Jagiellonka trzecią szkołą na Mazowszu z międzynarodową maturą

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły będzie można zdawać międzynarodową maturę. Pod tym względem Jagiellonka jest trzecią publiczną szkołą na Mazowszu (pozostałe dwie znajdują się w Warszawie). Przed kilkoma dniami szkoła otrzymała oficjalny certyfikat. Od września zacznie również działać specjalny oddział, przygotowujący wszystkich chętnych do tego egzaminu.

– Jestem dumny z tego, że nasze miasto, jako drugie na Mazowszu będzie mogło poszczycić  się publiczną szkołą z maturą międzynarodową – powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – To szansa  dla płockiej ambitnej młodzieży i możliwość kontynuowania nauki na uczelniach całego świata – dodał.

Procedura, pozwalająca Jagiellonce na rozpoczęcie ubiegania się o certyfikat Diploma Programme International Baccalaureate, rozpoczęła się w 2011 roku. Od tego czasu trzeba było stawić czoła żmudnemu procesowi przygotowań. Do placówki został przydzielony konsultant. W marcu bieżącego roku odbyła się wizyta autoryzacyjna. Teraz już oficjalnie szkoła otrzymała informację o przyznaniu uprawnień, pozwalających nauczać w ramach programu międzynarodowej matury. Już od września zacznie działać pierwszy oddział IB.

Nauka rozpocznie się od drugiej klasy liceum, ze względu na dwuletni okres trwania nauczania w tym programie.

Uczniowie Jagiellonki będą uczyć się wybranych przedmiotów z poszczególnych grup.
Grupa I – język ojczysty,
Grupa II – języki obce – angielski obowiązkowo i dodatkowo do wyboru włoski, niemiecki lub francuski,
Grupa III – nauki społeczne – do wyboru historia lub geografia,
Grupa IV- nauki eksperymentalne (do wyboru biologia, fizyka lub chemia),
Grupa V – matematyka,
Grupa VI – przedmioty artystyczne (ponieważ Jagiellonka nie prowadzi nauczania takich przedmiotów, w zamian uczniowie będą wybierali jeden przedmiot z grup II-IV).

Regulamin programu będzie pozwalał uczniom na naukę przedmiotu dodatkowego lub przesunięcia pomiędzy grupami, jeśli będzie to potrzebne w rekrutacji na studia.

Poza tym, istnieje kilka koniecznych do spełnienia tzw. wymagań dodatkowych. Uczniowie biorący udział w programie, będą mieli obowiązek zaliczenia przedmiotu Teoria wiedzy (uczy krytycznego myślenia i wiązania faktów z różnych dziedzin) oraz udziału w programie CAS (Creativity, Action, Service – czyli np. działania charytatywne, artystyczne itp.). Ponadto, będą zobowiązani do napisania pracy dyplomowej.

Przygotowania do matury międzynarodowej mają na celu opanowanie praktycznych umiejętności. Uczniowie zamiast uczyć się na pamięć, będą wykonywać dużo doświadczeń i badań naukowych, a także tworzyć prezentacje oraz różnego rodzaju prace.

Matura międzynarodowa składa się z sześciu egzaminów. Maksymalna ilość możliwych do zdobycia punktów to 45 (w tym po 7 punktów przyznawanych jest za każdy egzamin, z kolei po 1 punkcie dostaje się za każdą z aktywności dodatkowych). Do zdania takiej formy matury, należy uzyskać 24 punkty.

Płocki oddział IB pozwala rozpocząć naukę nie tylko uczniom Jagiellonki, ale również wszystkim innym, chętnym absolwentom pierwszych klas liceów. Jednak, aby było to możliwe, potencjalni uczniowie z innych placówek będą musieli pomyślnie przejść przez proces rekrutacji. Warunkiem koniecznym do wzięcia udziału w programie jest zdanie dwóch egzaminów: z języka angielskiego i matematyki. Nabór osób chętnych zostanie przeprowadzony wiosną, równocześnie z rekrutacją do liceum. W oddziale będzie mogło uczyć się maksymalnie 15 osób.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji