REKLAMA

Jazz po żydowsku w MŻM

REKLAMA

Jak brzmi połączenie recitalu pieśni jidysz z koncertem jazzowym? Będzie się można przekonać w czwartek w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku. André Hübner-Ochodlo, aktor i pieśniarz zaprezentuje tam projekt pt. „Layla”.

PowiązaneTematy

„Layla” to połączenie recitalu pieśni jidysz z koncertem jazzowym. Całość powstała z wybranych wierszy twórców XX-wiecznej poezji żydowskiej, takich jak Abraham Sutzkever, Itzig Manger, Dvoyre Fogel i Kadyi Molodowsky. Do napisania muzyki zaproszeni zostali współcześni kompozytorzy polscy, m.in. Zygmunt Konieczny i Jerzy Satanowski.

Tomasz Rozwadowski w „Dzienniku Bałtyckim” napisał: „W większości tekstów zagłada Żydów czai się w tle, w nielicznych wychodzi na pierwszy plan, jednak „Layla” nie jest spektaklem martyrologicznym, w każdym razie nie tylko. Hekatomba oraz masowe deportacje i wywrócenie porządku życia tych, którzy przeżyli, ukazane są jako tragiczny, obiektywny fakt. Tym, co przetrwało, jest miłość, którą przesycony jest spektakl”.André Hübner-Ochodlo jest polskim aktorem, reżyserem teatralnym i pieśniarzem pochodzenia niemieckiego. Studiował teatrologię praktyczną na Uniwersytecie w Gießen, ukończył kurs aktorski w Wyższej Szkole Teatralnej w Lipsku i Studium Wokalno-Aktorskie przy Teatrze Muzycznym w Gdyni (specjalizacja – piosenka aktorska). Jest popularyzatorem kultury ji dysz, założycielem i dyrektorem Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie i dyrektorem Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską. Z projektem Layla wystąpił m.in. na żywo w radiowej Trójce 21 kwietnia dla uczczenia 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Layla w wykonaniu André Hübner-Ochodlo. Czwartek, 10 października o godz. 18 w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku (ul. Kwiatka 7).

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU