REKLAMA

Głucha Dolna zaintrygowana

REKLAMA

Teatr Dramatyczny zaprasza na przedpremierę spektaklu pt. „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” Ivo Brešana, która będzie połączona z dyskusją z aktorami i twórcami.

Trzecia premiera tego sezonu w płockim teatrze to „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna”, która jest spektaklem dyplomowym dwóch studentów: Grzegorza Reszki – absolwenta PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, obecnie studenta IV roku Akademii Teatralnej i Tomasza Walesiaka – żaka V roku Wydziału Scenografii warszawskiej ASP.

Spektakl został zrealizowany na podstawie pierwszego tekstu Ivo Brešana, który pochodzi z Chorwacji. W Zagrzebiu studiował slawistykę i filozofię, a od 1955 roku zajmował się pisaniem. Wspomniana już sztuka teatralna została odebrana jako ostra krytyka komunizmu i bardzo dobrze przyjęta zarówno przez widzów, jak i krytyków oraz media.

Czas akcji spektaklu to lata sześćdziesiąte, miejsce – zapadła dalmacka wieś. Podczas spotkania frontu nauczycielskiego władze zlecają belfrowi zrobienie przedstawienia, które ma na celu ukulturalnić chłopów. Na nieszczęście nauczyciela, któremuś z członków frontu przypomina się, że widział w Zagrzebiu przedstawienie Hamleta i ta właśnie sztuka – mimo protestów dalmackiego nauczyciela – zostaje wybrana do realizacji. – I nagle się okazuje, że ten tekst jest niesamowicie uniwersalny, że Hamletem może być każdy, niezależnie od szerokości geograficznej – mówi reżyser, Grzegorz Reszka. – W trakcie prób do tego spektaklu ci ludzie nieświadomie zaczynają wchodzić w swoje role. A wtedy dochodzi do prawdziwej tragedii… Brešan genialnie połączył historię duńskiego księcia z intrygą, która naprawdę rozgrywa się wśród tych ludzi – dodaje.W spektaklu zagra wielu aktorów z zespołu płockiego teatru. Ciekawostką jest, że w męską rolę Mate Bukara, wcieli się Dorota Cempura, natomiast w roli Andzi gościnnie zobaczymy Kingę Suchan – studentkę ostatniego semestru Akademii Teatralnej w Warszawie. Scenografię do spektaklu przygotował Tomasz Walesiak – kończący scenografię na warszawskiej ASP, kostiumy to dzieło Agnieszki Sasim, a choreografią zajęła się Katarzyna Kryczka – tancerka, choreografka, dyplomowana instruktorka tańca współczesnego i hatha jogi, filolog języka polskiego, absolwentka Chrześcijańskiej Szkoły Pantomimy, Dramy i Tańca oraz Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach.

Przedpremiera spektaklu „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” odbędzie się w piątek, 31 stycznia o godz. 19. Po nim widzowie będą mogli porozmawiać z twórcami. Kolejne pokazy odbędą się: 1 lutego (premiera),  2 lutego, 10-13 lutego (spektakle przedpołudniowe) oraz 28 lutego. Bilety na przedpremierę wyjątkowo kosztują 10 zł, natomiast za bilety na premierę trzeba zapłacić 40 zł. Wejściówki na spektakle w kolejne dni kosztują 30 zł.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU