REKLAMA

Dwie duże zmiany w ZUS, jedna już od stycznia

REKLAMA

Wraz z nadejściem 2018 roku, zbliżają się dwie duże zmiany w ZUS. Od stycznia funkcjonuje nowy system opłacania składek, a od lipca zwolnienia lekarskie będą wystawiane wyłącznie elektronicznie.

E-składki

Od stycznia przedsiębiorcy będą korzystać z nowych, indywidualnych numerów rachunków składkowych, które otrzymali listownie od ZUS.

Numer, zawierający 26 cyfr, składa się z:

  • stałego numeru identyfikacyjnego ZUS – 60000002026,
  • liczby kontrolnej,
  • liczby uzupełniającej,
  • NIP-u płatnika (ostatnie 10 cyfr).

Jeśli pracodawca nie otrzymał listu z numerem, może go poznać w dowolnym oddziale ZUS, dodatkowo uruchomiono stronę internetową www.eskladka.pl, na której można wyszukiwać numery. Po wpisaniu dwóch identyfikatorów płatnika składek, np. NIP i PESEL, numer wyświetli się na stronie. Termin pierwszej składki to 10 lub 15 stycznia, a przelewy należy wykonać na nowe numery kont. Nie będzie już trzeba korzystać ze specjalnych formatek i operację można przeprowadzić tak samo, jak opłaca się telefon lub gaz. Żeby przelać składkę, wystarczy podać kwotę, nadawcę i odbiorcę płatności oraz indywidualny numer rachunku składkowego.

– E-składka to duże uproszczenie także dlatego, że nie jest już istotne na ile funduszy i ubezpieczeń opłaca się składki, niemal zawsze będzie to tylko jeden przelew – zwraca uwagę Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS.Elektroniczne zwolnienia lekarskie (E-ZLA)

Elektroniczne zwolnienia lekarskie funkcjonują już od dwóch lat, jednak od 1 lipca zastąpią one całkowicie zwolnienia papierowe, co zakończy trwający obecnie okres przejściowy. E-ZLA wyeliminuje potrzebę dostarczenia zwolnienia pracodawcy i ZUS, gdyż ci otrzymają je drogą elektroniczną najdalej dzień po wystawieniu. Co za tym idzie, znikną kary za spóźnienie się z dostarczeniem dokumentu.

Lekarz przy wypisywaniu E-ZLA, będzie miał automatyczny dostęp do danych pacjenta i jego pracodawcy. W przypadku zwolnienia wystawianego na czas opieki nad członkiem rodziny, medyk będzie miał również wgląd do informacji o nim. Po wpisaniu numeru PESEL, lekarz dostanie komplet potrzebnych informacji, a dane płatnika i adres pacjenta będzie do wyboru z gotowej listy.

Lekarz, wypisując E-ZLA, będzie otrzymywał informację o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. Wniosek o rehabilitację od razu będzie kierowany drogą elektroniczną do lekarza orzecznika ZUS. Nie należy się przejmować możliwością ujawnienia naszych schorzeń pracodawcy, gdyż numer statystyczny choroby znajdujący się na formularzu będzie przed nim ukryty. W celu poznania dokładnych informacji o swoich zwolnieniach, pacjent będzie mógł zalogować się na Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. lukasz says:

    zlikwidowac zus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU