REKLAMA

Komunikacja Miejska zmienia numery linii

REKLAMA

Komunikacja Miejska wprowadza zmiany w numeracji linii podmiejskich. Ma to uporządkować i zwiększyć przejrzystości sieci komunikacyjnej. Wraz z numerem nie zmieni się jednak trasa linii.

Od soboty, 7 stycznia, zostanie wprowadzona zmiana numeracji linii podmiejskich. Dawna linia nr 1 teraz będzie 110, zamiast 5 będzie 102, a 34 – 120. Będzie to krok w kierunku ułatwienia korzystania z komunikacji miejskiej.

nowe-numery-km-1

Według spółki, w innych miastach numer autobusu KM podpowiada nam np. z jaką częstotliwością lub w jakich porach dnia czy tygodnia kursują pojazdy danej linii czy jaki jest jej charakter (zwykła, pospieszna) itd. Najczęściej linie o najwyższej częstotliwości kursowania otrzymują najniższe numery. Również linie podmiejskie, ze względu na swój charakter (zazwyczaj nieregularne kursy, zintensyfikowane w szczytach przewozowych) otrzymują numery z innego zakresu, niż pozostałe linie miejskie.

– W Płocku przez lata numery linii nadawane były „po kolei”, bez podziału na linie miejskie i podmiejskie – tłumaczy Kinga Wochowska z Komunikacji Miejskiej w Płocku. – W efekcie tego np. numer 1, który wskazywałby na linię o charakterze podstawowym dla całej sieci, otrzymała linia podmiejska do Bronowa-Zalesia. Za to jedna z najważniejszych linii, która cieszy się największą popularnością wśród mieszkańców Płocka, ma numer 19. Zmiana numeracji uporządkuje i zwiększy przejrzystość naszej sieci komunikacyjnej – podkreśla.

Nowe numery będą zupełnie inne od dotychczasowychKM zdecydowała się na podzielenie ich zgodnie z kierunkiem jazdy. Począwszy od kierunku północno-zachodniego, kolejne kierunki otrzymywać będą wyższe numery, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pierwszy raz zastał zastosowany taki podział w przypadku linii skierowanych do gminy Słupno. Otrzymały one numery 130, 131 i 132 (zamiast dotychczasowych 12, 25, 27 itd.).

Planowane zmiany w numeracji:

 • Numery z zakresu 100-105 otrzymają linie skierowane do gminy Stara Biała ulicami Dobrzyńską i Zglenickiego.
 • Kursujące ulicą Zglenickiego w kierunku Białej linie 11, 16 i 5 otrzymają kolejno numery 100, 101 i 102.
 • Numery 103 i 104 otrzymają linie kursujące przez Maszewo Duże (linia 17 otrzyma numer 103, a linia 18 numer 104).
 • Linia 23 otrzyma numer 105.
 • Numery z zakresu 110-112 otrzymają autobusy zmierzające ulicą Bielską, a więc numer 110 otrzyma dotychczasowa linia 1,
 • Numer 111 otrzyma linia 6, a numer 112 linia 9.
 • Numer 120 otrzyma linia 34 skierowana do gminy Radzanowo.
 • Numery z zakresu 130-132 noszą już linie skierowane do gminy Słupno.
 • Do gminy Gąbin jeździć będą autobusy linii 140 (zamiast 21).
 • Do gminy Nowy Duninów będzie linia 160 (zamiast 8).

Komunikacja Miejska tłumaczy także, iż podwyższenie numerów o 100 z pewnością ułatwiłoby odnalezienie właściwego numeru w początkowym okresie obowiązywania nowej numeracji, lecz wówczas rezultat tej zmiany byłby tylko częściowy.

Wszystkie dotychczasowe trasy linii pozostaną niezmienione. Zmieni się tylko ich numer. Jak podkreśla spółka, od 7 stycznia (sobota) zmieniona zostanie numeracja jedynie trzech linii (1 zmienia się na linię 110, linia 5 na 102 i linia 34 na 120). Pozostałe zmiany numeracji linii podmiejskich będą wprowadzane sukcesywnie w następnych miesiącach.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU