Tegoroczna edycja „Miasteczka Zdrowia” organizowanego przez ORLEN trwała dwa dni. ORLEN Arenę w tym czasie odwiedziło blisko 7200 mieszkańców Płocka i okolicznych powiatów. Jak zapowiedział wiceprezes ORLENU, program profilaktyki prozdrowotnej będzie kontynuowany.
W sobotę i niedzielę (2 i 3 września) w ORLEN Arenie odbyła się kolejna edycja „Miasteczka Zdrowia” ORLENU, podczas której uczestnicy mogli skorzystać z wielu bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich. Na terenie „Miasteczka Zdrowia” ustawiono gabinety lekarskie kilkunastu specjalizacji, m.in. punkty badań kardiologicznych i pulmonologicznych.
Odwiedziliśmy m.in. mocno oblegane stoisko Państwowej Inspekcji Sanitarnej. O co najczęściej pytali odwiedzający ten punkt?
– Przede wszystkim prosili o rozróżnienie grzybów jadalnych od niejadalnych, jak je rozpoznać, o cechy poszczególnych grzybów i gdzie występują – powiedział nam Robert Sikora, Kierownik Sekcji Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Płocku.
Jak podkreślił, wybierając się do lasu na grzybobranie należy pamiętać, że zbieramy tylko te grzyby, które znamy.
– Nie da się nauczyć rozpoznawania grzybów w jednej chwili, zwłaszcza, że poszczególne okazy różnią się między sobą, w zależności od miejsca, w którym rosną. Nie zawsze wyglądają tak, jak te w atlasie – zaznaczył Robert Sikora.
Potwierdził też, że bezpieczniej jest zbierać grzyby o spodzie rurkowym, ponieważ wśród nich nie ma żadnego grzyba trującego.
– Są wśród nich natomiast grzyby niejadalne. Na przykład goryczak żółciowy, popularnie nazywany na naszym terenie „szatanem”, jest niejadalny, ponieważ jest bardzo gorzki. Nawet odrobina tego grzyba dodana do potrawy spowoduje, że cała potrawa nie będzie nadawała się do zjedzenia – wyjaśniał kierownik PSS-E w Płocku.
Wśród najbardziej oryginalnych grzybów, jakie występują w polskich lasach wymienił m.in. rosnące na drzewie ucho bzowe, szmaciaka czy trzęsaka.
– Są to grzyby, których nie zbiera się na co dzień, natomiast nasze lasy obfitują w inne grzyby, zwłaszcza jeśli jest wilgotno i ciepło – podsumował Robert Sikora.
Na Miasteczku Zdrowia nie mogło zabraknąć przedstawicieli Narodowego Instytutu Onkologii, który realizuje wraz z ORLENEM program profilaktyki nowotworowej. Jakie są dotychczasowe efekty programu?
– Zgłaszalność pacjentów z chorobą onkologiczną utrzymuje się na takim samym, wysokim poziomie – powiedziała nam Jolanta Meller z Narodowego Instytutu Onkologii. – Bardzo brakuje nam profilaktyki o jeszcze większym zasięgu. Chcemy o niej mówić głośniej i odczarowywać poglądy, że onkologia to coś, co jest nieuleczalne – zaznaczyła Jolanta Meller.
Jak podkreśliła, profilaktyka, jako podstawowe narzędzie, powinna być bardzo szeroko rozumiana przez wszystkich. Dlatego takie wydarzenia, jak Miasteczko Zdrowia są bardzo ważne.
– Mówimy tu o samobadaniu piersi, o badaniach cytologicznych, o profilaktyce onkologicznej z kolonoskopii przy nowotworach jelita grubego. Zachęcamy wszystkich do uczestniczenia w takich spotkaniach, gdzie mówimy, uczymy i pomagamy zrozumieć to, co się dzieje. Jak co roku, jest z nami onkolog, który wyjaśnia wszystkie niejasności związane z chorobą. Jest dietetyk, a pamiętajmy, że zdrowy styl życia w 60 proc. odpowiada za nasze zdrowie. Największą popularnością, jak co roku, cieszy się lekarz onkolog od znamion – wymieniała Jolanta Meller.
