REKLAMA

Jesienna akcja szczepienia lisów

REKLAMA

Jedenaście dni trwać będzie właśnie rozpoczęta jesienna akcja szczepienia lisów na Mazowszu.

15 września rozpoczęła się przeprowadzana przez Wojewódzki Inspektorat Weterynarii, akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie wolno żyjących lisów. Potrwa ona do piątku, 25 września.

PowiązaneTematy

Szczepionka zrzucana będzie z samolotów na lasy, pola i łąki na terenie województwa mazowieckiego. W przypadku, gdy ktoś będzie miał z nią kontakt, powinien niezwłocznie udać się do lekarza. Szczególną uwagę należy także zwrócić na swoje czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy koniecznie zgłosić weterynarzowi.

Preparatu nie wolno dotykać, ponieważ z zapachem człowieka nie zostanie on podjęty przez zwierzęta. Warto również pamiętać, że przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki, zwierzęta domowe powinno się wyprowadzać na smyczy lub trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

Szczepienie wykonuje się preparatem umieszczonym we wnętrzu przynęty, w kształcie brunatno-zielonego krążka o rybnym zapachu.

W naszym województwie szczepionka będzie zrzucana w ilości 20 dawek na 1 km2, z wyjątkiem wschodniej części powiatu łosickiego, gdzie zrzuconych będzie 25 dawek na 1 km2 ze względu na znajdującą się tam strefę buforową (brak szczepień przeciwko wściekliźnie za wschodnią granicą Polski). Zrzuty szczepionki, która uodparnia wyłącznie lisy, nie będą obejmować zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych.

Zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny jest właśnie lis. Jednak dzięki regularnym szczepieniom zmniejsza się ryzyko jego zachorowań – w ostatnich latach na Mazowszu nie odnotowano żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną.