REKLAMA

Masz sprawne światła w samochodzie?

REKLAMA

W sezonie jesienno-zimowym spada widoczność podczas jazdy. Prawidłowe oświetlenie samochodu jest wówczas naprawdę niezbędne. W celu poprawy świadomości kierowców, jak i skontrolowania właściwych ustawień świateł, policja przeprowadziła akcję pn. „Twoje światło – twoje bezpieczeństwo”.

Podczas ograniczonej widoczności, spowodowanej opadami atmosferycznymi lub mgłą, prawidłowe oświetlenie pojazdu ma bardzo duże znaczenie dla bezpiecznego podróżowania, zarówno dla samych kierowców, jak i dla innych uczestników ruchu.

PowiązaneTematy

– Od 10 grudnia funkcjonariusze przeprowadzili w ramach działań 411 kontroli stanu oświetlenia – poinformował Krzysztof Piasek, rzecznik płockiej policji. – W wyniku tych kontroli, zatrzymali 5 dowodów rejestracyjnych za niewłaściwy stan oświetlenia.

Policjanci w ramach działań uświadamiają także kierowcom, jak ważne jest prawidłowe oświetlenie pojazdu.– Często na naszych drogach można zaobserwować pojazdy, w których nieprawidłowo ustawione światła oślepiają innych kierowców – podkreśla Krzysztof Piasek. – Kierowca, jadąc samochodem, w którym świeci się tylko jedno światło z przodu, powoduje również zagrożenie, gdyż po zmroku i podczas ograniczonej widoczności inni kierowcy widzą tylko jedno światło, co może doprowadzić do niewłaściwej oceny sytuacji na drodze. Kierowca, widząc jedno światło, jest przekonany, że będzie mijał się z jednośladem i do takiego manewru jest przygotowany – wyjaśnia.

Sprawne oświetlenie pojazdu to również lepsza widoczność dla samego kierującego, mogące wydłużyć jego czas reakcji. I uniknąć kolizji, a w gorszej wersji wypadku.

Działania będą trwały do 21 grudnia, ale po tym dniu policjanci również w ramach kontroli drogowych będą zwracać uwagę na prawidłowe oświetlenie pojazdu.