Druga waga już działa

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Od wczoraj działa druga waga preselekcyjnego ważenia pojazdów, na Trasie ks. J. Popiełuszki w Płocku. Dzięki niej Inspekcja Transportu Drogowego będzie mogła kontrolować i eliminować przeciążone ciężarówki i samochody dostawcze, które wjeżdżają do Płocka od strony Kutna, Włocławka, Gąbina i Iłowa.

Nowe waga na Trasie Popiełuszki, podobnie jak ta funkcjonująca od 2011 r. na ulicy Wyszogrodzkiej, działa przez całą dobę w dowolnych warunkach atmosferycznych. Jej zadaniem jest pomiar i rejestracja całkowitej masy pojazdu, naciski na poszczególne osie, długość i prędkość pojazdów oraz numery rejestracyjne. System automatycznie rozpoznaje markę i typ pojazdu.

W przypadku prowadzenia kontroli przez ITD na terenie Płocka, inspektorzy natychmiast otrzymują alert z obu urządzeń do preselekcji z dokładnymi danymi przeciążonego pojazdu. Jeśli pomiary z urządzenia do preselekcji zostaną potwierdzone na wadze stacjonarnej, nieuczciwy przewoźnik zapłaci wysoką karę administracyjną, a przeciążony pojazd zostanie usunięty z ruchu.

System preselekcyjnego ważenia pojazdów działający w Płocku to efekt porozumienia, zawartego w sierpniu ubiegłego roku. Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski oraz Dyrektor Naczelny Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie, prof. dr hab. inż. Leszek Rafalski podpisali wówczas list intencyjny w sprawie skoordynowania działań, które wesprą potencjał instytutu w zakresie możności prowadzenia badań natężenia ruchu pojazdów wraz z preselekcyjnym systemem ważenia pojazdów.

Od początku grudnia 2011 r. system preselekcji zaczął funkcjonować na ulicy Wyszogrodzkiej (droga krajowa K-62), a Płock stał się czwartym miastem w Polsce, w którym zaczęto w ten sposób kontrolować ciężarówki. Obecnie zintegrowany system 25 urządzeń do preselekcji pojazdów IBDiM kontroluje oprócz Płocka także ulice w Bydgoszczy, Czersku, Jeleniej Górze, Milanówku, Warszawie, Włocławku. Podobne rozwiązania stosuje także m. in. Wrocław oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na terenie kraju.

W wyniku przeprowadzonych w Płocku przez Inspekcję Transportu Drogowego kontroli drogowych z wykorzystaniem wagi do preselekcyjnego ważenia pojazdów przy ul. Wyszogrodzkiej i wagi stacjonarnej przy ul. Dobrzykowskiej, od 1 stycznia do 30 czerwca 2012 r. nałożono na nieuczciwych przewoźników kary w formie decyzji administracyjnych na kwotę 102.460 złotych. Nałożone przez ITD kary trafiają do budżetu Gminy Miasta Płock.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji