REKLAMA

Dożynki powiatu płockiego. Rolnicy podziękowali za plony

REKLAMA

Od południa, w niedzielę, 18 września, rozpoczęły się tegoroczne Dożynki Powiatu Płockiego. W Wyszogrodzie rolnicy z całego regionu dziękowali za tegoroczne plony.

Święto plonów w skali powiatowej organizowane było już po raz 17. Do Wyszogrodu zjechali dziś nie tylko rolnicy z całego powiatu, ale także wielbiciele zdrowej, mazowieckiej żywności. Tradycyjnie uczestnicy dożynek świętowanie rozpoczęli Mszą Świętą. O godzinie 11 w kościele św. Trójcy w Wyszogrodzie sprawowana była liturgia w intencji mieszkańców ziemi płockiej.

Po zakończeniu Eucharystii, barwny korowód prowadzony przez orkiestrę dętą, poczty sztandarowe oraz delegacje ze wszystkich gmin wraz z wieńcami dożynkowymi, przemaszerował na wyszogrodzki rynek, gdzie ustawiona była scena. Przed wejściem witał wszystkich Mariusz Pogonowski, prowadzący dzisiejszą uroczystość. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło parlamentarzystów oraz samorządowców. Obecni byli także wójtowie oraz przedstawiciele rad gmin powiatu płockiego.

– Dziękczynienie za plony to tradycja, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Nie możemy zaprzepaścić tej tradycji – mówił starosta płocki Mariusz Bieniek. – Chylę czoła przed wszystkimi, którzy uprawiają ziemię, zbierają plony. Rolnicy to ludzie z prawdziwą pasją, ludzie wrażliwi, pracowici i wierzący – chwalił rolników powiatu płockiego.

Około godziny 13 uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Kobylnikach zaprezentowali Obrzęd Dożynkowy. Mali artyści przypomnieli istotę ludowego święta, połączonego z obrzędami dziękczynnymi za zakończenie żniw i zebrane plony, za co zostali nagrodzeni brawami oraz nagrodą pieniężną ufundowaną przez Starostwo Powiatowe. Po występie nadszedł czas na tradycyjne łamanie się chlebem z przybyłymi na dzisiejszą uroczystość mieszkańcami.

– Za każdym razem, kiedy zasiadam do stołu pamiętam, że to dzięki ciężkiej pracy rolników na stole mam chleb – mówił gospodarz dzisiejszej uroczystości, Jan Boszko, burmistrz miasta i gminy Wyszogród.Powiatowe Święto Plonów było także okazją do wręczenia odznaczeń osobom wyróżniającym się na tle kraju, powiatu i swojego regionu. Nagrody otrzymali też laureaci konkursu na „Najpiękniejszy ogród w Powiecie Płockim”.

Wokół wyszogrodzkiego rynku rozstawili się wystawcy – były stowarzyszenia z powiatu płockiego, koła gospodyń wiejskich, artyści z regionu. Wszyscy prezentowali wytworzone przez siebie produkty. Można było skosztować pysznych ciast, wiejskiego chleba ze smalcem, nie zabrakło miodów. Oko cieszyły własnoręcznie wykonane ozdoby, biżuteria, obrazy czy rzeźby. Największe zainteresowanie wśród zebranych budziły jednak wieńce dożynkowe ustawione pod sceną. Niektóre z nich śmiało możemy uznać za małe dzieła sztuki wyplecione ze zbóż zebranych podczas żniw.

Dożynki nie były jedyną atrakcją tego dnia w Wyszogrodzie. Imprezą towarzyszącą było wydarzenie pn. „Średniowieczny Wyszogród”. U podnóża Góry Zamkowej rozłożyła się wioska średniowieczna. Można było obejrzeć pokazy walk rycerskich, strzelanie z łuku, warsztat garncarza, kuchnię średniowieczną czy namiot zielarki. Inną ciekawą imprezą był Piknik Wieprzowy, którego celem była promocja tego rodzaju mięsa.

Po południu na rynku odbyły się koncerty. Na scenie pojawiły się gwiazdy muzyki disco polo – zespół Classic, Lena, Quest. Nieśmiertelne przeboje Abby zebrani mogli sobie przypomnieć dzięki występowi zespołu Abba Cover. A od godz. 19.30 zaplanowano zabawę taneczną z zespołem Ex Bolo/Positive Band.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU