Na co zwrócić uwagę przy kupnie nieruchomości?

REKLAMA

Miejsce, w którym spędzamy wolny czas, jest dla nas niezmiernie ważne. Dlatego tak wiele uwagi poświęcamy na wybranie odpowiedniego mieszkania czy domu. Jak zrobić to bezpiecznie, bez komplikacji? W jaki sposób wybrać lokum bez zadłużenia, o sprawdzonej księdze wieczystej, które nie będzie znaną z filmu skarbonką? Rozmawiamy o tym z Małgorzatą Żółtowską, właścicielką Biura Nieruchomości Idea.

Podjęliśmy decyzję – chcemy kupić swoje wymarzone gniazdko, w którym spędzimy najbliższe lata. Nie bardzo wiemy, jak orientować się w przepastnych zasobach internetu, obawiamy się też, że wystawione w sieci mieszkanie może mieć różne, ukryte wady. Dlaczego warto udać się w takim przypadku do profesjonalnego biura nieruchomości?

PowiązaneTematy

Małgorzata Żółtowska

– Większość osób nie wie, w jaki sposób przebiega transakcja sprzedaży mieszkania, jak się zabezpieczyć, na co zwrócić uwagę, jakie dokumenty zebrać, co sprawdzić – wymienia Małgorzata Żółtowska, którą odwiedzamy w siedzibie biura nieruchomości Idea, mieszczącego się przy ul. Synagogalnej w Płocku. – Od tego jest właśnie pośrednik nieruchomości, aczkolwiek nie tylko od tego. Są tzw. nieruchomości trudne, kiedy ich stan prawny jest na tyle skomplikowany, że potrzeba czasu i wiedzy, aby bezpiecznie przejść przez tę transakcję. Takie komplikacje często wychodzą na jaw dopiero wtedy, gdy zagłębimy się w dokumenty, podstawę nabycia, księgę wieczystą itp. Moje doświadczenia pokazują, że z pozoru prosty przypadek, może być w rzeczywistości na tyle skomplikowany, że potrzebujemy konsultacji prawnika czy notariusza, a sama procedura prostowania i kompletowania dokumentacji trwa np. pół roku – tłumaczy.

Udajemy się więc do biura nieruchomości. Od czego zaczynamy?

Biuro Nieruchomości Idea

– Przede wszystkim od podania wymarzonej lokalizacji – mówi Małgorzata Żółtowska. – Oczywiście ważna jest też kwota, jaką dysponujemy, aczkolwiek nie najważniejsza, bo większość cen nieruchomości jest do negocjacji. Możemy więc zaznaczyć sobie widełki „od – do”, wtedy wiem w jakim przedziale mogę się poruszać – wyjaśnia pośrednik nieruchomościami. – Przy ustalaniu przeznaczanej kwoty, istotne jest również, czy klienci będą posiłkować się kredytem w banku, ponieważ w tym zakresie również możemy pomóc i podpowiedzieć, gdzie akurat w danym momencie najbardziej opłaca się wziąć kredyt hipoteczny czy gdzie najszybciej przebiega procedura. Oczywiście, najszybciej przebiegają transakcje, w których klient dysponuje gotówką – uśmiecha się Małgorzata Żółtowska.

Biuro Nieruchomości Idea

Dla pośrednika nieruchomości ważna jest również informacja, jak szybko musimy wprowadzić się do nowego nabytku. Jak wyjaśnia pani Małgorzata, tutaj nieco większy komfort wyboru mamy w przypadku mieszkań, gdyż jest ich na rynku nieruchomości więcej. W przypadku domu, mamy więcej składników, które musimy zaakceptować, jak wielkość działki, rozkład pomieszczeń, lokalizacja, stan techniczny.

Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych informacji, pośrednik przygotowuje dla nas oferty. – Umawiamy się na konkretny dzień i godzinę, i prezentujemy nieruchomości. Staram się umawiać w biurze, gdyż wówczas mamy możliwość omówienia umowy pośrednictwa, jednak jeśli klienci wolą umówić się bliżej oglądanej nieruchomości, projekt umowy przesyłam wcześniej, aby mieli czas zapoznać się z nią – tłumaczy Małgorzata Żółtowska, dodając, że czasem oglądane nieruchomości są jeszcze zamieszkałe, czasem puste, dlatego warto umieć wyobrazić sobie, jak może wyglądać dana nieruchomość, a nie opierać się wyłącznie na tym, co widzimy.

Biuro Nieruchomości Idea

Warto przygotować sobie zestaw pytań, które chcemy zadać właścicielom i pośrednikowi. – Następnie umawiamy się, ile czasu klienci potrzebują na zastanowienie się i przekazanie odpowiedzi, średnio trwa to około tygodnia – mówi właścicielka Biura Nieruchomości Idea.

Na co trzeba zwrócić uwagę u pośrednika nieruchomości? – Od 1 września obowiązkowo każdy pośrednik musi mieć wykupioną polisę ubezpieczeniową, której skan dołącza się do umowy pośrednictwa – wyjaśnia Małgorzata Żółtowska.

Załóżmy, że wybraliśmy już naszą wymarzoną nieruchomość. Co dalej? – Jeśli dysponujemy gotówką, to nie musimy zabezpieczać się umową przedwstępną, wystarczy podpisać porozumienie stron, tzw. rezerwację nieruchomości, który to dokument, oczywiście, przygotowujemy w naszym biurze. Nieruchomość wcześniej jest przez nas sprawdzana pod kątem prawnym. W przypadku sprzedaży kredytowanej, doradzamy sporządzenie umowy przedwstępnej, do której przygotowywane są właściwie te same dokumenty, co do umowy notarialnej. Umowę przedwstępną można podpisać w naszym biurze lub u notariusza, aczkolwiek wówczas dochodzą koszty taksy notarialnej – tłumaczy.

Biuro Nieruchomości Idea

Jak dodaje, akt notarialny jest jednocześnie nakazem zapłaty. W przypadku więc jeśli zapłacimy zadatek, a właściciel zrezygnuje z umowy przedwstępnej i nie będzie chciał wypłacić podwójnej wartości zadatku, z umową przedwstępną możemy iść do sądu, a z aktem notarialnym od razu do komornika.

Nie zakładamy jednak takiej komplikacji. Czy na tym rola pośrednika nieruchomości się kończy? – Po przygotowaniu kompletu dokumentów, właściciel i nabywca umawiają się do notariusza, aby dokonać umowy kupna-sprzedaży potwierdzonej aktem notarialnym. W tym przypadku jest to wymagany prawem dokument, stanowiący podstawę do wpisu w księdze wieczystej nieruchomości – wyjaśnia właścicielka biura nieruchomości Idea.

W następnym odcinku wyjaśnimy, w jaki sposób najbezpieczniej sprzedać własną nieruchomość, a więcej szczegółów na temat sprzedaży i kupna nieruchomości znajdziecie na stronie nieruchomosci-idea.pl.

Mieszkania w 3D, niska prowizja… Idea – nowoczesne biuro nieruchomości