REKLAMA

Melchiory 2013: Weekend pod znakiem reportażu w Płocku

REKLAMA

W najbliższy weekend do Płocka zjadą najwybitniejsi twórcy reportażu, którzy wezmą udział w gali wieńczącej IX Ogólnopolski Konkurs Reportażystów Melchiory 2013. Galę poprowadzą: Anna Czartoryska i Andrzej Ferenc. W auli urzędu miasta zaprezentowane zostaną niektóre z reportaży, odbędą się także spotkania z autorami.

Do Płocka przyjadą najwybitniejsi twórcy reportażu, przedstawiciele rozgłośni radiowych i wielbiciele gatunku. Gala wręczenia nagród Melchiory 2013 odbędzie się w Teatrze Dramatycznym, ale zanim to nastąpi, w auli ratusza zaprezentowane zostaną niektóre reportaże, o których opowiadać będą ich autorzy.

W piątek 17 maja o godz. 18 Irena Piłatowska-Mądry poprowadzi spotkanie z Markiem Millerem, autorem cyklu reportaży pt. „Wielka szpera”, później nastąpi prezentacja filmu pt. „Metr nad ziemią” w reżyserii Tomasza Wiszniewskiego. W sobotę, 18 maja w auli urzędu miasta od godz. 10 Małgorzata Kownacka poprowadzi spotkania z reportażystami m.in. z Programu 2 Polskiego Radia, czy Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Odwołanie w nazwie konkursu do Melchiora Wańkowicza jest przywołaniem najlepszej tradycji polskiego reportażu oraz warsztatu i stylu pracy, do którego sięgają dziennikarze uprawiający ten gatunek. Od kilku lat finał odbywa się w różnych miastach Polski. – Gościliśmy już m. in. Katowicach, Zielonej Górze, Lublinie, Olsztynie i Białymstoku – wspomina Irena Piłatowska-Mądry,  redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, autorka projektu. –  Po raz pierwszy jesteśmy w mieście, w którym nie ma Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia. Po raz pierwszy organizujemy galę nie z rozgłośnią lecz z urzędem miasta. Cieszymy się, że jest to Płock, przepiękne miasto z ciekawą historią, zabytkami i muzeami.

Podczas sobotniej uroczystości w Teatrze Dramatycznym w Płocku, która rozpocznie się w sobotę o godz. 19 ogłoszony zostanie werdykt jury, pracującego w składzie: Hanna Krall,  Krystyna Melion, Irena Piłatowska – Mądry, Anna Sekudewicz i Maciej Drygas. Dzień ten będzie jednocześnie dorocznym świętem reportażu radiowego i jego twórców.

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. W przypadku gali obowiązują jednak zaproszenia, które będzie można uzyskać podczas spotkań w auli ratusza. Liczba zaproszeń jest ograniczona. Transmisję z sobotniej uroczystości przeprowadzi Program Pierwszy Polskiego Radia i Polskie Radio 24. Uroczystość będzie można obejrzeć na stronie: melchiory.polskieradio.pl.

Galę poprowadzą Anna Czartoryska i Andrzej Ferenc. Dodatkową atrakcją wieczoru będzie koncert Anny Sroki – Hryń i Janusza Radka z Płocką Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Tadeusza Filipczaka.

Plan spotkań:17 maja (piątek) godz. 18.00 – prowadzenie Irena Piłatowska-Mądry

W programie:

– Spotkanie z Markiem Millerem, autorem cyklu reportaży pt. „Wielka szpera”,
– Prezentacja filmu pt. „Metr nad ziemią” w reżyserii Tomasza Wiszniewskiego.

18 maja (sobota) godz. 10.00-16.00 – prowadzenie Małgorzata Kownacka

W programie:
10.00-11.00 – Alicja Grembowicz – „Podróż Kasi” (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia),
11.00-12.00 – Jolanta Rudnik – „Czarny temat Regina” (Radio Koszalin),
12.00-13.00 – Bartosz Panek – „Lekcja życia” (Program 2 Polskiego Radia),
13.00-14.00 – Patrycja Gruszyńska-Ruman i Magda Balcerak – „Dopóki jestem” (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia),
14.00-15.00 – Żaneta Walentyn i Michał Słobodzian – „Orzeł i reszka” (Radio PiK Bydgoszcz),
15.00-16.00 – Katarzyna Michalak i Agnieszka Czyżewska-Jacquemet – „Jedno proste zdanie” (Polskie Radio Lublin).

Fot. Polskie Radio

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU