Grawitacja – głośny film o ciszy

REKLAMA

Do płockich kin zawitał długo oczekiwany film Alfonso Cuarona „Grawitacja”. Sandra Bullock oraz George Clooney to gwiazdy po których można by się spodziewać kolejnego filmu katastroficznego lub romantycznej komedii. Nic z tego.

Nie uśmiejemy się. Nie będziemy też obserwować fantastycznych efektów zagłady świata… „Grawitacja” próbuje być realna do granic wytrzymałości, prezentując skrajnie nieprzyjazne człowiekowi środowisko. Gwiazdy (ekranu) oraz pewne spłycenie faktów, a także fabuła powoduje, że jest do przełknięcia nawet przez przypadkowego widza.

PowiązaneTematy

„Grawitacja” jest filmem, który powoduje, że w kinie jest cicho.
Chrupanie popcornu nie jest w dobrym tonie, a głośne przełykanie Pepsi też zwraca uwagę innych.

[pullquote]Jeżeli bylibyśmy sami we Wszechświecie, to byłoby to straszne marnotrawstwo przestrzeni” – Dr Eleanor Arroway z filmu „Kontakt”[/pullquote]

Cisza, wręcz surrealistyczna, jest jednym z elementów filmu, który w założeniu miał przybliżyć widzom prawdę o kosmosie, w którym… dźwięk się nie rozchodzi…
Jeśli nie byliście ostatnio w Kosmosie – albo chociaż w planetarium w Toruniu – będziecie mieli okazje przyjrzeć się z bliska ogromowi stacji ISS, teleskopowi Hubble’a czy zrozumieć, dlaczego prawie 8 km/s to wcale nie tak szybko…

Zrozumiecie jeszcze coś. Jak bardzo kochacie ziemię, po której stąpacie. Brak grawitacji i podrzucony, poruszający się element czy kropla to fajna zabawa na kilka minut, ale kiedy popełnicie jeden błąd… Kosmos nie wybacza błędów. Każdy ruch musi być przemyślany. Musimy mieć potężną wyobraźnię przestrzenną i mnóstwo kreatywności, jeśli chcemy przeżyć kolejna godzinę.

Jeśli nie wiedzieliście, że misje kosmiczne od dziesiątek lat wyglądają podobnie – słyszycie „rutynowy lot w kosmos”…  Po tym filmie zrozumiecie, że nie ma „rutyny” w locie w kosmos. Od zawsze to mieszanina geniuszu, szczęścia, przypadku i wielkiej nadziei na powrót.

Nie uważam, że dla każdego będzie to lepszy film od Apollo 13. Jednak dla tych, którzy patrzą w niebo i widzą więcej niż jasne punkty na niebie, to film, którego nie mogą przegapić.

„Grawitacja”, Kino Helios, dostępna wersja 2D i 3D.