REKLAMA

Lodołamacze znów w akcji. Rozbijają zator w gminie Nowy Duninów

REKLAMA

W sobotę lodołamacze dopłynęły do Dobrzynia nad Wisłą i zawróciły do Włocławka. W niedzielę od rana znów ruszyły do pracy. Sytuacja na Wiśle stabilizuje się, choć zagrożeniem może być zapowiadana gwałtowna odwilż.

Jak przekazała nam 13 lutego rzecznik Wód Polskich w Warszawie Urszula Tomoń, lodołamacze zakończyły w sobotę po południu pracę i wróciły do portu we Włocławku zgodnie z planem.

W niedzielę o 9 natomiast odbyła się odprawa Wód Polskich, podczas której podjęto decyzję o kontynuacji akcji lodołamania.

– Do akcji rusza 6 lodołamaczy. Dwie jednostki będą rozbijać krę przy Stopniu Wodnym Włocławek. Cztery lodołamacze popłyną w górę zbiornika do Dobrzynia, gdzie będą kontynuować pracę. Przede wszystkim rozbijany będzie punktowy zator, który 4 dni temu w Woli Brwileńskiej (gmina Nowy Duninów), spowodował szkody – wówczas lód wypchnięty z rzeki doprowadził do przerwania barier ochronnych i ścięcia przydrożnych drzew na drodze krajowej nr 62 – wyjaśniają Wody Polskie.Obecnie alarmy powodziowe obowiązują dla: Miasta Płock, Gminy Bodzanów, Miasta i Gminy Wyszogród oraz Gąbin, Gmin: Mała Wieś, Słupno, Słubice, Nowy Duninów oraz na terenie miasta Wykowo i Rydzyno, a także w mieście Słupno dla ulic: Bocianiej, Gołębiej, Sokolej, Wroniej, Żurawiej, Nad Słupianką, Zielonej i Pocztowej.

Jak informują Wody Polskie, sytuacja na rzekach i zbiornikach ustabilizowała się, jednak ze względu na występujące zjawiska lodowe, istnieje możliwość wzrostu stanu wód. Szczególnie niebezpieczna może być odwilż, zapowiadana na kolejny weekend. Według niektórych prognoz, temperatura ma osiągnąć wówczas nawet kilkanaście stopni na plusie.

Stany wody na wodowskazach 14 lutego o godz. 6 (w nawiasach różnica w stosunku do godz. 4 rano):

  • „PKN Orlen” – 772 (-1); (stan ostrzegawczy 670 cm, stan alarmowy 700 cm)
  • „Brama p.pow.” – 352 (-2); (stan ostrzegawczy 207 cm, stan alarmowy 237 cm)
  • „Borowiczki” – 377 (0); (stan ostrzegawczy 315 cm, stan alarmowy 345 cm)
  • „Wyszogród” – 591 (-4); (stan ostrzegawczy 500, stan alarmowy 550)
  • „Kępa Polska” – 497 (-1); (stan alarmowy 500).
Fot. Wody Polskie

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

  1. koronobono says:

    ,,lód wypchnięty z rzeki doprowadził do przerwania barier ochronnych i ścięcia przydrożnych drzew na drodze krajowej nr 62 „. Drzewa na drodze-fajnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU