REKLAMA

dobroMOCni – w pomocy jest moc. Tydzień Wolontariatu zakończony [FILM]

ORLEN Blisko Ludzi

REKLAMA

Fundacja ORLEN po raz pierwszy zorganizowała Tydzień Wolontariatu, który odbył się pod hasłem „dobroMOCni – w pomocy jest moc”. Aby zachęcić pracowników do jeszcze większego zaangażowania w projekty prospołeczne, fundacja zaprezentowała kilkanaście zorganizowanych i przeprowadzonych akcji charytatywnych oraz stworzyła specjalny program on-line „dobroMOCni TV”.

Przez trzy dni w studiu „dobroMOCni TV” spotykały się z osoby, które podzieliły się swoim doświadczeniem związanym z wolontariatem. Łącznie było to ponad siedem godzin rozmów z wolontariuszami Grupy ORLEN oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych, które na żywo obejrzało blisko dwa tysiące pracowników. Rozmowy poprowadził Tomasz Wolny – dziennikarz i prezenter TVP2, który prywatnie angażuje się w wiele akcji charytatywnych.

– Chciałem wszystkim bardzo podziękować za 16 lat wolontariatu, za wielkie zaangażowanie pracowników, którzy widzą innych ludzi – przekazał Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

O tym, w jaki sposób można zostać wolontariuszem w Koncernie, opowiadała w programie dobroMOCni Marta Soluch, Prezes Zarządu Fundacji ORLEN.

– Po prostu piszecie do koordynatorki naszego programu, albo wypełniacie ankietę na stronie internetowej. Swój projekt czy pomysł można także zgłosić e-mailowo na adres: wolontariat@orlen.pl – wyjaśniała Marta Soluch. – Jeśli Wasz pomysł mieści się to w idei Wolontariatu ORLEN, to wniosek rozpatrzymy w ciągu 3 dni, do tygodnia i poinformujemy Was o finalnej decyzji – dodała.

Jak tłumaczyła, rozmowy z pomysłodawcami realizowanych akcji, przedstawicielami zaprzyjaźnionych fundacji, organizacji, placówek i ośrodków pozwoliły jeszcze lepiej zrozumieć potrzeby otoczenia, a także bliżej zapoznać z ideą wolontariatu ORLEN.

– Wierzymy, że dzięki temu zainspirowaliśmy pracowników do zgłaszania kolejnych projektów i dalszej pomocy potrzebującym — podsumowała Prezes Zarządu Fundacji ORLEN.

Angelika Niedziółka, Koordynator Programu Wolontariatu Pracowniczego ORLEN tłumaczyła natomiast, że napisać do Fundacji może każdy pracownik, który chciałby przeprowadzić akcję wolontariacką lub skonsultować swój pomysł. Tematyka nie jest ograniczona.

Jeden z takich pomysłów przedstawił Krzysztof Kowalski, Prezes ORLEN Centrum Usług Korporacyjnych.– Sytuacja epidemiczna spowodowała, że wielu pracowników przeszło na home office. Aby zabezpieczyć ciągłość procesów biznesowych, musieliśmy więc wymienić komputery stacjonarne na laptopy, a było ich około stu. Jest to całkiem dobry sprzęt, ponieważ wymieniany był rok i dwa lata temu. Powstał pomysł, że przekażemy te komputery gminom, a te szkołom – wyjaśniał Krzysztof Kowalski.

Z kolei o mobilnej akcji krwiodawstwa opowiadał Adam Kwasiborski, Prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy PKN ORLEN.

– Nie tylko pracownicy Grupy ORLEN mogą wziąć udział w takiej akcji krwiodawstwa. Akcja jest otwarta dla wszystkich, którzy chcą pomóc innym. Honorowe krwiodawstwo, to jest najprostsza, ale jednocześnie bardzo wyjątkowa ze względu na dar krwi forma wolontariatu – tłumaczył Adam Kwasiborski.

Natomiast Marcin Flakiewicz, Zastępca Dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy PKN ORLEN mówił o pomocy osobom starszym, które są najbardziej narażone na zachorowanie i powikłania przy zarażeniu wirusem Sars CoV-2.

Wszystkie odcinki programu dobroMOCni TV dostępne są na kanale YouTube PKN ORLEN. Pierwszy z nich „dobroMOCni dla Edukacji” poświęcony jest wsparciu osób w nauce, sporcie i rozwoju. W drugim, „dobroMOCni dla Świata”, można dowiedzieć się o tym, co dobrego możemy zrobić dla naszej planety. Natomiast trzeci odcinek pt. „dobroMOCni dla Człowieka” poświęcony jest osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym.

Tydzień Wolontariatu, poza spotkaniami, debatami i transmisjami on-line, przyniósł także wymierny efekt – pracownicy Grupy ORLEN oczyścili koryto rzeki Skrwy w Brudzeńskim Parku Krajobrazowym, przeprowadzili prace porządkowe wokół budynku przedszkola w Łącku oraz opiekowali się zwierzętami w jednym z największych schronisk w Korabiewicach. Przed Zakładem Produkcyjnym w Płocku stanął także mobilny punkt poboru krwi.

Wolontariat pracowniczy w Grupie ORLEN trwa już 16 lat. W 2019 r. ponad ośmiuset pracowników Grupy ORLEN zaangażowało się w realizację kilkudziesięciu akcji charytatywnych. Fundacja ORLEN na inicjatywy w ramach Wolontariatu Pracowniczego przeznaczyła prawie 300 tysięcy złotych.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA
Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU