REKLAMA

Legendarna grupa wystąpi na Polish Hip-Hop Festival

REKLAMA

Twórcy takich kawałków, jak „Normalnie o tej porze”, „Konfrontacje”, czy „Plus i Minus” w wykonaniu Magika – legendarny Kaliber 44 wystąpi na Polish Hip-Hop Festivalu w Płocku!

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać kolejnej gwiazdy hip-hopowego festiwalu w Płocku. Kaliber 44 zaliczany jest do najważniejszych przedstawicieli tego gatunku w Polsce. Grupa powstała w 1994 roku w Katowicach z inicjatywy Michała „Ś.P. Brata Joki” Martena i Marcina „Abra dAba” Martena. Wkrótce potem skład uzupełnił Piotr „Magik” Łuszcz. W 1998 roku po opuszczeniu składu przez Łuszcza formuła Kaliber 44 została rozwinięta o koncertową formację Baku Baku Skład, której członkami byli: bracia Martenowie, Maciej „WSZ” Gnatowski, Tomasz „CNE” Kleyff, DJ Bart, Sebastian „DJ Feel-X” Filiks oraz Piotr „Gutek” Gutkowski.

PowiązaneTematy

W 2003 roku formacja zaprzestała działalności, Marcin „Abra dAb” Marten rozpoczął solową działalność artystyczną. Jego starszy brat Michał podjął pracę zawodową, sporadycznie gościł także na płytach innych wykonawców. Natomiast Sebastian „DJ Feel-X” Filiks pozostał aktywnym członkiem krajowej sceny muzycznej. Nawiązał m.in. współpracę z Kapelą Ze Wsi Warszawa. W latach późniejszych zespół dał kilka koncertów, które nie stanowiły jednak o wznowieniu jego działalności. Ostatecznie 2013 roku doszło do oficjalnej reaktywacji grupy. Równolegle działalność wznowił koncertowy skład towarzyszący K44 – Baku Baku Skład.

W szczytowym okresie działalności przypadającym na lata 1996-2000, grupa wydała trzy albumy studyjne pozytywnie oceniane przez krytyków muzycznych jak i publiczność. Obok takich zespołów jak Molesta Ewenement, Slums Attack, czy Nagły Atak Spawacza K44 z dorobkiem ponad 150 tys. sprzedanych płyty należy do najpopularniejszych zespołów hip-hopowych w Polsce. Kaliber 44 powszechnie jest zaliczany do nurtu hardcore psycho rapu, gatunku, terminu ukutego przez sam zespół. Faktycznie jednak ów gatunek nigdy nie uległ wykształceniu.

Polish Hip-Hop Festival odbędzie się po raz drugi 1-3 sierpnia 2014 roku na płockiej plaży. Oprócz Kalibra na scenie wystąpią także Te-Tris i Pogz.