Koncert SDM i stare, dobre kawałki w Teatrze Dramatycznym

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W połowie listopada czeka nas koncert legendarnej grupy Stare Dobre Małżeństwo. Zespół niezmiennie składa się z wyśmienitych muzyków towarzyszących założycielowi oraz liderowi grupy, Krzysztofowi Myszkowskiemu. W trakcie koncertu będzie można usłyszeć kultowe piosenki z najstarszego repertuaru SDM, m.in. Blues o 4 nad ranem, Jak, Komunia, czy Bieszczadzkie Anioły.

Stare Dobre Małżeństwo to grupa muzyczna wykonująca poezję śpiewaną. Muzykę do niemal wszystkich piosenek skomponował Krzysztof Myszkowski, założyciel i lider zespołu. Grupa wykształciła się z męskiego duetu wokalno-gitarowego, tworzącego w początkach lat 80. XX wieku, w skład którego wchodzili: wspomniany już Krzysztof Myszkowski i Andrzej Sidorowicz, wówczas licealiści.

Jednak prawdziwa historia zaczęła się w roku 1984, kiedy duet wziął udział w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Wtedy grupa została po raz pierwszy przedstawiona jako „Stare Dobre Małżeństwo”, gdyż, jak zauważył zapowiadający ich spiker, muzycy znają się i grają ze sobą tak długo, że można im przypisać takie określenie.

Zasiadający wówczas w jury Wojciech Belon, lider Wolnej Grupy Bukowina, zauważył i docenił świeże, optymistyczne brzmienie duetu. W efekcie zaprosił SDM do udziału w koncercie Światło odbywającego się w ramach świnoujskiej FAMY. Tam doszło do zacieśnienia znajomości, która jesienią 1984 zaowocowała wspólnym recitalem. Wtedy to dołączyła do grupy Aleksandra Kiełb, która wsparła ich delikatnie brzmiącym głosem (rozstała się z zespołem w 1989). Niedługo później przybył kolejny ważny wokalista, Sławomir Plota, który dał początkującym kolegom wsparcie w postaci swego głosu i gitary. Na początku roku 1985 dołączyli: Marek Czerniawski (skrzypek) oraz Alina Karolewicz (sopran). W ten sposób po odejściu Andrzeja Sidorowicza powstał silny kwintet muzyczno-przyjacielski.

Wskutek różnicy wizji artystycznych i programowych Alina, a później także Marek, pożegnali się z resztą zespołu. W miejsce Marka dokooptowano znanego w środowisku animatora festiwali piosenki turystycznej – skrzypka Wojciecha Czemplika. W 1988 współpracę z zespołem rozpoczął Roman Ziobro, a w 1989 – Ryszard Żarowski (wcześniej grywał w zespołach: Małolepsi, AKT-Wrocław, Bez Idola).

W listopadzie 2012 r. SDM – Krzysztof Myszkowski z zespołem w nowym składzie: Bolo Pietraszkiewicz (gitary, instrumenty klawiszowe, cajon), Maciej Harna (oud, rawap, lira korbowa, sitar, udu) i Roman Ziobro (gitara basowa, kontrabas) – wyruszył w trasę koncertową po kraju. W 2013 roku z zespołu odszedł Maciej Harna. W tym trzyosobowym składzie będziemy mogli zobaczyć kapelę Stare Dobre Małżeństwo w Płocku.

Muzycy zaprezentują stare, dobre kawałki, m.in. “Blues o 4 nad ranem”, “Bieszczadzkie Anioły”, “Jak” czy “Komunia”, a także te najnowsze, które uznano już za hity: “Topielca” czy “Ogień zapłonie w nas”. Soczyste i aromatyczne brzmienie formacji zapewni niebanalny zestaw instrumentów wykorzystywanych podczas recitali. Uwagę słuchaczy na przeszło dwie godziny przykuć powinny: gitary sześcio- i dwunastostrunowe oraz dobro, instrumenty klawiszowe, cajon, kontrabas, a także niepowtarzalne brzmienie harmonijki ustnej.

Koncert Starego Dobrego Małżeństwa odbędzie się w piątek, 15 listopada o godz. 19 w Teatrze Dramatycznym.
Cena biletu: 65 zł
Kasa Teatru: 24 266 38 08, 24 266 38 17.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji