Jarmark Tumski – moc atrakcji

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Na wtorkowej konferencji prasowej w Muzeum Mazowieckim został ogłoszony pełny program tegorocznego Jarmarku Tumskiego. Impreza odbędzie się w dniach 3-5 czerwca. 

Fot. Michał Wiśniewski

Fot. Michał Wiśniewski

To już 8. edycja jarmarku. Można powiedzieć, że jarmark zaczął się już dziś, bowiem w “łączniku” Muzeum Mazowieckiego otwarto wystawę numizmatyczną “Świadkowie naszej historii”. Podczas jej uroczystej inauguracji przemawiał Bohdan Kowalczyk, ambasador Jarmarku Tumskiego. Przybliżył on historię działalności Mennicy Warszawskiej, założonej  – Kiedy wkładacie monetę do kieszeni to pamiętajcie, jak wielką pracę włożono, aby powstał. To nie jest tylko krążek metalu, to świadectwo naszych dziejów – mówił Bohdan Kowalczyk.

Podczas konferencji prasowej ujawniono już niemal wszystkie szczegóły, dotyczące organizacji imprezy.

– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w Jarmark Tumski. Będzie około pięćset stoisk, podzielonych na pięć stref. Najważniejsza to oczywiście kolekcjonerska. Będą także strefy handlowe, dziecięca, militarystyczna oraz secesyjna – mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

I tak na ul. Tumskiej wystawią się głównie kolekcjonerzy, na Nowym Rynku będzie strefa handlowa, ul. Grodzka będzie przeznaczona dla artystów, a Stary Rynek przeznaczony – dla najmłodszych. Dzieci mogą liczyć na wiele atrakcji. Dodatkowym elementem jarmarku będzie Noc Cygańska, która odbędzie się w sobotę na Starym Rynku.

– Nasz jarmark nie jest stricte jarmarkiem kolekcjonerskim. Jest rozbudowany o wiele innych działań. Dlatego też nie możemy rozbudować strefy kolekcjonerów to zbyt dużych rozmiarów, bo nie ma takiego zapotrzebowania. Uznaliśmy, że 80 kolekcjonerów wystarczy – wyjaśnił Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego.

Dodatkowo 150 stoisk kolekcjonerskich jest w rezerwie, bo zabrakło dla nich miejsca. Na czerwcowy weekend do Płocka zjadą się kolekcjonerzy z całej Polski, jak choćby z Krakowa, Warszawy, Łodzi, Gdańska czy Białegostoku.

Fot. Michał Wiśniewski

Fot. Michał Wiśniewski

Na jakie atrakcje mogą liczyć płocczanie?

W piątek od godz. 12 do 19 będą występy zespołów artystycznych, od 15 zaczną się warsztaty cyrkowe. Przez całe trzy dni w strefie dziecięcej będzie namiot LEGO, Manufaktura Papieru Czerpanego, Płocka Zagroda Edukacyjna, Eurobungee, plac zabaw dla dzieci czy warsztaty plastyczne. To tylko niektóre, z mnóstwa atrakcji.

W sobotę od godz. 11 w Książnicy Płockiej organizowana jest Sobota w Soplicowie, czyli recytacja ksiąg “Pana Tadeusza” z pamięci. – To inicjatywa jednego z mieszkańców. Z tego co wiem, kilka ksiąg ma już opanowanych – mówiła Joanna Banasiak, dyrektorka Książnicy Płockiej.

Oprócz tego, podobnie jak w piątek, będą warsztaty cyrkowe, koncerty kataryniarzy, występy zespołów, a od godz. 10 w strefie militarnej atrakcje zapewnią różnorakie grupy rekonstrukcyjne. O godz. 18 na Starym Rynku zacznie się Noc Cygańska. Niedziela upłynie w podobnym tonie.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji