdanie wygłosił przewodniczący Rady Miasta. Artur Jaroszewski za brak uniwersytetu płockiego obwinia nie radnych miejskich, a istniejące już placówki wyższe. – Przysłuchuję się tym dyskusjom i tematowi uniwersytetu, który wraca raz na jakiś czas. Zrozumiałem, czemu w Płocku nie ma uniwersytetu i czemu go prawdopodobnie nie będzie – wyznał Jaroszewski. – Drodzy radni, to uczelnie wyższe tworzą uniwersytety, a nie politycy. Ostatnie dwadzieścia lat, z punktu widzenia tworzenia uniwersytetu w Płocku, to lata zmarnowane. To przedstawiciele uczelni wyższych nie potrafili się porozumieć, podając własne powody. Oczywiście, radni w tej kwestii mogą pomóc, lecz ta kwestia nie należy do końca do nas. Przepraszam za tę łyżkę dziegciu, lecz trzeba uczciwie przedstawiać swoje racje na tej sali – spuentował przewodniczący Rady Miasta.

– To, że straciliśmy ostatnich jedenaście lat, zawdzięczamy prezydentowi Milewskiemu – Arkadiusz Iwaniak, SLD

Inne stanowisko reprezentował przewodniczący SLD, Arkadiusz Iwaniak. –  To my, jako władze miasta powinniśmy o to zabiegać – stwierdził Iwaniak. –  Przecież to oczywiste, że nowa uczelnia dla tych obecnych będzie konkurencją, a pomimo tego ja osobiście nie widzę niechęci rektorów. To, że straciliśmy ostatnich jedenaście lat, zawdzięczamy prezydentowi Milewskiemu.

Radni zaproponowali rozwiązanie tej sytuacji. Tomasz Kolczyński z Prawa i Sprawiedliwości postulował o utworzenie komisji. Dyskusję zakończył Wojciech Hetkowski, który przypomniał rok 1998 i chwilę, w której utworzono w Płocku PWSZ. – Musimy pokazać, że mamy możliwości na to, by powstała tu nowa uczelnia wyższa – powiedział były prezydent Płocka. – Przecież niż demograficzny kiedyś się skończy. Wszystko jest możliwe, jeśli wykażemy się odpowiednią determinacją.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 0

 1. jw.jw says:

  Najpierw powinniśmy wziąć się za tworzenie warunków dalszego rozwoju miasta, a takie powstaną gdy zaczniemy podejmować działania aby Płock mógł stać się ośrodkiem regionalnym. W ośrodku regionalnym jest miejsce dla innych uczelni.

 2. Mirka says:

  W sumie Płock to już umieralnia jest. Centrum polski… Coś jak centrum obwarzanka ;)

 3. M says:

  po co Ci to.. wyjedz do Wawy tutaj nic nie zyskasz

 4. Ola says:

  lepiej niech zrobią magisterkę z ekonomii, administracji lub zarządzania na pw…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU