REKLAMA

Lodołamacze zawróciły, jutro znów wypłyną

REKLAMA

W niedzielę Wody Polskie wraz ze strażą pożarną prowadziły akcję wzmacniania wałów przeciwpowodziowych w rejonie Kępy Polskiej. Lodołamacze natomiast dopłynęły nieco za Dobrzyń nad Wisłą, w poniedziałek wznowią pracę.

Podczas briefingu w niedzielę, 14 lutego, Prezes Wód Polskich Przemysław Daca przekazał, iż wały przeciwpowodziowe w Kępie Polskiej były podniszczone ze względu na wezbrania z października i obecną sytuację, ale na miejscu pracuje stu strażaków, którzy wzmacniają wały.

– Sytuacja jest stabilna, strażacy patrolowali wały, korygowali ułożenie worków z piaskiem, a także reagowali na wszelkie potencjalnie niebezpieczne sytuacje – wyjaśnił bryg. Jacek Starczewski, zastępca Komendanta Straży Pożarnej w Płocku.

Fot. Wody Polskie

Przemysław Daca przedstawił także szczegóły akcji lodołamania, która od soboty jest prowadzona na Wiśle.

– Wczoraj na Wiśle od godziny 10.00 do 17.00 udało się wykonać rynnę o szerokości 300 metrów, rozluźnić i połamać tam lód i dopłynąć 20 km w górę rzeki w stronę Płocka do Dobrzynia. Udało się też – pomimo małych przepływów i niekorzystnych wiatrów – spuścić część lodu w okolicy SW Włocławek w dół Wisły – powiedział prezes Wód Polskich.

W okolicach Płocka na wodowskazach występuje spadek poziomu wody od 10 do 12 cm na dobę. Czoło lodu przesunęło się 16 km w górę rzeki od Kępy Polskiej.W niedzielę lodołamacze Wód Polskich prowadziły akcję na Zbiorniku Wodnym Włocławek (dwie jednostki) oraz rozluźniały utworzoną w sobotę rynnę i popłynęły dalej po lewej stronie, krusząc lód i zatory śryżowe (cztery jednostki).

– Lodołamacze zmagały się dziś z zatorem i grubą pokrywą lodową. Udało się dotrzeć nieco za Dobrzyń. Akcja lodołamania ma być kontynuowana w poniedziałek – przekazał po godz. 18 Konrad Kozłowski z Referatu Informacji Miejskiej płockiego urzędu miasta.

Jak zapewniają Wody Polskie, sytuacja meteorologiczna i hydrologiczna jest na bieżąco monitorowana. Obecnie prognozy pogody wskazują na ocieplenie, które sprzyja prowadzeniu akcji lodołamania. Sytuacja na rzekach jest stabilna.

Stany wody na wodowskazach w dn. 14 lutego o godz. 18 (w nawiasach różnica w porównaniu do wskazań z godz. 16):

  • „PKN Orlen” – 768 (-1);
  • „Brama p.pow.” – 348 (-2);
  • „Borowiczki” – 372 (0);
  • „Wyszogród” – 588 (0);
  • „Kępa Polska” – 497 (0).
Fot. Wody Polskie

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU