sobota, 17 Kwiecień, 2021
  • Reklama na portalu i w gazecie
  • Kontakt z redakcją
  • Polityka Prywatności
PetroNews
  • Start
  • Płock
    • Bezpieczeństwo
    • Polityka i Politycy
    • Sport
    • Informacje
    • Rozrywka i Wydarzenia
    • Tylko u Nas
  • Powiat
  • Dyskusje
  • Gazety
  • Kontakt
  • Reklama
  • Więcej
    • Ogłoszenia
    • SocialMedia
No Result
View All Result
PetroNews

REKLAMA
Home Informacje Rodzina i Społeczeństwo

Czytelnik: Dlaczego w Płocku nie chronimy drzew?

przez Agnieszka Stachurska
7 września 2020
204
SHARES
Podziel się na FacebookuUdostępnij na Twitterze
REKLAMA

Napisał do nas płocczanin, który chce chronić drzewa w mieście, ustanawiając je pomnikami przyrody. Jak podkreśla, w kilku przypadkach Miejski Zarząd Dróg odmówił wpisania drzew na listę płockich pomników przyrody. Dlaczego?

Czytelnik: Chrońmy płockie drzewa

– Piszę do Państwa w jednej z najważniejszych spraw dla mieszkańców Płocka – zieleni w mieście – napisał do nas pan Piotr. – W zeszłym roku w Płocku oficjalnie przybyło 12 nowych pomników przyrody – mamy ich obecnie 21. W tym roku (również za pomocą aplikacji Localspot) zgłoszonych zostało kilkanaście nowych propozycji drzew, które powinny znaleźć się na liście pomników przyrody, bowiem spełniają kryteria określone w ustawie – tłumaczy czytelnik.

Jak podkreśla, w zdecydowanej większości przypadków Urząd Miasta Płocka poinformował, że podjął kroki w celu wpisania drzew na listę pomników przyrody. – Jednakże w kilku przypadkach jestem zszokowany i bardzo proszę o pomoc – pisze pan Piotr.

Chodzi tu o:

  • drzewo przy ul. Bielskiej (obok Starego Młynu),
  • dęby przy ul. Raczkowizna 2,
  • drzewa w rejonie ul. Tysiąclecia 11 (przed sklepem Biedronka).

Wyjaśnia też, że zgody na wpisanie drzew na listę odmówił Miejski Zarząd Dróg.

– Na jakiej podstawie MZD odmówił udzielenia zgody na wpisanie powyższych drzew na listę pomników przyrody? Skoro mamy w Płocku niedobór terenów zielonych i drzew – dlaczego nie popiera się działań związanych z wpisywaniem jak największej ilości drzew na listę pomników przyrody? – pyta nasz czytelnik.

Prosi również o sprawdzenie, ile drzew w tym roku zostało skierowanych do wpisania na listę pomników przyrody i jakie działania podejmuje urząd w tym zakresie.

– Kolejną kwestią są również dęby na Nowym Rynku, które prewencyjnie już przed budową Filharmonii powinny zostać wpisane na listę pomników przyrody, oczywiście te okazy, które spełniają kryteria – podsumowuje płocczanin.

Urząd miasta: Drzewa rosną przy krawędzi jezdni

Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta Płocka, na jakiej podstawie MZD odmówił udzielenia zgody na wpisanie wymienionych przez pana Piotra drzew na listę pomników przyrody.

– Kwalifikacja drzewa na pomnik przyrody odbywa się według kilku kryteriów, a nie tylko obwodu pnia – wyjaśnia Konrad Kozłowski z Referatu Informacji Miejskiej płockiego ratusza. – Należy brać pod uwagę także jego wartość przyrodniczą, kulturową, naukową czy też sędziwy wiek – tłumaczy.

Jak dodaje, w procesie kwalifikacji należy również zwrócić uwagę na zagrożenia dla drzew pomnikowych, m.in.: pogarszający się stan środowiska, który powoduje przyspieszenie procesu obumierania starych drzew, ruch kołowy, skażenie gleby, m.in. poprzez stosowane do zwalczania gołoledzi sole (chlorki sodu, magnezu i wapnia), nieumyślne kaleczenie, uszkodzenia mechaniczne organów nadziemnych i podziemnych powodowane przez pojazdy mechaniczne (np. obdzieranie kory i łamanie pędów przez parkujące pojazdy), składowanie materiałów budowlanych w bezpośrednim sąsiedztwie drzew (przy przebudowie/rozbudowie inwestycji drogowych), utwardzona i nieprzepuszczalna powierzchnia (beton, asfalt, bruk), wykonanie wykopów dla potrzeb uzbrojenia powoduje przycinanie korzeni oraz pozostawienie ich przez dłuższy czas w stanie odkrytym, co bardzo często doprowadza do ich przesuszenia lub przemrożenia (w przypadku przebudowy/rozbudowy drogi).

– Lipa drobnolistna zlokalizowana w pasie drogowym ul. Bielskiej oraz dwa dęby szypułkowe zlokalizowane w pasie drogowym ul. Raczkowizna rosną tuż przy krawędzi jezdni. Przy jakiejkolwiek awarii sieci infrastruktury podziemnej czy przebudowie/rozbudowie drogi, wykonywanie jakichkolwiek prac ziemnych będzie utrudnione, ponieważ drzewa narażone będą na liczne zagrożenia, w postaci bezpośrednich uszkodzeń lub niekorzystnych zmian warunków siedliskowych. Zagrożenia te będą wzrastać wraz z wiekiem zadrzewienia oraz ze stopniem mechanizacji prac – argumentuje Konrad Kozłowski.

Tłumaczy też, że zgodnie z ogólnie przyjętą praktyką, najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia drzewa, ustanowionego pomnikiem przyrody, jest wyłączenie strefy rzutu jego korony z komunikacji (nawet pieszej) w odległości minimum 1,5 m. Przy ww. pracach jest to fizycznie niemożliwe.

– W kwestii, dotyczącej topól nierodzimego gatunku, zlokalizowanych „w rejonie ul. Tysiąclecia 11 (przed sklepem Biedronka)” pismo o zajęcia stanowiska dotyczącego objęcia tych drzew formą ochrony przyrody, do Miejskiego Zarządu Dróg w Płocku nie wpłynęło. Drzewa usytuowane są blisko ciągu pieszo – jezdnego oraz w bliskiej odległości od wspomnianego sklepu, a zatem sytuacja jest podobna do drzew wspomnianych powyżej – wyjaśnia urzędnik.



Pomniki przyrody – jak wygląda procedura?

W 2020 roku 19 drzew zostało zgłoszonych na platformie Local Spot, jednak niektóre nie spełniały kryterium obwodu. Wydział Kształtowania Środowiska płockiego urzędu miasta wybrał dodatkowo 5 kandydatów, poza zgłoszeniami mieszkańców.

We wrześniu zaplanowano rozpoczęcie procedury ustanawiania drzew pomnikami przyrody. Najpierw zostaną wysłane pisma do właścicieli poszczególnych terenów, którzy będą musieli zająć stanowisko w tej sprawie. Podkreślmy, że właściciel działki ma prawo nie wyrazić zgody na ustanowienie swojego drzewa pomnikiem przyrody.

Po uzyskaniu zgód właścicieli, opinię o drzewach wytypowanych do wpisania na listę pomników przyrody będą wyrażały poszczególne wydziały urzędu miasta. Wnioski o opinie zostaną wysłane np. do: Miejskiego Konserwatora Zabytków, Wydziału Mienia Skarbu Państwa, Wydziału Rozwoju i Polityki Przestrzennej Miasta, Wydziału Obrotu Nieruchomościami Gminy, Wydziału Zarządzania Nieruchomościami Gminy oraz Miejskiego Zarządu Dróg. Dopiero po uzyskaniu pozytywnych opinii rozpocznie się podjęcie uchwały o ustanowienie przedmiotowych drzew pomnikami przyrody.

Aktualnie w Płocku jest 21 sztuk drzew – pomników przyrody oraz 1 pomnik przyrody nieożywionej – zlepieniec czwartorzędowy, który zlokalizowany jest u podnóża skarpy wiślanej, około 6-7 metrów pod ziemią.

A co z dębami przy Nowym Rynku, o które martwią się płocczanie? Czy zostaną wpisane na listę pomników przyrody?

– Również procedura, dotycząca ustanowienia formą ochrony przedmiotowych drzewa zostanie rozpoczęta we wrześniu br. – zapewnia Urząd Miasta Płocka.

Ile drzew zniknęło w tym roku?

Zapytaliśmy też, ile drzew wycięto w Płocku od stycznia tego roku. Okazuje się, że do 31 sierpnia Miejski Zarząd Dróg w Płocku wyciął 122 szt. w tym wywroty i złomy. Na zlecenie WKŚ wycięto natomiast 123 drzewa (poza pasami drogowymi). Jak tłumaczą w urzędzie miasta, na podaną wartość składają się drzewa: obumarłe, wiatrołomy, złomy, w dużej mierze są to również samosiewy drzew, nie przekraczające obwodu pnia 25-30 cm mierzonego na wysokości 5 cm nad powierzchnią gruntu, wynikające z porządkowania terenów zielonych oraz bieżącego utrzymania zieleni przez Wydział Kształtowania Środowiska.

– Kwestia usunięcie każdego drzewa jest rozpatrywana indywidualnie przez pracowników, prowadzących nadzór nad terenem – zapewnia Wydział Kształtowania Środowiska.

Ile nasadzeń wykonano w tym czasie w Płocku?

–  Do końca lipca zostało nasadzonych przez Miejski Zarząd Dróg w Płocku 76 szt. drzew. Poza MZD, drzewa i rośliny są sadzone przez Wydział Kształtowania Środowiska. W tym okresie nie zostały wykonane nasadzenie roślin wieloletnich, jedyne nasadzenia w tym przedziale czasowym wykonywane były z kwiatów jednorocznych. Jesienią, kiedy rozpocznie się okres nasadzeń drzew, zostaną wykonane nasadzenia przez WKŚ roślin wieloletnich w ilości: 260 szt drzew, 3227 szt. krzewów, 5671 szt. innych roślin wieloletnich – informuje Urząd Miasta Płocka.

Zapewnia też, że nasadzenia objęte są trzyletnią pielęgnacją. Firma pielęgnująca rośliny w tym okresie ma obowiązek podlewania, nawożenie, odchwaszczania, dosypywania kory oraz wymiany roślin obumarłych bądź zniszczonych. Nasadzenia uzupełniane są w momencie sprzyjających warunków atmosferycznych, tj. na jesieni bądź na wiosnę.

Miejsca po obumarłych drzewach, których okres gwarancji się skończył, są ujęte w planowanych nasadzeniach drzew jesienią 2020 r.

 

1 of 13
- +
REKLAMA

1. Fot. Wiktor Pleczyński

2. Fot. Wiktor Pleczyński

3. Fot. Wiktor Pleczyński

4. Fot. Wiktor Pleczyński

5. Fot. Wiktor Pleczyński

6. Fot. Wiktor Pleczyński

7. Fot. Wiktor Pleczyński

8. Fot. Wiktor Pleczyński

9. Fot. Wiktor Pleczyński

10. Fot. Wiktor Pleczyński

11. Fot. Wiktor Pleczyński

12. Fot. Wiktor Pleczyński

13. Fot. Wiktor Pleczyński

Share149Tweet23
Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Jak wygląda nowy park w Płocku? [ZDJĘCIA]
Biznes i Gospodarka

Kiedy w Płocku powstaną nowe parki? I gdzie planowany jest największy?

14 kwietnia 2021
Płockie sokoły znów spodziewają się potomstwa. Są już cztery jajka [FILM]
Rodzina i Społeczeństwo

Płockie sokoły znów spodziewają się potomstwa. Są już cztery jajka [FILM]

1 kwietnia 2021
Zielone dachy, wiaty przystankowe czy zieleń wertykalna. Jak można zazielenić miasto?
Biznes i Gospodarka

Zielone dachy, wiaty przystankowe czy zieleń wertykalna. Jak można zazielenić miasto?

29 marca 2021
Ktoś porzucił ciężarówkę na parkingu. W środku 15 tys. litrów kwasopochodnej substancji
Bezpieczeństwo

Ktoś porzucił ciężarówkę na parkingu. W środku 15 tys. litrów kwasopochodnej substancji

27 marca 2021
Pokaż Więcej

Komentarze 8

  1. Lidia says:
    7 miesięcy temu

    Warto dostosować inwestycje do drzew bez ich niszczenia, obecne technologie umożliwiają takie prace, w Płocku nie szuka się takich rozwiązań. A w kwestii nasadzeń nowych drzew – wycina się stare drzewa z dużymi koronami, z dużą ilością liści a robi nasadzenia niewysokich drzewek z małą ilością liści, to nie pomaga w produkcji tlenu.

    Odpowiedz
  2. Georg says:
    7 miesięcy temu

    Płock staje się betonowym miastem. Nie mamy parków na spacery.
    Otoczeni smrodem z Orlenu powinniśmy je mieć – to powinien być gratis z Orlenu właśnie!

    Odpowiedz
  3. Axyz says:
    7 miesięcy temu

    Nawet bycie pomnikiem przyrody nie chroni drzewa przed w tym wypadku ostrym podcięciem i przesunięciem jezdni w stronę pnia. Czasem się nie da ale w tym przypadku mamy prawie szczere pole. Chodzi o dąb przy rondzie Długa Łukasiewicza. Najprościej uciąć. A na etapie projektowania przecież wszystko jest oznaczane można było rondo przesunąć w stronę wschodnia ale my tak mamy. To czym inni się szczycą i dbają my niszczymy.,….

    Odpowiedz
  4. Rumianek says:
    7 miesięcy temu

    Płock uwielbia wycinac drzewa kazdy mieszkaniec moze zglosić ze przeszkadza mu drzewo przed domem i mu wytną

    Odpowiedz
  5. Drzewa says:
    7 miesięcy temu

    Jaka trzyletnia pielęgnacja? Z posadzonych drzew cisów w mojej okolicy 90 procent uschlo, nikt się tym nie interesuje i drugi rok takie badyle sterczą, ale ktoś płaci za te nasadzenia.

    Odpowiedz
    • Szymon says:
      7 miesięcy temu

      Na jakiej ulicy?

      Odpowiedz
      • Ulica says:
        7 miesięcy temu

        Górna w stronę Ośnickiej

  6. Płocczanin says:
    7 miesięcy temu

    Bardzo dobrze! Trzeba dbać o płocką zieleń i chronić nasze drzewa.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Akcja strażaków przy ul. Sienkiewicza [FILM, ZDJĘCIA]
Bezpieczeństwo

Akcja strażaków przy ul. Sienkiewicza [FILM, ZDJĘCIA]

16 kwietnia 2021
„Jesteśmy w szpitalu, pijemy piwko” – skandaliczne nagranie w płockim szpitalu. Jakie konsekwencje?
Rodzina i Społeczeństwo

„Bogini inteligencji” w programie „Alarm”. Co ustalono? [FILM]

14 kwietnia 2021
Ognisko ptasiej grypy niedaleko Płocka
Bezpieczeństwo

Ktoś sprzedał zakażone ptaki – ptasia grypa dotarła do powiatu płockiego.

16 kwietnia 2021
Odnaleziono wrak jednego z pierwszych płockich przegubowców. Ma odzyskać dawną świetność
Biznes i Gospodarka

Odnaleziono wrak jednego z pierwszych płockich przegubowców. Ma odzyskać dawną świetność

15 kwietnia 2021
Karma wraca. Płoccy raperzy zatrzymani do wyjaśnienia [FILM]
Muzyka

Karma wraca. Płoccy raperzy zatrzymani do wyjaśnienia [FILM]

15 kwietnia 2021
Ukrywał się przed policją. Znaleźli go przez narkotyki
Bezpieczeństwo

Kradł tylko perfumy, tytoń i alkohol. „Ekskluzywny” złodziej wpadł w ręce policji

16 kwietnia 2021
Stażyści w ORLENIE. To już kolejna edycja programu [FILM]
Biznes i Gospodarka

Płatne staże w ORLENIE. Rozpoczęła się rekrutacja

16 kwietnia 2021
Piękne witraże w płockim zakładzie karnym. Stworzyli je osadzeni
Bezpieczeństwo

Piękne witraże w płockim zakładzie karnym. Stworzyli je osadzeni

15 kwietnia 2021
Pokaż Więcej

Reklama

REKLAMA
  • Start
  • Płock
  • Powiat
  • Dyskusje
  • Gazety
  • Kontakt
  • Reklama
  • Więcej

© 2018 Sentra Media - Nasza Polityka Prywatności.

No Result
View All Result
  • Strona Główna
  • Bezpieczeństwo
  • Polityka i Politycy
  • Rozrywka i Wydarzenia
  • Sport
  • Tylko u Nas
  • Warto przeczytać!
  • Reklama w mediach
  • Kontakt

© 2018 Sentra Media - Nasza Polityka Prywatności.

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU
  • Nasza strona używa plików cookies. Zaakceptuj przez kliknięcie lub przewiń stronę. Akceptuje