REKLAMA

Jakie imiona dla trzech małych sokołów w Płocku? Można przesyłać propozycje

REKLAMA

Trzy pisklęta sokołów, które przyszły na świat w budce lęgowej na kominie zakładu PKN ORLEN w Płocku, zostały już zaobrączkowane. Można przesyłać propozycje imion dla piskląt.

Obrączki obserwacyjne (niebieskie) oraz ornitologiczne (żółte, przewidziane dla ptaków z lęgów na terenach miejskich) otrzymała we wtorek,19 maja trójka piskląt sokoła wędrownego, które przyszły na świat w Zakładzie Produkcyjnym PKN ORLEN w Płocku.

PowiązaneTematy

W ciągu 18 lat na terenie PKN ORLEN sokoły wychowały już 51 piskląt – w tym 4 z adopcji. Internauci z całej Polski mogą teraz nadać imiona samiczce i dwóm samcom. Propozycje imion dla trzech młodych płockich sokołów można składać poprzez stronę internetową Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. W drugim etapie konkursu odbędzie się głosowanie na najlepsze imiona dla tegorocznych piskląt.

– PKN ORLEN uczestniczy w odbudowie krajowej populacji sokoła wędrownego od 20 lat. W ten sposób przyczyniamy się do ratowania gatunku oznaczonego w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako skrajnie zagrożony. Angażujemy się również w edukację przyrodniczą, wspieramy badania naukowe w tym obszarze i mamy swój wkład w rozwoju monitoringu na terenie Polski – mówi Adam Tworkowski, Dyrektor Biura Ochrony Środowiska PKN ORLEN. – Nasze działania wpisują się przy tym w praktyczną realizację zobowiązań Polski wynikających z licznych krajowych, jak i międzynarodowych aktów prawnych. Aktywna ochrona ptaków drapieżnych, w tym ich reintrodukcja stanowi odpowiedź na zalecenia Komisji Europejskiej – dodaje Adam Tworkowski.

Wsparcia dla populacji sokoła mogą udzielać również kierowcy odwiedzający stacje ORLEN, którzy są uczestnikami programu VITAY. Przekazanie punktów lojalnościowych Stowarzyszeniu Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” dodatkowo pomaga w ratowaniu zagrożonego gatunku.

Stowarzyszenie „Sokół” podkreśla, że dzięki wzmożonym działaniom wielu firm, instytucji oraz osób prywatnych udało się przywrócić ten gatunek naturze. Przy dalszym wsparciu dla rozwoju populacji sokoła wędrownego jest szansa, że będzie on mógł istnieć samodzielnie.

Płockie sokoły mają znów potomstwo. Są trzy pisklaki! [FILM]Historia sokołów w Orlenie

Historia 51 piskląt sokoła wędrownego w Orlenie rozpoczyna się w 1986 roku, kiedy ten drapieżny ptak po raz pierwszy pojawił się w okolicach kompleksu rafineryjno-petrochemicznego w Płocku. Na dwóch najwyższych kominach (instalacji Clausa i zakładowej Elektrociepłowni) zainstalowano w 1999 roku budki lęgowe, a pierwszy lęg odnotowano w 2002 roku.

Od tego czasu sokoły nieprzerwanie mieszkają w Zakładzie PKN ORLEN. Cztery lata temu zainstalowana została nowa budka na kominie Instalacji Odsiarczania Spalin wyposażona w termometr i kamery. Dzięki monitoringowi on-line można obserwować sokoły na bieżąco. Od 2018 roku w PKN ORLEN pojawił się jeszcze jeden ptak drapieżny i obecnie na terenie Zakładu w Płocku obecne są dwa gatunki: sokół wędrowny i raróg.

fot. materiały prasowe

Walczyły na kominie w Płocku. Wygrana para złożyła już jajo, ale… [FILMY]

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Gudron says:

    Claus, Fenol i Benzen. Tak po pisbajtkowemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU