REKLAMA

REKLAMA

Jak ma wyglądać sala koncertowa w Płocku? Jest koncepcja [WIZUALIZACJE]

REKLAMA

Przeczytajrównież

Władze Płocka przedstawiły we wtorek wizualizację sali koncertowej, która ma stanąć na Nowym Rynku. Zgodnie z planem, swoją siedzibę ma tam mieć Płocka Orkiestra Symfoniczna oraz Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses.

Zgodnie z zapowiedziami, warszawska spółka Plus3-Architekci przygotowuje projekt płockiej sali koncertowej. Miasto podzieliło etap przygotowań na trzy etapy: koncepcję (zaprezentowaną podczas konferencji prasowej 4 maja br.), projekt budowlany, który będzie podstawą starania się o pozwolenie na budowę oraz projekt wykonawczy.

Harmonogram prac zakłada, że koncepcja będzie zaakceptowana w tym półroczu br., do końca września 2021 ma zostać wykonany projekt budowlany, a do końca października 2022 – projekt wykonawczy.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

W budynku znaleźć mają się dwie sale koncertowe:

  • duża, mieszcząca 700 widzów, z estradą na której ma zmieścić się każda orkiestra symfoniczna działająca w Polsce i nie tylko
  • kameralna, dla 220 widzów.
źródło: Urząd Miasta Płocka

Swoją siedzibę przy ul. Nowy Rynek mają mieć Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego oraz Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses. Jak zapowiada urząd miasta, budynek sali koncertowej będzie mógł służyć jednak również jako przestrzeń konferencyjna, a zlokalizowane w nim profesjonalne studnio nagrań posłuży również utalentowanym muzycznie osobom.

Na dachu projektowanego budynku znaleźć ma się powiązany z kawiarnią taras na południowej części zadaszenia. Pod budynkiem ma powstać garaż podziemny na 197 stanowisk postojowych, w tym również dla osób z niepełnosprawnością. Parking ma być ogólnodostępny.




W części podziemnej zaplanowano całą infrastrukturę towarzyszącą funkcjonowaniu sali koncertowej, a także kompleks toalet publicznych, które dostępne będą przez klatką schodową.

Wokół budynku sali koncertowej ma nie brakować zieleni – projekt zakłada intensywnie zadrzewioną część parku, strefy relaksu i rozrywki oraz „paradne” powierzchnie placów wraz z systemem ścieżek. Urząd miasta zapewnia, że nowe nasadzenia mają być duże, a wycinka będzie dotyczyć tylko niezbędnych drzew. Powstać mają także elementy małej architektury oraz oczko wodne lub mały strumień.

źródło: Urząd Miasta Płocka

Projekt zakłada rozwiązania komunikacyjne, które uspokoją ruch, a także aranżację przestrzeni typu woonerf po wschodniej stronie placu. Co to oznacza?

Woonerf to w wolnym tłumaczeniu ulica do mieszkania. Dotyczy takiego sposobu projektowania ulicy, aby uspokoić ruch i wzbogacić przestrzeń o funkcje dodatkowe. Wyróżnikiem stref woonerf jest zachowanie wszystkich kluczowych funkcji (komunikacyjnej, zagwarantowania miejsc parkingowych, obsługi przez pojazdy specjalne), a dodatkowo stworzenie przestrzeni o wysokim poziomie bezpieczeństwa, walorach estetycznych i miejsca, gdzie przyjemnie można spędzić czas. Priorytet mają tu osoby piesze i cykliści.

źródło: Urząd Miasta Płocka
źródło: Urząd Miasta Płocka
źródło: Urząd Miasta Płocka
źródło: Urząd Miasta Płocka
Fot. Wiktor Pleczyński
Fot. Wiktor Pleczyński
Fot. Wiktor Pleczyński

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Komentarze 26

  1. 0000 says:

    AgenT Ustawka łamie RODO pewny bezkarności jak zawsze i działa przeciwpolsko. On i jemu podobni są CHRONIENI PRZEZ POLICJĘ MIEJSKĄ W PŁOCKU I OBIE PROKURATURY. OD 20 LAT UMARZAJĄ NAWET PRÓBY DOCHODZEŃ PRZECIW STALKINGOWI – OPIEKUNA PAMIĘCI NARODU POLSKIEGO. PISZĘ ABY POLACY Z PŁOCKA WIEDZIELI, ŻE NIE MAMY NIEPODLEGŁOŚCI.

  2. 000 says:

    To jest dawno ujawnione. Mniejszosci dewastują polski Płock celowo. Musi być wyrażone Piętno Kaina. Architektura wyraża ich Zło wewnętrzne. Równe przyciąga równe… Tu nicość Obyczajów i ich Natury. Dlatego nie potrafią rozumie piękna znanych już obiektów klasycznych. Wytną dalsze drzewa i przytłoczą Teatr. Niech będzie ale w innej dzielnicy. Wyjątkowo nachalne środowisko.. Tramwaju pociągu nie i nie będzie….. Nawet Szpital zamienili na interes a tyle ludzi umiera bez nadziei na leczenie

  3. Milena says:

    Zieleń też będzie taka jak na przedstawionych zdjęciach? Czy jak na tumskiej parę badyli i betonoza ? W dobie pandemii takie inwestycje…

  4. Sally says:

    Ta filharmonia zabudowująca Nowy Rynek jest okropna – przytłacza starą zabudowę i moim zdaniem jest zupełnie zbędna. Rynek przecież był zawsze do handlu i do życia mieszkańców, PARKINGI są przede wszystkim bardzo potrzebne w centrum (a dla kultury wystarczy Teatr), tym bardziej w małym mieście.

    • kozawizjonerwiz says:

      Daj se siana Sally

  5. Bzyczek says:

    Titanic tonie, a Płocka orkiestra symfoniczna gra….do samego końca.

  6. nowa koncepcja says:

    W zaprezentowanej nowej koncepcji bardzo dużo uwagi poświęca się zieleni a nawet paradnej zieleni, drzewom, krzakom, strumykowi i oczku wodnemu ale nie zaprojektowano żadnej fontanny. Natomiast na dachu przewidziano taras widokowy powiązany z gastronomią/kawiarnią wewnątrz budynku. Przecież obok tego tarasu widokowego na dachu mogłaby się znaleźć okazała fontanna a w około niej gaj palmowy. Byłaby to prawdziwa atrakcja turystyczna i kulturalna: melomanii chodziłby na koncert symfoniczny do filharmonii a fani innej muzyki na piwko do ogródka w cieniu palm obok dyskretnie szumiącej fontanny i spożywać go przy dobiegającej z głośników muzyczce discopolo.
    Potem można byłoby się pochwalić, że też się bywa w filharmonii.

    • Sally says:

      Pytam, co będzie wdać z tarasu widokowego – chyba mało.

    • wizjonerwiz says:

      Będzie widać dokładnwe to samo cio z okien czwartego piętara, czyli mało eststyczny i romatyczny widok dachów niższych budynków.

  7. inna osoba says:

    Po ogłoszeniu wyników konkursu i publicznej prezentacji zwycięskiej pracy Teatr Płocki zaprotestował przeciwko zasłonięciu elewacji wejściowej teatru wielką bryłą sali koncertowej .Sąd konkursowy też miał kilka istotnych zastrzeżeń, głównie natury urbanistycznej, do zwycięskiej pracy i w swoim werdykcie nałożył na zespół obowiązek dokonania korekt, w tym odsunięcia bryły budynku od Al. Jachowicza, między innymi po to, aby odsłonić elewację frontową teatru. Główną wadą koncepcji jest jej NIEDOPASOWANIE skalą do wielkosci placu Nowy Rynek i skali i charakteru większości otaczającej go zabudowy – wielka modernistyczna bryła jest na siłę upychana obok małych kamieniczek. Mało w tym winy autorow zwycieskiej pracy, wina leży po stronie planistów miejskich i autorów założeń i warunków konkursu.
    NB rację ma Adrian Brudnicki, pisze prawdę, też brałam udział we wspomnianych warsztatach nt Nowego Rynku.
    W zaprezentowanej „nowej koncepcji” NIE DOKONANO WYMAGANEJ KOREKTY . Co na to sąd konkursowy?

  8. Tak says:

    Filharmonia płocczanko Tak. Ale w innej lokalizacji Płocka. Na razie czas nie sprzyja. Kocham Muzykę. Bywałem i w Bydgoszczy i w Warszawie… Piszę z serca bez cienia niekorzystnego.

  9. Adrian Brudnicki says:

    O ile pomysł budowy nowej sali widowiskowej bardzo cieszy wszystkich zaangażowanych w życie muzyczne Płocka to sama jej lokalizacja przeraża i odbiera wiarę w sens demokracji. Będę o tym przypominał bez końca: Pan Prezydent Andrzej Nowakowski zorganizował kilka lat temu warsztaty/konsultacje społeczne poświęcone tematowi „Co dalej z Nowym Rynkiem”. Płocczanie po 3 dniach warsztatowej pracy społecznej wypowiedzieli się znakomitą większością głosów, że pragną aby Nowy Rynek nadal był miejskim placem i aby nie zabudowywać go żadnym dużym budynkiem. Nieliczne głosy zgadzały się na zabudowę ale wyłącznie w postaci odbudowania historycznej, płockiej podkowy. NIKT nie chciał nawet słyszeć o wielkim budynku w tym miejscu. W efekcie tych konsultacji widzimy co widzimy. Po co Pan organizował te konsultacje i zabrał nam niepotrzebnie 3 dni pracy? 100 płocczan zaangażowało się w te warsztaty. To jest kpina z demokracji i z nas. Mógł Pan od razu odważnie powiedzieć że jako „Nieomylne Słońce Narodu” i jedyny decydent pańszczyźnianego, płockiego ludu decyduje Pan o budowie tutaj i koniec. WSTYD

    • STOP LEWACTWU says:

      Eee ty, idź się biedronić z kolegami lewakami, a Płock zostaw w spokoju.

  10. Plocczanka says:

    Takie komentarze zamieszczają ludzie, którzy nigdy nie byli na żadnym koncercie muzycznym. Nie wierzą zapewne w to, że trudno było kupić bilet na koncert. Dwa miesiące przed występem brakowało już biletów. Sala koncertowa w Szkole Muzycznej wypełniona plus dostawiane krzesła- to był standard. Długo czekaliśmy na prawdziwą salę koncertową i może wreszcie powstanie taka.

  11. Z. Dylewski says:

    Obrzydliwy projekt znany od lat. Ponura architektura niszcząca Nowy Rynek i robią to celowo udając głupa ze nie nie wiemy o co chodzi. Nasze miasto pozostawione samotnie Obcym też celowo. Tu Mazowieckiego polskiego już nic nie będzie. Były dzikie zamysły aby ten bunkier postawić na Zboczu Tumskim. Aby tylko zniszczyć sprofanować to co kochają Plocczanie od wieków. Trochę lat minęło i myślą że już wszyscy zapomnieli jakie jatki i kto to propagował.

  12. osoba zorientowana says:

    W dniu 04.05.21 przedstawiono wizualizacje koncepcji umieszczenia Sali Koncertowej w przestrzeni Nowego Rynku. Wobec tego co było przedmiotem konkursu na koncepcję rozstrzygniętego bodajże w grudniu 2019 i co przedstawiono o oceniano wówczas?
    Jacy fachowcy oceniali tę koncepcję tym razem? W tekście nie ma ten temat ani słowa, na dołączonej do tekstu galerii foto też nie widać fachowców od urbanistyki, architektury, akustyki.
    Wizualizacja ewidentnie pokazuje, że bryła sali koncertowej jest zbyt wielka w stosunku do placu, dominuje go i przytłacza, nie pozostaje w akceptowanej estetycznie proporcji do wielkosci na wschodniej pierzei Nowego Rynku, nie zachowano odpowiednio dużej niezbędnej przestrzeni pomiędzy salą a ta pierzeją. Ponadto epatuje się gawiedź zagranicznym słowem WOONERF oraz opowiada o uspokojeniu ruchu, dopuszczając jednocześnie ruch pojazdów, przewidując szczególne uprzywilejowanie tam cyklistów. Koncepcja zakłada że pod sala znajdzie się ogólnodostępny parking na 197 samochodów. Kto z niego będzie korzystał, kogo będzie na to stać, skoro obecnie nie ma chetnych do korzystania z pobliskiego TANIEGO parkingu z wjazdem od ul. J.Kaczmarskiego? W tym miejscu należy przypomnieć, że jakiś czas temu „wybitny wizjoner i budowniczy”, poprzedni prezydent Płocka miał wizję 5-gwiazdkowego hotelu w południowej częsci Nowego Rynku, hotel mial miec podziemny garaż na ok 200 samochodów. Zaprosił inwestora, Francuza, prezesa wielkiej międzynarodwej sieci hoteli, która kupiła hotele Orbis. Ten Francuz wyśmiał te 5v gwiazdek oraz parking podziemny na 200 miejsc. Powiedział że dal sie namówić na parking podziemny pod hotelem tylko 3 razy (pierwszy, ostatni i nigdy więcej) , gdyż okazało że, korzystał z niego tylko on sam jako dyrektor tego hotelu. Nikt inny nie chciał płacić za drogi z konieczności parking a hotel nie zarabiał na tym parkingu, na którego wybudowanie poszły potężne pieniądze. Hotel z tym parkingiem okazał się pomysłem chybionym, inwestycja nie była udana, okazała się mało rentowna , hotel sprzedano ze stratą. Inwestor nie skorzystał z proponowanej mu okazji do „prestiżowej inwestycji” w 5 gwiazdkowy hotel w Płocku a” wybitny płocki budowniczy” niewiele zrozumiał z udzielonej lekcji. Wygląda na to, że jego następca też nie .

    • osoba zorientowana says:

      Korekta :
      POWINNO BYĆ : nie pozostaje w akcpetowaLNEJ estetycznie proporcji do skali zabudowy wschodniej pierzei Nowego Rynku

    • histeria says:

      Bez przesady że parking podziemny jest tak drogi – nie jest.

    • inwestor says:

      Wybudowanie jednego miejsca na parkingu podziemnym kosztuje grubo ponad 100 tys PLN, 200 miejsc to co najmniej 25-30 mln PLN. Czy to jest mało?
      Przypominam że jednym z warunków konkursu było, aby łączne koszty wybudowania sali koncertowej nie przekroczyły bodajże 87 mln PLN. Jeden z biorących udział w konkursie zespołów wyraźnie powiedział, że za takie pieniądze NIE DA SIĘ WYBUDOWAC SALI KONCERTOWEJ spełniającej warunki konkursu. Tylko z tego powodu został pozbawiony wyróżnienia lub nagrody. Ta sala koncertowa z parkingiem podziemnym musi kosztować ponad 200 mln PLN. Sam
      Podziemny garaż jest nie tylko BARDZO DROGI, ale również jest niebezpieczny. Według dostępnych statystyk policyjnych na parkingach podziemnych zdarza się wiele więcej przestępstw kryminalnych (napady, rozboje, pobicia, uszkodzenie mienia, kradzieże, handel narkotykami, itp) niż w miejscach otwartych.
      Drogie w budowie parking podziemny jest rownież drogiew eksploatacji i utrzymaniu – pociąga to koniecznośc pobierania wysokich opłat za parkowanie – tak działa zdrowa gospodarka. Do parkingu nie można dokładac, bo niby w imię czego i z czego/skąd.

  13. Płock dla wybrańców says:

    Wczoraj został zamieszczony artykuł, list o wykluczeniu komunikacyjnym Płocka. Było mnóstwo komentarzy, ze niby po co utrzymywać jakieś połączenia skoro nie przynoszą zysku. Ja teraz się pytam, po co budować stadion, czy filharmonię? Będą przynosić zysk? Kiedy te inwestycje się zwrócą? Ile pokoleń będzie spłacać kredyty zaciągnięte na te budowle.
    Lini autobusowej nie warto utrzymywać (cyt.) ,, żeby baba miała czym przywieźc jaja w piątek na rynek”, ale salę koncertową i stadion dla wybrańców to już można. Już widzę te tłumy walące drzwiami i oknami na koncerty operowe.

  14. M says:

    Nikt nie prosi ale robią. Kto normalny buduje coś takiego w pandemi? W środku bedzie mozna zajmować co drugie Miejsce czy od razu przy budowie zrobią dostępny miedzy siedzeniami? Kto poza pracownikami ORLENu będzie tam chodzić ? Myślałam że nic głupszego po molo nie wybudują

  15. Sally says:

    To będzie zupełna śmierć Płocka (np. handlu wokół Nowego Rynku), bo płocczanie nie należą do „spacerowiczów” i używają przede wszystkim własnych samochodów – ważnym jest to, gdzie je postawią na ok. kilka godzin w miarę tanio. Zresztą dokąd z tego z Nowego Rynku pójść. Na ul. Tumską (bez sklepów) nie ma po co, na inne ulice – tętniące życiem 30-40 lat temu też nie ma po co – to dlaczego ostatnie serce miasta ma być tak zniszczone. Może takie są preferencje płocczan, którzy nie czują spokojnej, sennej atmosfery tego miasta.

  16. km says:

    A co z zatoką autobusową przed teatrem może warto by to też ująć i zmodyfikować . Coś w stylu jak przystanek tramwajowy piotrowska centrum w Łodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU