środa, 6 lipiec, 2022
  • Reklama na portalu i w gazecie
  • Kontakt z redakcją
  • Polityka Prywatności
PetroNews
  • Start
  • Płock
    • Bezpieczeństwo
    • Polityka i Politycy
    • Sport
    • Informacje
    • Rozrywka i Wydarzenia
    • Tylko u Nas
  • Powiat
  • Dyskusje
  • Gazety
  • Kontakt
  • Reklama
  • Więcej
    • Ogłoszenia
    • SocialMedia
No Result
View All Result
PetroNews

REKLAMA
Home Informacje Rodzina i Społeczeństwo

Mazowsze na weekend – Stado Ogierów w Łącku

przez Agnieszka Stachurska
19 kwietnia 2015
49
SHARES
Podziel się na FacebookuUdostępnij na Twitterze
REKLAMA

Rozpoczyna się sezon wiosenno-letni, przynoszący nam ładną pogodę, energię i… chęć wyjazdu na łono natury. Gdzie można odpocząć w weekend? Jakie, często nieodkryte, miejsca czekają na płocczan i mieszkańców gmin naszego powiatu? Wyruszamy na wycieczkę po urokliwym Mazowszu.

Naszą podróż inauguruje Stado Ogierów w Łącku, które powstało w 1923 r. na mocy decyzji Prezydenta RP, jako jedno z pierwszych stad w niepodległej Polsce. W maju 1993 r. Państwowe Stado Ogierów w Łącku przejęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. W grudniu 1994 r., w wyniku przekształcenia, powstało Stado Ogierów w Łącku Sp. z o.o. Teraz właścicielem spółki jest Agencja Nieruchomości Rolnych.

PowiązaneTematy

Zawody jeździeckie – przeżyjmy to jeszcze raz! [ZDJĘCIA]

Zderzenie osobówek w Łącku [ZDJĘCIA]

Grand Prix zawodów w skokach przez przeszkody zdobyła 16-latka [FILM, ZDJĘCIA]

Nie żyje mężczyzna, który wypadł z kajaka na Jeziorze Górskim

fot. Stado Ogierów w Łącku
fot. Stado Ogierów w Łącku

Jadąc z Płocka w stronę Gostynina, nie sposób nie zauważyć białego muru po jednej stronie ulicy i żywopłotu po drugiej, za którymi czasem można dostrzec piękne, dumne ogiery. Zastanawiacie się, co dokładnie kryje ogrodzenie Stada Ogierów?

Praca przy koniach to pasja

Przy wejściu wita nas postawny mężczyzna w służbowym stroju. To nasz przewodnik, Jacek Śluborski, koniuszy stada. Pytamy, czy często Stado Ogierów ma gości. – Bardzo dużo dzieci tutaj przebywa, przyjeżdżają na wycieczki. Najczęściej szkoły przyjeżdżają na wycieczki jednodniowe, ale są również osoby, które nocują u nas w Białym Dworku. Dla mnie najprzyjemniej jest tu w maju, kiedy jest koncert żab. Cisza wokół i tylko ten koncert… – mówi koniuszy. To najwyższy „stopień” w tej branży, w której są kolejno masztalerz, starszy masztalerz, podkoniuszy i koniuszy stada.

 – Mój ojciec miał trzech synów. Dwóch normalnych i jednego, który lubił konie, to właśnie ja… – koniuszy Stada Ogierów w Łącku

– To jest moja praca, ale ja tym żyję. Od ponad trzydziestu lat tu jestem – zdradza pan Jacek. – Mój ojciec miał trzech synów. Dwóch normalnych i jednego, który lubił konie, to właśnie ja – śmieje się. Syn pana Jacka również zajmuje się końmi, podobnie jak wcześniej dziadek i pradziadek. – Mamy to w genach – przyznaje koniuszy.

Podchodzi do nas wycieczka. To uczniowie z grupy geodezji Zespołu Szkół Budowlanych z Włocławka. – Przyjechaliśmy trochę niespodziewanie, ale jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni – mówi opiekun grupy, Józef Kozłowski, który wraz z wychowawczynią trzeciej klasy, Joanną Banasiak, przyjechał do Łącka. – Rozpoczęliśmy w ten sposób sezon wiosenno-letni – śmieją się.

Z wycieczką rozpoczęliśmy zwiedzanie od powozowni, w której stały zabytkowe pojazdy konne. – Tu jest warszawska dorożka, a tam stoi dorożka paryska – opowiada pracownik Stada Ogierów. – Wszystkie są wykorzystywane, wynajmujemy je do ślubów, jeździli nimi też prezydenci Lech Wałęsa i Bronisław Komorowski, a także pan Buzek – dodaje. Młodzież z ciekawością zagląda do środka pojazdów, które faktycznie, zachwycają szczegółami i… stanem. Wszystkie wypielęgnowane, błyszczące. Nasze zainteresowanie szczególnie wzbudza karawan, znany ze starych polskich filmów. – Pierwszy raz stoję w karawanie – stwierdza nasz fotograf, stojąc na miejscu powożącego karawanem. – Lepiej w nim stać niż leżeć – przytomnie zauważa koniuszy.

Fot. Adek Jasiński
Fot. Adek Jasiński

Koń też człowiek

Przechodzimy do niezwykle czystej stajni, w której stoją ogiery. – Koń też człowiek, jak mówił Bogdan Smoleń – uśmiecha się nasz przewodnik. – Musi mieć czysto – dodaje. Uczniowie podchodzą do boksów. – Konie mają odmiany, ten mały ma łysinę, to mówi się latarnię, jakby miał dotąd, to strzałkę, tu – bukiet, a całkiem mała to gwiazdka – pokazuje pracownik stada, pan Jurek Trzebiński.

– Pierwszy raz stoję w karawanie – stwierdza nasz fotograf. – Lepiej w nim stać niż leżeć – przytomnie zauważa koniuszy

Uczniowie z Włocławka odważnie głaszczą ogiery, które ufnie wystawiają chrapy z boksów. My również, choć nieśmiało, zbliżamy się do potężnych zwierząt. Jeden z nich właśnie jest podkuwany na środku stajni. – Do konia nie wolno podchodzić od tyłu – zwraca uwagę koniuszy. – Może kopnąć, to jego naturalny instynkt. Trzeba najpierw dać mu znać, że jesteśmy obok – dodaje.

Pytamy o możliwość zobaczenia koni w ruchu. – Konie rano mają karuzelę, po południu jazdy wierzchem, oprócz tego staramy się, żeby miały jak najwięcej ruchu. Potrzebują go, żeby lepiej się rozwijać – opowiada koniuszy. – Sporo osób pewnie nie wie, że u nas nie tylko można zobaczyć konie, ale i nauczyć się na nich jeździć. Są też w Stadzie zawody, bywały i takie, że cały plac był zastawiony namiotami dla koni. Mamy też pensjonat, więc właściciele koni mogą je u nas trzymać i odwiedzać wtedy, kiedy mają ochotę – wyjaśnia. Jak się dowiedzieliśmy, miesięczne utrzymanie konia, z pełnym wyżywieniem i możliwością wyjścia na padok, kosztuje około 600 zł.

Fot. Adek Jasiński
Fot. Adek Jasiński

Atrakcje? Nie tylko konie…

Po środku terenu stoi duża hala. To właśnie w niej odbywają się zawody, kiedy na dworze aura nie jest zbyt przyjazna, tutaj można też trenować, z czego chętnie korzystają właściciele czworonożnych pensjonariuszy Stada Ogierów. Z noclegiem również nie ma problemu. – Mamy Biały Dworek, w którym do dyspozycji gości jest kilkanaście miejsc noclegowych – tłumaczy nasz rozmówca. – Organizujemy ogniska, grillowanie, jest plac zabaw dla dzieci, kucyki szetlandzkie, w samym dworku jest zaplecze kuchenne, ale przede wszystkim – niesamowity widok z tarasu – mówi.

Mieliśmy okazję przekonać się o tym, zwiedzając Dworek, w pobliżu którego pochowany jest ogier Dakota. – Nie robi się tego zazwyczaj, ale Dakota był bardzo zasłużonym ogierem dla naszego stada – zdradza koniuszy. W środku dworku uwagę przykuwają zabytkowe meble, piękne obrazy, stary fortepian, zapach drewna i… cisza, przerywana tylko szczebiotaniem ptaków i szumem wiatru. Nietrudno wyobrazić sobie niesamowite zachody słońca i poranki z kubkiem kawy na drewnianym tarasie. Pokoje nad jeziorem są różne, jedno- i wieloosobowe. Można zarezerwować pokoje z wyżywieniem (- Posiłki to prawdziwa, polska kuchnia – zaznacza nasz przewodnik), a w pobliżu jest smażalnia ryb. – Nieopodal są miejsca dla wędkarzy, sporo ich odwiedza te tereny – przyznaje koniuszy.

Stado Ogierów organizuje też np. zgrupowania sportowe, zawody konne w krytej ujeżdżalni i na hipodromie – krajowe i międzynarodowe, aukcje koni, indywidualną i grupową naukę jazdy konnej z instruktorem, przejażdżki konne w terenie (dla zaawansowanych) czy imprezy rekreacyjne (przejażdżki powozami, kuligi, ogniska, biegi myśliwskie).

– Osoby, które nas odwiedzają na weekend, często korzystają z leśnych wycieczek – mówi koniuszy. – Biorą ze sobą kosz piknikowy i ruszają na wycieczkę. Ale chyba najfajniejsza leśna wycieczka, to przejażdżka naszą bryczką. Można zobaczyć na żywo zwierzęta leśne, jest dużo łosi, saren, a sama przejażdżka dostarcza wielu wrażeń – zachęca nas przewodnik i… zachęcił.

Fot. Adek Jasiński
Fot. Adek Jasiński

Koń żywy lepszy od maszyny

Ruszyliśmy na wycieczkę bryczką, zaprzęgniętą w piękne, kare konie. Mocno prażące słońce, zieleń lasu i tętent koni, które instynktownie omijały przeszkody. Siła i energia przebijała się z mięśni tych pięknych zwierząt, które co jakiś czas próbowały wyrwać do przodu, powstrzymywane silną ręką koniuszego. – Najbardziej entuzjastycznie na te wycieczki reagują dzieci – przyznaje koniuszy. – Pytają nas o imiona koni, chcą je karmić, pokazują palcem zwierzęta w lesie – dodaje.

Wjeżdżamy na ulicę, powodując zdziwienie wśród kierowców metalowych koni. Takie pojazdy to nieczęsty widok na współczesnych ulicach, choć w Łącku możemy je zobaczyć częściej, niż w innych miejscowościach. Samochody spokojnie wymijają nas, a my cieszymy się, że tym razem możemy korzystać z przejażdżki i jednocześnie podziwiać krajobraz…

Wracamy do Stada Ogierów, napełnieni energią i zrelaksowani. Zupełnie, jakbyśmy przyjechali z wakacyjnego odpoczynku. – Musimy wrócić tu na dłużej – mówi nasz kolega, a my przyznajemy mu rację.

– Chcielibyśmy otworzyć Stado Ogierów dla ludzi i, oprócz naszej statutowej działalności, postawić na turystykę – zdradza Adam Mazurkiewicz, p.o. prezesa zarządu Stada Ogierów w Łącku, pytany o plany rozwojowe. – Zapraszamy serdecznie, to świetne miejsce na weekend – dodaje.

W SKRÓCIE
Gdzie: Stado Ogierów w Łącku, ul. Płocka 12
Co: nauka jazdy konnej, przejażdżki bryczką, kuligi, grill, ognisko, plac zabaw dla dzieci, pokoje 1-osobowe i rodzinne, łazienki z prysznicem, zaplecze kuchenne
Kiedy: przez cały rok
Za ile: Przejażdżka zaprzęgiem parokonnym bryczka typu lando (4-5 osób) – 200 zł/godz. Wynajęcie Białego Dworku na imprezę typu komunia, chrzest – 1500 zł (do 30 osób). Możliwy dodatkowo catering. Pełną ofertę Stada Ogierów możecie zobaczyć na STRONIE.

 

1 of 57
- +
REKLAMA

1. Fot. Adek Jasiński

2. Fot. Adek Jasiński

3. Fot. Adek Jasiński

4. Fot. Adek Jasiński

5. Fot. Adek Jasiński

6. Fot. Adek Jasiński

7. Fot. Adek Jasiński

8. Fot. Adek Jasiński

9. Fot. Adek Jasiński

10. Fot. Adek Jasiński

11. Fot. Adek Jasiński

12. Fot. Adek Jasiński

13. Fot. Adek Jasiński

14. Fot. Adek Jasiński

15. Fot. Adek Jasiński

16. Fot. Adek Jasiński

17. Fot. Adek Jasiński

18. Fot. Adek Jasiński

19. Fot. Adek Jasiński

20. Fot. Adek Jasiński

21. Fot. Adek Jasiński

22. Fot. Adek Jasiński

23. Fot. Adek Jasiński

24. Fot. Adek Jasiński

25. Fot. Adek Jasiński

26. Fot. Adek Jasiński

27. Fot. Adek Jasiński

28. Fot. Adek Jasiński

29. Fot. Adek Jasiński

30. Fot. Adek Jasiński

31. Fot. Adek Jasiński

32. Fot. Adek Jasiński

33. Fot. Adek Jasiński

34. Fot. Adek Jasiński

35. Fot. Adek Jasiński

36. Fot. Adek Jasiński

37. Fot. Adek Jasiński

38. Fot. Adek Jasiński

39. Fot. Adek Jasiński

40. Fot. Adek Jasiński

41. Fot. Adek Jasiński

42. Fot. Adek Jasiński

43. Fot. Adek Jasiński

44. Fot. Adek Jasiński

45. Fot. Adek Jasiński

46. Fot. Adek Jasiński

47. Fot. Adek Jasiński

48. Fot. Adek Jasiński

49. Fot. Adek Jasiński

50. Fot. Adek Jasiński

51. Fot. Adek Jasiński

52. Fot. Adek Jasiński

53. Fot. Adek Jasiński

54. Fot. Adek Jasiński

55. Fot. Adek Jasiński

56. Fot. Adek Jasiński

57. Fot. Adek Jasiński

Share20Tweet12
Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Zawody jeździeckie – przeżyjmy to jeszcze raz! [ZDJĘCIA]
Alternatywne

Zawody jeździeckie – przeżyjmy to jeszcze raz! [ZDJĘCIA]

5 lipca 2022
Zderzenie osobówek w Łącku [ZDJĘCIA]
Bezpieczeństwo

Zderzenie osobówek w Łącku [ZDJĘCIA]

4 lipca 2022
Grand Prix zawodów w skokach przez przeszkody zdobyła 16-latka [FILM, ZDJĘCIA]
Alternatywne

Grand Prix zawodów w skokach przez przeszkody zdobyła 16-latka [FILM, ZDJĘCIA]

3 lipca 2022
Nie żyje mężczyzna, który wypadł z kajaka na Jeziorze Górskim
Bezpieczeństwo

Nie żyje mężczyzna, który wypadł z kajaka na Jeziorze Górskim

3 lipca 2022
Pokaż Więcej

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Niedawno zdobył prawo jazdy i już mu je odebrali. Młody kierowca pędził przez teren zabudowany
Bezpieczeństwo

Ponad 1000 mandatów w tydzień. Wśród ukaranych kierująca bmw, pędząca przez Płock 146 km/h

5 lipca 2022
Co zrobiono podczas przebudowy ulicy Łukasiewicza? [FILM]
Biznes i Gospodarka

Rusza przebudowa ul. Ignacego Łukasiewicza. Wyznaczono objazdy

4 lipca 2022
Zaginął mieszkaniec powiatu płockiego. Komunikował się nielogicznie
Bezpieczeństwo

Zaginął mieszkaniec powiatu płockiego. Komunikował się nielogicznie

4 lipca 2022
Zatrzymano złodziei kradnących katalizatory w Płocku
Bezpieczeństwo

Pięciu zatrzymanych w sprawie kradzieży katalizatorów. To obcokrajowcy

5 lipca 2022
Wsparcie psychologa i terapeuty przez telefon w Płocku – dla mieszkańców i kadry medycznej
Bezpieczeństwo

Zmasowany atak oszustów na płockich seniorów. Pieniądze wylądowały w koszu na śmieci…

4 lipca 2022
Spółdzielnia zabierze płocczanom część parkingu? Mieszkańcy mają problemy, odkąd postanowili utworzyć wspólnotę
Rodzina i Społeczeństwo

Spółdzielnia zabierze płocczanom część parkingu? Mieszkańcy mają problemy, odkąd postanowili utworzyć wspólnotę

3 lipca 2022
Fantastyczny początek sezonu dla Alfa Romeo F1 Team ORLEN. Kolejny wyścig już w niedzielę
Wydarzenia

W Płocku będzie można obejrzeć bolid Formuły 1. Kiedy i gdzie? [FILM]

4 lipca 2022
Wiktoria od pierwszych chwil bohatersko walczy o życie, jednak potrzebuje pomocy
Wydarzenia

Szansa dla Wiktorii na normalne życie. Odbędzie się odlotowy piknik charytatywny

4 lipca 2022
Pokaż Więcej

Reklama


REKLAMA
  • Start
  • Płock
  • Powiat
  • Dyskusje
  • Gazety
  • Kontakt
  • Reklama
  • Więcej

© 2018 Sentra Media - Nasza Polityka Prywatności.

No Result
View All Result
  • Strona Główna
  • Bezpieczeństwo
  • Polityka i Politycy
  • Rozrywka i Wydarzenia
  • Sport
  • Tylko u Nas
  • Warto przeczytać!
  • Reklama w mediach
  • Kontakt

© 2018 Sentra Media - Nasza Polityka Prywatności.

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU
  • Nasza strona używa plików cookies. Zaakceptuj przez kliknięcie lub przewiń stronę. Akceptuje