Czy wiesz, że komórką można robić taaakie zdjęcia?

REKLAMA

Jak wygląda Płock z perspektywy telefonu komórkowego? Wydarzenie Nozbe Mobile Photo Trip 16|17 ukazało tajemnicze zakątki miasta w nietuzinkowy sposób. Trwa także głosowanie w rankingu Event’s Awards, na Nozbe Mobile Photo Trip i  to już ostatni dzień. Zachęcamy do udziału.

Nozbe Mobile Photo Trip 16|17, w ramach którego odbył się Mobile Photo Trip Plock, to cykl comiesięcznych spotkań fanów fotografii mobilnej. Zdjęcia wykonywane są za pomocą aparatu fotograficznego w telefonie komórkowym. W każdym miesiącu grupa złożona z 30‐40 fotografów odwiedza inne miasto, gdzie wraz z gospodarzem, którym jest lokalny fan fotografii mobilnej, poznaje „zakamarki” miasta.

Podczas wędrówek po nowych zakątkach, fotografowie wykonują blisko kilkaset zdjęć, prezentujących codzienny tryb życia miasta, jego zabudowę, architekturę, mieszkańców i lokalny koloryt. Cały cykl spotkań trwa od września do czerwca i obejmuje 10 miast. Za pośrednictwem serwisu Instagram, uczestnicy dzielą się efektami swojej pracy.

Mobile Photo Trip narodził się w 2015 roku i był pomysłem Damiana Kostki w ramach działalności w Grupie Mobilni. Damian zaplanował i zorganizował osiem spotkań w ośmiu polskich miastach: w Bytomiu, Radomiu, Lublinie, Wrocławiu, Gliwicach, Poznaniu, Szczecinie i Łodzi. Pierwsza edycja Mobile Photo Trip cieszyła się dużym powodzeniem – zarówno wśród fotografów mobilnych, jak i mediów, lokalnych instytucji oraz władz miast.

Jak to było w naszym mieście, opowiada Marcin Rebejko, organizator Nozbe Mobile Photo Trip w Płocku.

– Miasto Płock zaskoczyło nas bardzo pozytywnie – przyznał Marcin Rebejko. – Wiele osób pytało mnie, dlaczego Płock znalazł się na naszej liście miast drugiej edycji Mobile Photo Trip? Uważany jest raczej za zapomniane miasto, gdzieś koło Warszawy, znane głównie z przemysłu naftowego. Dlatego chciałem odciąć się od tego oczywistego skojarzenia, pokazać coś innego. Mało kto bowiem pamięta, że Płock był stolicą Polski i od ponad 800 lat funkcjonuje tam nieprzerwanie Liceum Ogólnokształcące – tłumaczy.

Należy podkreślić, iż organizatorzy przygotowują się do swoich „komórkowych eskapad” bardzo solidnie i to nie przypadek, że wybierają konkretne miejscowości.  W ramach wydarzenia odbywają się ciekawe konkursy.

– W każdym mieście staramy się właśnie wyszukać jakieś jego specyficzne elementy, ciekawe, tajemnicze – wyjaśnia Marcin Rebejko. – Zwykle staramy nawiązać współpracę z lokalnymi mediami, wydziałami promocji urzędu miasta, organizacjami. Staramy się wchodzić do ciekawych miejsc, zobaczyć interesujące wystawy… i oczywiście to wszystko pokazać na naszych zdjęciach. Tak też się stało w Płocku. Uzgodniliśmy, że ogłosimy dwa konkursy – dodaje.

W konkursie „Tajemnice Płocka” chodziło o odkrycie ciekawych miejsc ukrytych w podwórkach kamienic, których nie zobaczymy w przewodnikach turystycznych.

W tej kategorii konkurs wygrało zdjęcie Stelli.

#płock #plock #poland #mobilephototrip_tajemnicaplocka

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Stella (@__szyczy__)

Wyróżnienia otrzymali Justyna Bem i rkulakowski.

Wybór nie był taki łatwy. Uczestnicy wydarzenia zrobili wiele ciekawych zdjęć opisanych hasztagiem #MobilePhotoTrip_TajemnicePlocka.

Drugi konkurs odbył się pod nazwą: „Płockie drzwi”. Jego celem było zaglądanie do podwórek i wyszukiwanie ciekawych detali związanych z drzwiami, prowadzącymi do jego historii.

W tej kategorii konkurs wygrało zdjęcie Jakuba Baczyńskiego.

A wyróżnienia otrzymały zdjęcia: Moniki Głuszcz i Marioli z Wrocławia.

Chcemy promować fotografię mobilną

Celem organizatorów jest przede wszystkim promocja fotografii mobilnej. Wierzą, że aparat w telefonie to najlepszy aparat, ponieważ każdy ma go pod ręką. Można go użyć do ciekawej, kreatywnej fotografii. Ponadto, te wspólne spotkania to dobra okazja i motywacja do rozwijania swoich umiejętności, rozmowy z innymi fotografami mobilnymi w celu wymiany doświadczeń. Jednocześnie odkrywane są tajemnicze, nieco zapomniane miejsca, np. starych podwórek – dla fotografów jest to prawdziwa skarbnica pomysłów.

– Przy okazji odkrywamy ciekawe strony miasta, których lokalni mieszkańcy często nie dostrzegają lub są one dla niektórych wstydliwe – powiedział Marcin. – Zdaję sobie sprawę z tego, że zapomniane podwórka często uważane są jako miejsca, których pokazywać się nie powinno. Najlepiej je zburzyć lub choćby zabić deskami. Dla fotografów takie podwórka są właśnie dużo ciekawsze niż świeżo odrestaurowane podwórka eleganckich kamienic. Staraliśmy się pokazać płockie podwórka i tajemnice, które skrywają w ciekawy i kreatywny sposób. W sumie uczestnicy naszego spotkania opublikowali blisko 400 zdjęć – podsumował.

Na ich trasie znalazł się również Kościół Mariawitów. Niezwykłe miejsce, fotograficznie bardzo atrakcyjne.

Nozbe Mobile Photo Trip PLOCK

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Anna Grzebinoga (@grzebiphoto)

Ważnym punktem wycieczki była wspomniana wcześniej Małachowianka. Tu zachwyciła ich niesamowita historia, bardzo ciekawa podziemna część muzeum i wspaniała aula.

Chodzili również po mieście, a z tego spaceru powstały niezwykłe zdjęcia.

Nozbe Mobile Photo Trip PLOCK…

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Anna Grzebinoga (@grzebiphoto)

Nie mogło zabraknąć również płockiego molo.

#mobilephototrip #mobilephototrip_plock #olympus #olympus_polska #zuiko25mm #omd10markii

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Joanna Rebejko (@fotorebe)

Wszystkie zdjęcia z wyprawy do Płocka znajdziecie, wpisując w wyszukiwarce aplikacji Instagram #MobilePhotoTrip_Plock.

PowiązaneTematy

W 2017 roku  Nozbe Mobile Photo Trip 16|17 wykroczy poza granice Polski. Oprócz dziewięciu polskich miast (Katowice, Warszawa, Kielce, Płock, Toruń, Białystok, Bydgoszcz, Kraków, Gdańsk), pasjonaci mobilnej fotografii odwiedzą także Pragę!