REKLAMA

Jeden przelew do ZUS, ale co w tytule?

REKLAMA

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłasza się wielu przedsiębiorców z pytaniami na temat nowego systemu opłacania składek. Szczególnie często powtarzającym się pytaniem jest: „Co wpisać w tytuł przelewu?”. Jest też wiele ważniejszych kwestii.

Najważniejszą zmianą od 1 stycznia jest to, że przy opłacaniu składek trzeba skorzystać z nowego rachunku składkowego. Rachunki bankowe, na które do tej pory przedsiębiorcy opłacali składki, zamknięto, dlatego należy korzystać wyłącznie z nowych indywidualnych rachunków składkowych. Każdy z tych rachunków jest oddzielny dla jednego przedsiębiorcy. Termin wykonania przelewu mija 10 lub 15 stycznia. Do tej pory składki opłaciło 103,5 tysiąca płatników w całym kraju, przelewając ponad 740 milionów złotych.

Najważniejsze informacje, dotyczące opłacania składek:

  • Przy opłacaniu składki należy skorzystać z nowego indywidualnego rachunku składkowego.
  • Termin opłacenia składki mija 10 lub 15 stycznia.
  • Tytuł przelewu jest dowolny, można wpisać np. „ZUS” albo „składki”, najważniejsze by zgadzały się dane identyfikacyjne, wtedy wpłata zaksięguje się poprawnie.
  • Przy opłacaniu składek nie trzeba martwić się ich dzieleniem na poszczególne fundusze, ZUS zrobi to za przedsiębiorcę.
  • Jeśli się nie zna swojego indywidualnego numeru rachunku, można go poznać w każdej placówce ZUS lub na stronie internetowej www.eskladka.pl.
  • Zmianie uległ sposób przelewania składek. Od 1 stycznia przelew wykonuje się z użyciem zwykłego formularza, identycznego, jak przykładowo ten do opłacania rachunku za prąd.
  • Inaczej funkcjonuje księgowanie składek. W pierwszej kolejności będą regulowane najstarsze zaległości płatnicze, a dopiero w następnej bieżące zobowiązania. Warto o tym pamiętać, gdyż w przypadku zaległości przelew może okazać się niewystarczający i zabraknie środków na opłacenie bieżących składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe samego przedsiębiorcy. W takiej sytuacji dojdzie do wypadnięcia z ubezpieczenia, a w efekcie utraty zasiłku na czas choroby.

Większość szczegółowych informacji, w tym o wypełnieniu przelewu i pokrywaniu należności przez wpłaty, znajduje się na stronie internetowej ZUS.

– Nowy sposób księgowania może rodzić u naszych klientów wiele pytań. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza więc od połowy stycznia nową usługę – doradców płatników składek. Pomogą oni płatnikom m.in. w ustaleniu sposobu rozliczenia wpłat na ich kontach – mówi Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.Temat zmiany sposobu opłacania składek omawialiśmy już wcześniej na portalu, przy okazji opisywania szerszych zmian w ZUS.

Dwie duże zmiany w ZUS, jedna już od stycznia

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU