Maski, medale, gratulacje wśród… morza kwiatów [ZDJĘCIA]

REKLAMA

O wczorajszym wieczorze w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku potomni będą czytać w kronikach naszego miasta. Bo niezwykle rzadko się zdarza, aby tego samego dnia była premiera spektaklu, benefis z okazji 50-lecia pracy artystycznej dyrektora teatru, 25-lecie jego pracy w Płocku oraz coroczna gala wręczenia Srebrnych Masek.

Już kilka minut po godzinie 18, w teatralnym foyer zbierali się goście z bukietami kwiatów, a co niektórzy z prezentami. Wiadomo było, że szykuje się wieczór wyjątkowy. O godz. 19 teatralna widownia była wypełniona po brzegi. Najpierw widzowie obejrzeli premierę spektaklu w reżyserii Marka Mokrowieckiego „Wujaszek Wania”, przygotowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Długo brzmiały zasłużone oklaski dla aktorów. Potem na scenie zjawił się Piotr Bała i zapowiedział miłą niespodziankę, którą był film zrealizowany specjalnie dla Marka Mokrowieckiego. Świetnie zmontowany, w skrócie opowiedział widzom o artyście. I chyba już nikt nie miał wątpliwości, że jest to główny bohater tego wieczoru.

PowiązaneTematy

„Mokry”, bo tak dyrektora płockiego teatru nazywają przyjaciele, obchodził 50-lecie swojej pracy artystycznej oraz 25-lecie pracy w Płocku. Były z tej okazji przemówienia, niekończące się gratulacje i odznaczenia. W tym to z najwyższej półki – „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest to medal nadawany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego osobie lub instytucji, wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej. Wyraźnie wzruszonemu jubilatowi srebro do marynarki przypinał Poseł na Sejm RP Piotr Zgorzelski.

Z kolei Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, odznaczył Marka Mokrowieckiego medalem „Pro Masovia”. To odznaczenie przyznawane jest osobom, które czynnie włączają się w rozwój Mazowsza. Były także gratulacje od polskich parlamentarzystów, które przekazała posłanka Elżbieta Gapińska. W imieniu starosty płockiego, Mariusza Bieńka, życzenia na scenie składała także Iwona Sierocka, wicestarosta płocki oraz Lech Dąbrowski, przewodniczący rady powiatu. Nie zabrakło także Andrzeja Nowakowskiego, prezydenta Płocka, który dyrektorowi podziękował, wręczając statuetkę Bolesława Krzywoustego. Zapowiedział także, że na najbliższej radzie miasta zapadnie decyzja o przyznaniu Markowi Mokrowieckiemu medalu „Zasłużony dla Płocka”. Do gratulacji i podziękowań dla „Mokrego” przyłączyli się artyści  scen polskich. W imieniu Olgierda Łukaszewicza, prezesa Związku Artystów Scen Polskich, na ręce jubilata powędrował list gratulacyjny, przekazany przez Tomasza Grochoczyńskiego oraz Piotra Jędrzejczaka.

Nie tylko artyści i politycy przyłączyli się do życzeń dla dyrektora. Na scenie zjawili się strażacy, którzy odznaczyli Marka Mokrowieckiego złotym medalem za… ”Zasługi dla pożarnictwa”. Wywołało to salwę śmiechu wśród teatralnych gości, jak i samego odznaczonego. Warto podkreślić, że scena płockiego teatru tonęła w morzu kwiatów, była to „scenografia” inna niż wszystkie. Zatem, kiedy przyszedł czas na przyznanie Srebrnych Masek, laureaci odbierali je w nietypowej scenerii. Wśród nagrodzonych przez PTPT, nie mogło zabraknąć i Mokrowieckiego. Kapituła przyznała mu maskę dwukolorową – srebrno-złotą. – Domaluję sobie, żeby była cała złota – dowcipkował jubilat. Dlaczego akurat srebrno-złota? – Srebrna za 25 lat pracy w Płocku, a złota za 50 lat pracy artystycznej – tłumaczył Jarosław Wanecki, prezes Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru.

Złotą Maskę przyznano Danielowi Olbrychskiemu, który nie pojawiał się na scenie płockiego teatru, ale obok Marka Perepeczki i Adama Hanuszkiewicza, jest związany z płockim teatrem.

Srebrną Maskę, a tym samym najwyższe wyróżnienie płockiej kapituły, odebrał Mariusz Pogonowski za swoje role w „Spowiedzi Masochisty” oraz „Mayday”. – Do ostatniej chwili nie wiedziałem, byłem mile zaskoczony – mówił nam po odebraniu rzeźby aktor. Nagroda Rajmunda Rembielińskiego powędrowała do Henryka Rybaka, który pełnił funkcję prezydenta naszego miasta wiele lat temu, a dzięki któremu w ogóle w Płocku teatr powstał. Specjalne wyróżnienie, za rolę autystycznego dziecka w „Boże Mój!”, odebrał także Maciej Cempura. Jak co roku, tak i teraz nie zabrakło tzw. Małej Złotej Maski, którą kapituła przyznaje pracownikowi teatru, którego nie podziwia się na co dzień na scenie, ale bez tych osób teatr by nie istniał. Małą Złotą Maskę odebrał Marek Szala, dyrektor dekoratorni w płockim teatrze.

Przypomnimy, że płocki teatr ogłosił konkurs na recenzję ze spektaklu „Wujaszek Wania”. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy, którzy obejrzą przedstawienie. Prace można wysłać na adres e-mailowy: literacki@teatrplock.pl lub pocztą. Należy dopisać w obydwu przypadkach, że jest to „Konkurs na recenzję”. Na prace organizatorzy oczekują do 1 czerwca 2015 roku, a wyniki ogłoszone będą 15 czerwca. Warto więc wybrać się na „Wujaszka Wanię” i napisać swoje wrażenia ze spektaklu. Szczegóły konkursu możecie znaleźć na stronie internetowej płockiego teatru.