Do portfela spółek Grupy ORLEN dołączyła nowa firma. ORLEN Projekt podpisał z Agencją Rozwoju Przemysłu umowę warunkową zakupu 74,11 procent udziałów spółki ENERGOP z siedzibą w Sochaczewie. Po zaakceptowaniu transakcji przez UOKiK, firma stanie się częścią koncernu.
W poniedziałek, 18 września w Sochaczewie odbyło się uroczyste podpisanie umowy pomiędzy ORLEN Projekt a Agencją Rozwoju Przemysłu, dotyczącej zakupu 74,11 proc. udziałów firmy ENERGOP. Spółka jest doświadczonym producentem rurociągów przemysłowych, a jego specjalizacją są instalacje dla sektora rafineryjnego, petrochemicznego i chemicznego. Transakcja ma pozwolić na zabezpieczenie realizacji projektów inwestycyjnych w zakresie m.in. infrastruktury krytycznej.
Warunkiem ostatecznej realizacji transakcji jest zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pozostałe udziały Energopu należą do Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.
– Jest to poważna transakcja, poważny zakup – podkreślał w rozmowie z nami Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. – Energop jest firmą, w której pracuje kilkaset osób, ważnym graczem na rynku prefabrykacji, czyli w branży, w której funkcjonuje ORLEN. Z tego powodu rozmowy na ten temat trwały długo. Energop produkuje dla różnych krajów, ale w ostatnich latach udział w produkcji dla ORLENU wzrósł do ponad 80 proc. To pokazywało też jak dobrze jest, gdy spółki Skarbu Państwa szukają współpracy tam, gdzie jest to możliwe. Teraz idziemy krok dalej. Energop będzie wewnątrz ORLENU, a dzięki temu ORLENOWI będzie łatwiej zlecać usługi – wyjaśniał minister.
Podkreślał też, że pracownicy Energopu są wyspecjalizowani i mają duże doświadczenie, co przekłada się na jakość wykonywanych przez nich usług.
– ORLEN nic nie sprzedaje, ORLEN nabywa, kupuje, łączy, nie tylko w Europie i na świecie, ale również w Polsce lokalnej. Tam, gdzie widzimy lokalne perełki biznesowe, i to sprawdzone perełki, bo z firmą ENERGOP współpracujemy już przy dużych inwestycjach – podkreślał podczas konferencji prasowej Janusz Szewczak, Członek Zarządu ds. Finansowych ORLEN S.A.
Jakie znaczenie ma ta transakcja dla Grupy ORLEN?
– To kolejny etap konsolidacji i budowy multienergetycznego koncernu, w tym przypadku w zakresie projektowo-inżynieryjnym – mówił Armen Artwich, Członek Zarządu ds. Korporacyjnych ORLEN S.A. – Wokół spółki ORLEN Projekt z siedzibą w Płocku od kilku lat budujemy dużą grupę projektowo-inżynieryjną. Składają się na to takie spółki, jak Energa Invest, specjalista w zakresie projektowania instalacji elektroenergetycznych, ale również spółka Gazoprojekt, która jest bardzo doświadczona w projektowaniu instalacji gazowych. ORLEN Projekt kilka lat temu przejąt także udziały w spółce projektowej w Czechach. Dzisiaj kolejny akord, czyli podpisanie umowy warunkowej nabycia większościowego pakietu udziałów spółki Energop od Agencji Rozwoju Przemysłu – wymieniał Armen Artwich.
Oprócz rurociągów przemysłowych, ENERGOP wytwarza także konstrukcje stalowe, zbiorniki i elementy towarzyszące instalacjom rurociągowym. Jego oferta obejmuje zarówno prefabrykację, jak i kompletny montaż tych instalacji. ORLEN Projekt natomiast posiada status spółki celowej, powołanej do realizacji dla Grupy ORLEN wybranych projektów inwestycyjnych w zakresie m.in. infrastruktury przemysłowej.
– Wiele z tych zadań już teraz jest pośrednio lub bezpośrednio wykonywanych przez ENERGOP. W 2022 roku aż 80 proc. prac realizowanych przez tę firmę było wykonywanych dla Grupy ORLEN. To spółka z dużym potencjałem do rozwoju, dlatego podjęliśmy decyzję o zakupie większościowego pakietu udziałów. Dla nas to dodatkowe zabezpieczenie dla prowadzonych przez nas projektów inwestycyjnych – podkreślał Marcin Kasza, Prezes Zarządu ORLEN Projekt.
ORLEN Projekt prowadzi projekty inwestycyjne EPC (Engineering, Procurement, Construction), obejmujące wykonywanie dokumentacji projektowej na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego, zakup dóbr inwestycyjnych oraz realizację i uruchomienie inwestycji. Spółka specjalizuje się w optymalizacji procesów inwestycyjnych, działając na zlecenie inwestora, co obniża koszt wykonywanych zadań inwestycyjnych. Z początkiem sierpnia 2023 r. ORLEN Projekt przejął 100 procent udziałów Energa Invest, co wzmocniło Grupę Kapitałową ORLEN Projekt, w skład której wchodzi także powołana w kwietniu 2023 roku spółka w Czechach ORLEN Projekt Česká Republika. Trwają prace nad włączeniem do Grupy ORLEN Projekt spółki PGNiG GAZOPROJEKT.
Na tej zasadzie Orlen powinien przejąć i wcielić do multikoncernu energetycznego wszystkie tutejsze większe i mniejsze firmy zajmujące się fabrykacją i montażem rurociągów i konstrukcji stalowych, zbiorników, aparatów ciśnieniowych, kotłów parowych, siłowni wiatrowych, statków morskich, itp a także montażem aparatury i instalacji KiA ( pomiary i automatyka) oraz urządzeń i instalacji elektrycznych – zostałby pierwszym polskim czebolem
Firma Orlen przejęła za pośrednictwem projektu firmę energop za długi. energop położył się na kontrakcie dla orlen- Anwilu, a ponieważ jest firma należąca do państwowego Betonu i grupy zbrojeniowej, w której nieudolni wyznawcy religii PiS z Sochaczewa położyli kolejny kontrakt, to Sasin zadecydował, że żeby ukryć straty i nie sprzedawać hal w Sochaczewie przez komornika, o przyłączeniu do kroplówki Orlen za pomocą firmy projektowej orlen-projekt. I tak w sukcesie medialnym, a jak ktoś woli strata około 70 ml, która musiałby zapłacić energop do Orlenu skutkuje wcieleniem w struktury Orlenu?, czyli przekładanie długu z kieszeni do kieszeni w jednych spodniach a podatnik nadal jest po środku robiony jak zwykle w chu…a?