Fajerwerki w Sylwestra? Zobacz jak je używać

REKLAMA

Za chwilę Sylwester. W większości domów trwają przygotowania do hucznego powitania Nowego Roku. Szampańskiej zabawy nie wyobrażamy sobie bez wybuchu petard i jaśniejącego nieba od fajerwerków. Tej jednej nocy wolno nam je puszczać… Nie narażajmy się jednak niepotrzebnie na niebezpieczeństwo, a co najważniejsze, nie narażajmy naszych dzieci.

Również podczas sylwestrowej nocy warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Kupujmy fajerwerki lub petardy tylko u sprawdzonych sprzedawców i tylko takie, które mają odpowiednie atesty, oznaczenia klasy bezpieczeństwa, wskazanie producenta wraz z danymi adresowymi oraz instrukcję w języku polskim. Pamiętajmy także o tym, że petardy mogą być używane i kupowane wyłącznie przez osoby dorosłe.

PowiązaneTematy

– Odpalając petardy, bezwzględnie stosujmy się do zaleceń producenta – przestrzega Krzysztof Piasek, rzecznik płockiej policji. – Nie lekceważmy ostrzeżeń i wybierzmy odpowiednie miejsce do bezpiecznej zabawy. Przede wszystkim zachowujmy odpowiednią odległość podczas odpalania fajerwerków, jak również nie podejmujmy prób odpalania petard w pomieszczeniach zamkniętych, na balkonach czy w oknach mieszkań – podkreśla.

Podczas zakupów zwróć uwagę, czy:

  • obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna,
  • elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają,
  • lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem,
  • podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi,
  • instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

Kiedy odpalasz fajerwerki, pamiętaj o tym, aby:

  • czytać instrukcje – bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta, zwróć uwagę na ostrzeżenia,
  • zachować bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi; nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem – stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce,
  • wybrać miejsce, w którym – korzystając z fajerwerków – nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz; sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.

Gdyby doszło do wypadku, wezwij niezwłocznie służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.

Nasze pupile – nie zapomnijmy o nich

Nie zapomnijmy również o naszych ukochanych zwierzętach, które mogą bardzo źle znieść natężony hałas od wyrobów pirotechnicznych. Wiedząc, że zwierzę może się przestraszyć nagłych wybuchów, ograniczmy tego dnia spacery i zadbajmy, by jak najlepiej zniosło ten czas.