REKLAMA

Metamorfozy Płocka – Dom Prasy

REKLAMA

Nie ma chyba płocczanina, który nie interesowałby się, jak nasze miasto wyglądało kilkanaście, kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu. Wraz z Towarzystwem Naukowym Płockim rozpoczynamy nowy cykl, dzięki któremu możecie zobaczyć metamorfozę Płocka…

Metamorfozy Dom Prasy

Dzięki życzliwości Towarzystwa Naukowego Płockiego, możemy zaprezentować Wam unikalne zdjęcia naszego miasta w zestawieniu z aktualną fotografią danego miejsca czy budynku.

PowiązaneTematy

Zaczynamy od zdjęcia z 1918 roku, na którym widzimy fragment ulicy Grodzkiej i Jerozolimskiej oraz budynek, mieszczący się pod adresem Stary Rynek 27, znany również jako Dom Prasy – to właśnie tam mieści się siedziba „Tygodnika Płockiego”. Fotografia została wykonana dokładnie sto lat po wybudowaniu tej kamienicy.

fot. ze zbiorów TNP
fot. ze zbiorów TNP

Ulica Grodzka, przy której znajduje się ten budynek, jest najstarszą ulicą Płocka – pierwsze wzmianki o niej sięgają XII wieku. Ta niewielka uliczka, o długości 200 metrów, łączyła dwa miejskie place – Stary Rynek i Rynek Kanoniczny (obecnie pl. Narutowicza). Była też głównym traktem wjazdowym do grodu. Jej zabudowę stanowiły głównie trzypiętrowe, XVIII-wieczne kamienice.

Metamorfozy Płocka – Kamienica Kuliga

Rejon ten od XVI w. stanowił część dzielnicy żydowskiej, która obejmowała m.in. ulicę Szewską czy rejon ulic: Jerozolimska, Synagogalna, Tylna, Niecała, Kwiatka oraz częściowo ulic: Bielskiej, Grodzkiej i Starego Rynku. W dzielnicy, obok Żydów płockich, właścicielami kamienic byli chrześcijanie oraz Żydzi z ościennych miast. Jako ciekawostkę możemy podać, że w 1516 r. Feliks, Żyd w Płońska zakupił za 6 kop groszy dom przy ul. Żydowskiej od siodlarza Pawła Chomętowskiego z Ciechanowa.

Metamorfozy Płocka – Baszta

W 1918 roku w budynku mieścił się m.in. zakład fryzjerski, a także lokal pana Pokrzywy czy Jakóbowicza. Na ulicy widzimy sporo płocczan – elegancko ubranych panów w kapeluszach, dzieci, jakby pozujące do zdjęcia, panią w jasnym kapeluszu i roznosiciela gazet, jak na przyszły Dom Prasy przystało ;)

A jak wygląda dzisiaj to miejsce?

fot. Adek Jasiński
fot. Adek Jasiński

Kamienica – przynajmniej zewnętrznie – została odnowiona. Wymienione są okna, zmieniona elewacja budynku, na której mieści się teraz tablica pamiątkowa na cześć posłanki Joanny Szymanek-Deresz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Na ulicy ludzi jakby mniej, choć słoneczna pogoda zachęca do spacerów. No i z okna na drugim piętrze nie wygląda już pewna zamyślona pani…

Wasze wspomnienia
Po publikacji, pojawiły się w sieci Państwa wspomnienia na temat tej kamienicy. – W szczycie budynku był mały sklepik spożywczy p. Zuzanny Zejdler „U Zuzi” – wspomina pani Elżbieta. – „U Zuzi” , „U Sudnika” to „kultowe” sklepiki tamtych lat na Grodzkiej – potwierdza pan Ryszard. – Po prawo tata miał warsztat szewski i dalej BLIGE, pamiętam tę ruinę – pisze z kolei pan Marek.

Znacie szczegóły, dotyczące tego budynku? A może chcecie podzielić się swoimi zdjęciami starego Płocka? Piszcie na adres: redakcja@petronews.pl – wykonamy aktualne zdjęcie i porównamy, co zmieniło się w naszym mieście.

Metamorfozy Płocka – Płocka dziekanka