Zaznaczyła również, że profilaktyka nowotworowa zależy od nas samych, dlatego warto zadbać o swoje zdrowie, zanim konieczna będzie interwencja lekarza, ale i obserwować siebie, by lekarz mógł wykryć chorobę na jak najwcześniejszym jej etapie.
Dlaczego ORLEN już po raz szósty zdecydował się na organizację Miasteczka Zdrowia?
– ORLEN jest zawsze tam, gdzie są mieszkańcy Płocka – podkreślał Piotr Sabat, Członek Zarządu ds. Rozwoju ORLEN. – Jesteśmy wyczuleni, by naszym mieszkańcom pomagać. Kieruje nami społeczna odpowiedzialność biznesu, ale i troska, bo przecież w Płocku mieszkają także nasi pracownicy, ich rodziny, płocczanie, na których nam bardzo zależy. W ubiegłym roku odwiedziło nas podczas Miasteczka Zdrowia 2,5 tys. osób, wykonano 2800 badań. Właśnie badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie niektórych schorzeń – wyjaśniał Piotr Sabat.
Obecny na wydarzeniu wiceminister zdrowia, Marcin Martyniak dodał, że kontynuacja współpracy ministerstwa zdrowia przy Miasteczku Zdrowia była oczywista.
– Profilaktyka jest kluczem do dobrostanu zdrowotnego Polaków, a tego typu lokalne inicjatywy stanowią o bliskości takiego działania – mówi Marcin Martyniak. – Cieszy, że w tych strefach zdrowia można znaleźć specjalistów z wybitnych ośrodków, w tym również podległych ministrowi zdrowia, jak Narodowy Instytut Onkologii, Narodowy Instytut Kardiologii, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc czy Centrum Zdrowia Dziecka – wymieniał wiceminister zdrowia.
Podkreślił też, że Miasteczko Zdrowia w Płocku rozwija się z edycji na edycję, a w tym roku przebadać się mogą także najmłodsi. Zachęcił także do korzystania z programu szczepień HPV czy Profilaktyka 40+.
Wiceprezes Piotr Sabat zapewnił, że ten program profilaktyki prozdrowotnej będzie kontynuowany. Znaczenie Miasteczka Zdrowia potwierdzają tegoroczne statystyki.
Blisko 300 chętnych sprawdziło pojemność płuc, z rehabilitacji oddechowej skorzystało 120 osób, z konsultacji pulmonologicznych blisko 200 osób, a z konsultacji okulistycznych około 420 osób. Odwiedzający miasteczko byli też zainteresowani konsultacjami i wskazaniami doboru diety, których udzielono ok. 320 razy. Badania mammograficzne wykonało 212 pań, a z badania podoskopowego skorzystało 170 osób. Stoisko SANEPID-u odwiedziło 1114 osób. Zainteresowaniem cieszyły się także konsultacje fizjoterapeutyczne, z których skorzystało 105 dzieci oraz 220 dorosłych.
W poradni kardiologicznej udzielono konsultacji 420 osobom, swój słuch sprawdziło ponad 320 odwiedzających miasteczko, niemal 440 osób skorzystało z konsultacji zmian skórnych, 500 uczestników sprawdziło ciśnienie krwi, a badania EKG wykonano 520 razy.
Ale nie tylko badania cieszyły się dużą popularnością. Najmłodsi chętnie korzystali z przygotowanych animacji, swoje strefy przygotowały także: Zakładowa Straż Pożarna ORLENU (prezentując m.in. pokaz pierwszej pomocy przy wypadku motocyklisty), Fundacja PGNIG im. Ignacego Łukasiewicza, Fundacja ORLEN oraz Fundacja Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.
Przypomnijmy, że projekt ORLENU został przygotowany pod patronatem Ministra Zdrowia z udziałem kilkunastu partnerów medycznych. „Miasteczko Zdrowia” jest organizowane przez ORLEN od 2019 r. We wszystkich sześciu jego edycjach łącznie udzielono 23 tysiące konsultacji i porad medycznych.