REKLAMA

Jolanta Rudnik Reportażystą Roku

REKLAMA

Od piątku w Płocku trwało święto reportażu. 18 maja w Teatrze Dramatycznym nastąpił wielki finał imprezy – wręczenie statuetek Melchiorów dla najlepszych polskich reportażystów.

Reportaż to specyficzny gatunek – literacki, ale publicystyczny, z pogranicza literatury faktu i literatury pięknej. Krytycy mówią o nim, że jest „bękartem literatury pięknej i brukowej popołudniówki”. Na pewno nie zgodzą się z tym uczestnicy wczorajszej gali IX edycji Melchiorów 2013, którzy uczcili święto reportażu, pierwszy raz odbywające się w Płocku.

Galę finału Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów poprowadzili Anna Czartoryska i Andrzej Ferenc. Gości witał w imieniu prezydenta Płocka jego zastępca, Krzysztof Izmajłowicz. Prezydent powitał wszystkich listownie: – Jest mi ogromnie miło, że Płock będzie po raz pierwszy gospodarzem tego konkursu i w murach płockiego teatru najlepsi reportażyści radowi, telewizyjni i prasowi zostaną nagrodzeni. Naszych gości zapraszam do wysłuchania historii Płocka. Stąd wyruszył na tratwie do Gdańska Tony Halik, tu przygodę z poezją zaczął Władysław Broniewski, a Mira Zimińska-Sygietyńska pokochała teatr.

Jury konkursu, w składzie: Irena Piłatowska-Mądry (przewodnicząca), Hanna Krall, Krystyna Melion, Anna Sekudewicz i Maciej Drygas oraz sekretarz konkursu Agnieszka Walewicz, ze 137 prac radiowych, telewizyjnych i prasowych, wybrało te – ich zdaniem – najlepsze.

W kategorii Premiera Roku przyznano dwie równorzędne nagrody Srebrnego Melchiora – dla Patrycji Gruszyńskiej-Ruman i Magdaleny Balcerak (Studio Reportażu i Dokumentu PR) oraz Alicji Grembowicz (Studio Reportażu i Dokumentu PR).W kategorii Inspiracja Roku jury przyznało również dwie równorzędne nagrody – statuetki Melchiora. Otrzymali je Marek Miller (Tygodnik Angora) oraz Tomasz Wiszniewski (TVP, producent Fundacja Głos Ewangelii).

Główną nagrodę – Radiowego Reportażysty Roku otrzymała Jolanta Rudnik, która w Polskim Radiu Koszalin prowadzi audycję pn. Wieczór Radia Koszalin. Dziennikarka statuetkę Melchiora i nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych otrzymała „za pasję dokumentalisty i odwagę w podejmowaniu tematów współczesnego świata”. Jolanta Rudnik, dziękując za nagrodę powiedziała: – Spotkałam niezwykłych ludzi, którzy mają bardzo niejednoznaczne życiorysy, czasami wcale nie kryształowe. Ale warto o nich opowiadać, a do tego, żeby zrozumieć co się dzieje z tymi ludźmi, potrzebny jest reportaż radiowy, potrzebne jest polskie radio.

Nagrodę specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia i statuetkę Melchiora odebrała również Agnieszka Pacho (Tygodnik Angora).

Galę „Melchiory 2013” uświetnił koncert Anny Sroki-Hryń i Janusza Radka z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Wśród gości byli m.in. wicepremier Janusza Piechociński, poseł Piotr Zgorzelski, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzika oraz prezes zarządu Polskiego Radia, Andrzej Siezieniewski.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU