Niebywała wystawa płockich artystów w PGS

REKLAMA

Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wystawę, podczas której obejrzymy sztukę 19 artystów związanych z Płockiem. Na wystawie pojawią się prace zarówno odnoszące się wprost do rzeczywistości, jak i te o naturze bardziej niejednoznacznej, wysoce zmetaforyzowanej.

1 grudnia o godz.18, Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy zbiorowej „Między obserwacją a interpretacją”, prezentującą sztukę artystów związanych z Płockiem: Katarzyny Bąkowskiej-Roszkowskiej, Anieli Ewy Lewandowskiej, Laury Dyczko, Włodzimierza Kwiatkowskiego, Doroty Goleniewskiej-Szelągowskiej, Doroty Nadrowskiej-Guściora, Iwony Korgul-Wyszatyckiej, Anny Krzemińskiej, Anny Macionek-Stańko, Mateusza Nadrowskiego, Wiesława Nadrowskiego, Zofii Samusik-Zaremby, Magdaleny Sikorskiej-Tokarskiej, Andrew Stewart’a, Eugeniusza Szelągowskiego, Marii Weigl-Wojnarowskiej, Anny Wojnarowskiej, Szymona Zaremby i Stanisława Płuciennika.

PowiązaneTematy

– Każda z prezentowanych na wystawie prac to wyjątkowy i subiektywny zapis zainteresowań artystów otaczającą rzeczywistością, nie tylko tą materialną, w której funkcjonują i od której są zależni, ale także i tą metafizyczną, będącą swoistym odbiciem ich temperamentu, duchowości i emocji – tłumaczą organizatorzy.

Wystawa zawiera prace 19 artystów, należących do różnych pokoleń i posługujących się różnymi formami artystycznej wypowiedzi – m.in. malarstwem, grafiką, rzeźbą, fotografią, kolażem. Na wystawie są prace zarówno odnoszące się wprost do rzeczywistości, jak i te o naturze bardziej niejednoznacznej, wysoce zmetaforyzowane. Przedstawienia realnych miejsc, przestrzeni, jak i zupełnie nierzeczywistych wizji malarskich, w których każdy fragment prowadzi ku innym formom, historiom i bohaterom. Prace z jednej strony emanujące niepokojem i tajemnicą, dynamiczne, o mocno nasyconych kolorach, a z drugiej – spokojne i ciche wizje świata, w których człowiek współistnieje z naturą.

– Prace pokazane na tegorocznej wystawie w PGS są obrazem płockiej rzeczywistości minionego roku, najdokładniejszym, jakim dysponujemy. Dalekim przy tym od programowej czytelności, od optymizmu, pesymizmu, takich czy innych wyraźnych poglądów. Jest to obraz cenny, bo bliski delikatnemu pojęciu prawdy, która – na co dzień – jest przecież niewyraźna, choć wyczuwalna –  pomiędzy obserwacją a interpretacją – opowiadają organizatorzy.

Program wydarzeń towarzyszących wystawie:
Zajęcia edukacyjne w ramach cyklu „Dialog z Mistrzami”; obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerami telefonów 24 366 43 23 oraz 24 364 60 40. Osoba do kontaktu – Mirosław Cegłowski:

  • 2 grudnia, godz. 12  – warsztaty plastyczne „Kartka świąteczna” , podczas których uczestnicy zaprojektują i samodzielnie wykonają oryginalne, autorskie kartki świąteczne. Spotkanie poprowadzi płocka malarka i pedagog – Magdalena Sikorska-Tokarska.
  • 7 grudnia, godz. 10.30 – spotkanie z Włodzimierzem Kwiatkowskim, autorem m. in. trójwymiarowych obrazów z serii „In Hyperopia” („W nadwzroczności”), który opowie, skąd czerpie inspiracje dla swojej sztuki i w jakim stopniu jest to odpowiedź na oczekiwania współczesnego odbiorcy.
  •  9 grudnia, godz. 12  – warsztaty plastyczne „Historie wigilijne w obrazkach”. Każdy z nas ma swoją historię do opowiedzenia. Co go fascynuje, a co wprawia w zadumę. Czas świąt to czas przemyśleń i refleksji, które zamiast zapisywać można namalować! Płocka Galeria Sztuki zaprasza na warsztaty plastyczne z artystką Dorotą Nadrowską-Guściorą, która zaproponuje uczestnikom stworzenie ilustracji do ich własnych opowieści wigilijnych. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie – w cenie biletu.
  • 12 grudnia, godz. 16.30 – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie płockiego środowiska artystycznego „Między obserwacją a interpretacją” (w cenie biletu).