Do kogo trafiły nagrody „Biesiady Literackiej”?

REKLAMA

„Biesiada literacka” już 22. raz przygotowana została przez Bibliotekę Pedagogiczną w Płocku. Młodzi humaniści prezentowali swoje własne teksty, wywołując wrażenie wśród członków jury. Jak wypadli w tym roku?

Biblioteka Pedagogiczna w Płocku wraz ze współorganizatorami – Zespołem Szkół Nr 3 w Płocku oraz Oddziałem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Płocku, już po raz 22. zorganizowała „Biesiadę Literacką”. 22 młodych literatów w auli Zespołu Szkół Nr 3 w Płocku przy ul. Ignacego Łukasiewicza 11 prezentowało swoje teksty, które potem zostały poddane ocenie jury. W składzie sędziowskim znaleźli się: Dorota Ostrowska, Monika Szpakowska, Teresa Radwańska oraz Piotr Bała.

PowiązaneTematy

fot. PetroNews

Niektórzy uczestnicy swój debiut mieli już w poprzednich edycjach. Każdy z uczestników miał maksymalnie 5 minut na zaprezentowanie swojego dzieła. Forma utworu była dowolna. Mógł być to wiersz, opowiadanie, pamiętnik, esej czy felieton. Prócz uczniów z Płocka, swoje prace prezentowała także młodzież z Gąbina, Gostynina, Sierpca i Wyszogrodu.

– Cieszy mnie to, że młodzi ludzie prezentują swoją twórczość i nie wstydzą się, że są intelektualistami, posiadającymi wrażliwość. To nieprawda, że to nie jest modne, bo dużą sztuką jest się wzruszać i warto tym zarażać innych – mówiła Monika Szpakowska, nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkół Nr 3 w Płocku.

 

– Warto organizować takie konkursy, ponieważ młodzież ma wówczas szansę zaprezentowania takiej twórczości – mówi Agnieszka Olczyk-Twardy, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Płocku.

– Czasami są to utwory pisane wierszem, czasami prozą, można poddać je ocenie, dowiedzieć się co jury na ten temat sądzi. To rodzaj integracji środowiska szkolnego, przyjeżdżają uczniowie z terenu m.in. Płocka, Gostynina, Sierpca. Dla nas, dorosłych, to niebywała okazja, żeby poznać ten świat współczesnej młodzieży, jak patrzą na życie, jakie mają troski, problemy, radości i poczuć to, co ci młodzi ludzie czują. To konkurs, w którym nie tak łatwo się zaprezentować, trzeba wyjść i pokazać siebie – podsumowała Agnieszka Olczyk-Twardy.

Wyniki konkursu:

Laureaci:
I miejsce – Barbara Wiśniewska
II miejsce – Wiktoria Kwasiborska
III – Justyna Żmijewska

Wyróżnienia:
I – Mateusz  Radzki
II – Izabela Kowalik
III – Julia Bieniek

PetroNews był patronem medialnym Biesiady Literackiej.