REKLAMA

Kierowcy po Płocku: Wyprzedzanie na ciągłej i parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych [FILM]

REKLAMA

W naszym cyklu „Kierowcy po Płocku” publikujemy Wasze filmy i zdjęcia z dróg Płocka oraz powiatu płockiego. Tym razem rzecz będzie o wyprzedzaniu i parkowaniu.

Nasz czytelnik przesłał film z pobliskiego Stróżewka. Jak tłumaczy, w tej okolicy nagminnie zdarzają się kierowcy, którzy ryzykują zdrowiem i życiem innych użytkowników dróg, wyprzedzając w miejscach niedozwolonych.

Szczytem głupoty wykazał się kierowca osobówki, który wyprzedzał pojazd poprzedzający… z lewej strony wysepki – przejścia dla pieszych. Inny kierowca z kolei wyprzedzał na linii ciągłej, nie zwracając uwagi na nadjeżdżający z przeciwka pojazd, który zmuszony był do hamowania i zjechania do prawej krawędzi jezdni…

Specjalną prośbę otrzymaliśmy natomiast od naszego czytelnika na temat parkowania.

– Zbliża się okres świąteczny i wzmożony ruch, może napisalibyście kilka słów na temat parkowania w miejscach dla osób niepełnosprawnych? To, co zobaczyłem w dniu dzisiejszym, to szczyt bezczelności – napisał do nas płocczanin.

Więc piszemy. Miejsca dla osób niepełnosprawnych mają ułatwić parkowanie wszystkim tym, którzy mają ograniczenia ruchowe (np. jeżdżą wózkiem inwalidzkim albo poruszają się o kulach). Osoby takie potrzebują nie tylko miejsca zlokalizowanego w pobliżu budynku, ale i odpowiednio szerokiego, właśnie po to, by np. swobodnie wysiąść z auta i przesiąść się na wózek inwalidzki.

Parkowanie w takich miejscach przez osoby nieuprawnione to nie tylko wyraz kompletnej bezmyślności i braku empatii, ale i wykroczenie, za które czeka mandat w wysokości 500 zł i 5 punktów karnych.

Ale to nie wszystko – służby porządkowe mają również możliwość zlecenia w takim przypadku odholowania auta na koszt właściciela. Jeśli więc zaryzykujecie postawienie samochodu w takim miejscu, jak utrwalił to nasz czytelnik, może okazać się, iż samochodu będziecie musieli szukać na parkingu aż w Niesłuchowie (gm. Bodzanów), ponieważ to właśnie tam odholowywane są auta z terenu Płocka.Dodatkowo, aby odzyskać pojazd zapłacicie nie tylko za wydanie samochodu czy innego pojazdu, ale i za każdy dzień przechowywania go na tym parkingu, musicie mieć też przy sobie odpowiednie dokumenty:

 1. dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość właściciela, osoby posiadającej prawo do dysponowania pojazdem, lub osoby uprawnionej do odbioru pojazdu,
 2. dowód uiszczenia całkowitej kwoty opłaty za usunięcie i przechowywanie pojazdu.
 3. zezwolenie na odbiór pojazdu usuniętego w trybie art. 130a o ile jest wymagane, wystawione przez podmiot który wydał dyspozycję usunięcia pojazdu.

A opłaty? Wcale nie są małe.

 • Rower lub motorower – 113,00 zł (wydanie) oraz 20,00 zł za przechowywanie pojazdu za każdą rozpoczętą dobę
 • Motocykl – 223,00 zł i 27,00 zł za przechowywanie/dobę
 • Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t – 486,00 zł i 40,00 zł za przechowywanie/dobę
 • Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t do 7,5 t – 606,00 zł i 52,00 zł za przechowywanie/dobę
 • Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t do 16 t – 857,00 zł i 75,00 zł za przechowywanie/dobę
 • Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 t – 1 263,00 zł i 136,00 zł za przechowywanie/dobę
 • Pojazd przewożący materiały niebezpieczne – 1 537,00 zł i 200,00 zł za przechowywanie/dobę.

Radzimy więc zastanowić się poważnie przed wyborem miejsca do parkowania, oznaczonego niebieską kopertą. Warto zadać sobie pytanie, obecne podczas kampanii, którą przeprowadzało biuro rzecznika osób niepełnosprawnych kilka lat temu: Czy naprawdę chciałbyś być na miejscu osób niepełnosprawnych?

Zdjęcie przesłane przez czytelnika

Jeśli zarejestrowaliście podobne zdarzenia na terenie Płocka i powiatu płockiego, dajcie nam znać – będziemy publikować takie filmy, aby zwrócić uwagę na problem nieprawidłowego zachowania kierowców na drogach. Filmiki możecie przesłać w wiadomości prywatnej na naszym Facebooku lub np. wysyłając link na nasz KONTAKT do filmu zamieszczonego na wetransfer.com.

Kierowcy po Płocku: Na co nam czerwone światła! [FILM]

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 6

 1. Nnnn says:

  80 proc. parkujących na miejscach dla niepełnosprawnych to zdrowi którzy mają załatwione plakietki.

 2. Janek says:

  Mało POLICJI a kierowcy stwarzają nowe przepisy według siebie i to są skutki skończyć to jak najszybciej

 3. modem says:

  i powinni tez wprowadzić plac manewrowy aby zobaczyć jak auto się zachowuje (zwłaszcza przy hamowaniu) gdy jest mokro – tego nie ma wogole gdy się robi prawo

 4. modem says:

  80% kierowców to daltoniści i kompletny brak czasu reakcji

  powinni wprowadzic badania na czas reakcji niezaleznie od kategorii i wieku tak jak maja cięzarówki i autobusy

 5. osa says:

  W Płocku 80% ludzi nie odróżnia koloru czerwonego od zielonego i linii ciągłej od przerywanej… chyba wpływ pary wodnej z Orlenu!

 6. ted says:

  na policje z tymi filmikami , widoczne nr rejestracyjne namietzyc i karac bezwzglednie takich debili

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Popularne Dyskusje

Reklama

Przeczytaj

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU