We wtorek PKN ORLEN ogłosił ogromną inwestycję w zeroemisyjne źródła energii. Płocki Koncern planuje budowę małych reaktorów jądrowych, które uwolnią polską energetykę od paliw kopalnych.
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 7 grudnia br., prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek poinformował, że Koncern będzie inwestował w nisko- i zeroemisyjne źródła energii. Płocka firma planuje wraz z Synthos Green Energy budować małe reaktory jądrowe, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce.
– Energetyka jądrowa będzie jednym z najtańszych źródeł wytwarzania energii. Liczymy, że pierwszy reaktor powstanie w naszym kraju do 2030 roku – Daniel Obajtek prezes PKN ORLEN. – Jest już podpisany list intencyjny w sprawie ustalenia warunków dostaw pierwszych reaktorów do Polski. Inwestycja w mikro i małe reaktory jądrowe pozwoli na dalszy intensywny rozwój całej Grupy ORLEN i pomoże zdecydowanie zredukować nasze emisje dwutlenku węgla. Energetyka, oparta m.in. o reaktory modułowe, będzie atrakcyjnym uzupełnieniem portfolio energetycznego opartego o odnawialne źródła energii i gaz. Przyspieszenie wdrożenia małych reaktorów jądrowych umożliwi nam lepsze zbilansowanie portfela aktywów wytwórczych oraz budowę niskoemisyjnego i innowacyjnego segmentu energetyki. Naszym priorytetem jest wykorzystanie potencjału polskiej gospodarki i krajowych dostawców. Ważne jest dla nas, żeby inwestycje w reaktory modułowe odbyły się przy 50-procentowym udziale polskich firm – tłumaczył Daniel Obajtek.

Nowa spółka ORLEN Synthos Green Energy będzie:
- badać poszczególne lokalizacje pod kątem budowy instalacji
- realizować inwestycje
- produkować energię i ciepło na potrzeby własne, komunalne i komercyjne
- promować technologię małych reaktorów jądrowych
- wspieranie rozwoju rozwiązań prawnych
– PKN ORLEN, kierowany przez prezesa Daniela Obajtka, w jeden kwartał wypracował taki zysk, jak nasi poprzednicy przez 8 lat. I Orlen ten zysk inwestuje w przyszłość. To jest potężna inwestycja rozbudowy instalacji olefin za 13,5 miliarda złotych, to są przyszłościowe i przyjazne dla środowiska inwestycje w spółce Orlen Południe, która była przeznaczona do likwidacji, ale to są też tak śmiałe plany biznesowe, jakich jesteśmy świadkami dzisiaj. Podpisanie umowy między PKN ORLEN a Synthos Green Energy, przy współpracy technicznej z GE Hitachi, to jest milowy krok w stronę rozwoju małych reaktorów jądrowych w polskiej gospodarce. Ta decyzja jest korzystna dla Orlenu, dla polskiej gospodarki, środowiska, ale też dla przyszłości polskich rodzin – powiedział Maciej Małecki, podsekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych.

Technologia przetestowana w Kanadzie i wykorzystana w Polsce
Nawiązanie współpracy z Synthos Green Energy i wybór reaktorów BWRX-300 pozwoli na szybsze i sprawniejsze wdrożenie tej technologii. Reaktor ten jest obecnie najbardziej zaawansowaną na świecie technologią na drodze do komercjalizacji.
Przełomowa w tym obszarze jest decyzja Ontario Power Generation (OPG) – jednej z największych firm energetycznych w Kanadzie, która już w 2022 roku rozpocznie prace nad budową elektrowni z reaktorem BWRX-300. W rezultacie projekt kanadyjski będzie referencyjnym dla polskiego.
Dzięki temu możliwe będzie wykorzystanie kanadyjskich doświadczeń w zakresie rozwoju, przygotowania procesu inwestycyjnego, licencjonowania, budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej tego samego typu w Polsce.
– PKN ORLEN i Grupę Synthos łączy wyjątkowa relacja biznesowa. Jako przedsiębiorstwa z branży chemicznej i petrochemicznej, oba koncerny współpracują razem od prawie 20 lat. Cieszymy się, że ta współpraca zostanie teraz poszerzona o kolejny obszar, tak krytyczny nie tylko dla naszych przedsiębiorstw, ale również całej polskiej gospodarki, jakim jest innowacyjna energetyka jądrowa – powiedział Michał Sołowow, właściciel Grupy Synthos.

Reaktor BWRX-300 jest ewolucyjnym rozwiązaniem, opracowanym przez amerykańską grupę GE, która działa w Polsce od 30 lat i posiada tu rozbudowany łańcuch dostaw, na który składa się ponad 3 000 firm. Niektóre już produkują elementy do elektrowni jądrowych za granicą.
– To ważny element dla całego procesu inwestycyjnego, a ponadto daje to Polsce szansę stania się regionalnym centrum produkcji małych reaktorów atomowych – dodał Michał Sołowow.
- Stworzenie reaktora BWRX-300 zajmuje tylko ok. 1/3 czasu potrzebnego na budowę tradycyjnej dużej elektrowni jądrowej.
- Koszty budowy są o ok. 30 proc. niższe za każdy MW w porównaniu z konwencjonalnymi projektami atomowymi.
- Mały reaktor o mocy ok. 300 MWe jest w stanie rocznie wytworzyć energię potrzebną do zasilania ok. 150-tysięcznego miasta, a więc zasiliłby cały Płock i okolice.
- Szacowany koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej będzie docelowo o około 30 proc. niższy niż w przypadku energii z gazu.
- Pojedynczy reaktor modułowy o mocy około 300 MWe może zapobiec emisji do od 0,3 do 2,0 mln ton dwutlenku węgla rocznie, w zależności od rodzaju zastępowanego paliwa (np. węgla kamiennego lub brunatnego).
- Do postawienia małego reaktora potrzeba niecałych 5 hektarów, czyli mniej niż zajmuje płocki Auchan wraz z parkingiem.
– BWRX-300 to innowacyjny system czystej energii, oparty na sprawdzonej technologii i stanowiący idealne rozwiązanie do modernizacji dużej polskiej floty węglowej – mówił Jon Ball, Wiceprezes GE Hitachi Nuclear Energy.
Modułowe reaktory jądrowe zapewniają też najwyższe standardy bezpieczeństwa. BWRX-300 posiada systemy bezpieczeństwa pasywnego, czyli mechanizmy uruchamiające samoistne inicjowanie się procedur chłodzenia, bez potrzeby angażowania w nie obsługi ludzkiej aż przez 7 dni.
Zeroemisyjne zasilanie i ogrzewanie
Prezes Daniel Obajtek w rozmowie z PetroNews powiedział, że PKN ORLEN będzie inwestował w małe reaktory jądrowe, żeby zapewnić energię elektryczną i ciepło nie tylko w zakładzie produkcyjnym w Płocku czy pozostałych zakładach Grupy ORLEN w całym kraju.
Płocka firma chce również wykorzystywać reaktory komercyjnie. Oznacza to, że mały reaktor jądrowy mógłby dostarczać energię elektryczną także innym odbiorcom w całym kraju.
Cytat z artykułu
„– PKN ORLEN, kierowany przez prezesa Daniela Obajtka, w jeden kwartał wypracował taki zysk, jak nasi poprzednicy przez 8 lat.”
POPATRZCIE JAK NAS TERAZ OKRADAJĄ CODZIENNIE NA STACJACH BENZYNOWYCH.
suterenowi nie przetłumaczysz.
Ważne, że tvPiSS powtórzy tysiąc razy „Fór dojczlant!” :-D
nie możesz się doczekać IV reichu.
przebierasz nóżkami do drugiej PRL.
Tak ci sie podobało jak była tylko jedna partia i moskwa trzymała cie za morde.
Już przestała ci się podobać?
Jesteś niestały w uczuciach.
Biznes is biznes!
ty stary ormowcu. Najpierw za czerwoną legitymacje latałes po wódkę partyjniakom, teraz liżez dupe pisiorom,
ale stały w uczuciach jesteś tylko wobec księdza odkąd ciumkał cie jak posługiwałes przy gusłach :-D
pisac po obcemu bo ci nie wychodzi , jak wszystko inne oprócz włażenia w dupe totalitarnym partiom :-D
I jak juz tak bardzo mi imputujesz członkostwo w twojej ongiś ukochanej PZPR, to miałem 7 lat jak rakowski kazał wyprowadzić wasz sztandar, więc jak zwykle pudło, hahaha
Mam nadzieje, że wkrótce loas pzpr podzieli obecna partia neobolszewicka , wtedy sie zapłaczesz
Miałeś blisko 50 lat, a nie 7.
Teraz udajesz demokratę.
Komu chcesz mydlić oczy?
niech ci bedzie, teraz weź leki i idź na terapie
Rzeczywiście zapomniałem o lekach. Panie inteligentny inaczej.
i na szczęście inaczej niż ty :-D
SMR BWRX-300 jeszcze nie istnieje, dopiero trwaja prace na jego koncepcją, nie ma jeszcze nawet prototypu. Firma GE Hitachi Nucelar Power zamierza sie zabrać za prace projektowe nad BWRX-300 SMR dopiero w 2022 lub 2023 roku i spodziewa że produkt może gotowy do sprzedaży nie wcześniej niz w roku 2030, sprawa budowy elektrowni jest jeszcze bardziej odległa. Nie wiadomo jeszcze w którym miejscu miałaby powstać.
Na razie to wszystko jest tylko nachalna propaganda dla gawiedzi, na zasadzie : srają muchy będzie wiosna.
Myślisz, że ktoś będzie za tobą tęsknił? Języki to za mało. Nie tylko znasz. Jest takich całkiem sporo.Trzeba jeszcze coś umieć więcej.Może jesteś wybitnym fachowcem, to zgoda, dasz sobie radę. Niemcy bardzo dobrych fachowców cenią.
i tylko tego sie uczepiłeś, jak twój ukochany piss- „fór dojczlant” :-D
w wielu krajach Eurpoy i świata. Wiem co piszę.
Ja poradziłbym sobie, aby tam pracować. Myślę, że ty też, skoro tak piszesz.