ADVERTISEMENT

Człowiek delfin podczas Filmoterapii z Sensem

ADVERTISEMENT

NoveKino Przedwiośnie zaprasza na kolejną dyskusję z cyklu „Filmoterapia z Sensem”. Tym razem motywem przewodnim będzie temat: „Gdzie są nasze granice?”, odbędzie się również pokaz filmu „Człowiek delfin” w reż. Lefterisa Charitosa.

Jacques Mayol to jeden z największych nurków w historii, wielokrotny rekordzista świata w nurkowaniu głębinowym, określany mianem człowieka delfina, teoretyk i pasjonat nurkowania, filozof, którego życie stało się inspiracją kultowego filmu Luca Bessona „Wielki błękit” (do dzisiaj znajduje się w pierwszej piątce najbardziej popularnych filmów we Francji). Był pierwszym wolnym nurkiem, który zszedł na głębokość 100 metrów, a jego koncepcja jedności człowieka z oceanem, w tym z delfinami, przedstawiona w biograficznej książce „Homo Delphinus” jest podstawą dla wszystkich nurków głębinowych.

Nominowany do nagrody International Awards for Valor in Sports za wytrwałość i dzielność w pokonywaniu nowych granic, próbował odpowiedzieć na pytanie, czy człowiek ma ukryty podwodny potencjał, który może zostać obudzony poprzez rygorystyczny fizyczny i psychologiczny trening. Oparty na unikalnym archiwum Mayola film portretuje jego życie i filozofię.

PowiązaneTematy

Udajemy się w fascynującą podróż do podwodnego świata, zanurzając się w zmysłowym i transgranicznym doświadczeniu swobodnego nurkowania. Podróżujemy przez Japonię, Mami, Marsylię, wyspy Caicos, Kalymnos i Elbę, które w sposób znaczący wpłynęły na biografię nurka.

– Jacques Mayol to bohater „Wielkiego błękitu” Bessona, ale w „Człowieku delfinie” poznamy jego prawdziwą, nieuładzoną przez legendę, historię. Uprawiał jeden z najbardziej niebezpiecznych sportów na świecie, tzn. nurkowanie bezdechowe. Co roku kilkadziesiąt osób ginie próbując swoich sił we freedivingu. Bardziej ekstremalny jest tylko skydiving, BASE jumping (skoki z mostów, gór, wysokich wież, anten itp.) – mówi Anna Dymek, prowadząca spotkania Filmoterapii z Sensem w Płocku.

Jak dodaje, celem bohatera było nie tylko bicie kolejnych rekordów, ale także eksperymentowanie, naukowe badanie możliwości ludzkiego ciała i umysłu – przekraczał kolejne granice, przed czym przestrzegali go naukowcy. Praktykował jogę i zen, bo nade wszystko dążył do osiągnięcia stanu jedności z oceanem. Uważał, że odkrywał głęboki, pierwotny związek między człowiekiem z morzem, a w delfinach widział swoich braci, z którymi łączyła go szczególna więź. Właściwie lepiej czuł się w wodzie niż na lądzie i chyba wolałby być delfinem niż człowiekiem!

– Podczas dyskusji po filmie to w dużej mierze widzowie wyznaczają kolejne wątki, stawiają pytania. Ja zastanawiam się m.in. nad tym, dlaczego Mayol dążył do symbiozy z oceanem? Czego szukał i co znajdował w relacjach z delfinami? Czego szukamy na granicach możliwości i gdzie one są? Co nas popycha do ich przekraczania? – mówi Anna Dymek.

Film, którego emisja odbędzie się 22 marca o godzinie 18.15 w NovymKinie Przedwiośnie, splata wspaniałą współczesną fotografię podwodną w wykonaniu najlepszych na świecie nurków z intymnymi komentarzami najbliższych przyjaciół Mayola, rodziny oraz mistrzów świata w nurkowaniu: Williama Trubridge’a, Mehgan Heaney-Grier i Umberto Pelizzariego. Narratorem filmu jest Jean-Marc Barr – odtwórca roli Mayola w filmie „Wielki błękit”. „Człowiek delfin” zdobył Nagrodę Czytelników „Co jest grane 24” podczas 15.edycji Millenium Docs Against Gravity Film Festiwal.

Gościem podczas marcowej Filmoterapii z Sensem będzie Krzysztof Jusiński – psycholog, psychoterapeuta psychoanalityczny, superwizor, psychoterapeuta szkoleniowy Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, którego jest członkiem założycielem. Pełnił funkcję Prezesa i członka Rady Towarzystwa. Kierował Psychoanalityczną Szkołą Psychoterapii w Warszawie. Uczy psychoterapii prowadząc seminaria teoretyczne i kliniczne w ramach projektów PTPP. Uczestniczy w seminariach i wykładach psychoanalityków z Wielkiej Brytanii i Włoch. Prowadzi psychoterapię w ramach praktyki prywatnej w Warszawie.

Spotkanie poprowadzi Anna Dymek, absolwentka polonistyki i nowego filmoznawstwa. Ceni kino, które pozostawia w widzu emocjonalny ślad i jest inspirujące intelektualnie.

Kurs filmoterapii – doświadczalne spotkania po filmie
Podczas spotkań widzowie będą mieli okazję poznać, na czym polega filmoterapia i jakie narzędzia się w niej stosuje Zostały one stworzone przez autorkę projektu www.filmoterapia.pl – Martynę Harland, psychologa Uniwersytetu SWPS, absolwentkę Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich SWPS, a także Warszawskiej Akademii Filmowej. Współpracuje z TVP jako dziennikarka kulturalna, prowadzi także rozmowy z Grażyną Torbicką oraz rubrykę filmoterapeutyczną w Magazynie Sens. Narzędzia filmoterapeutyczne można również wypełniać online na stronie http://filmoterapia.pl/wez-udzial-w-treningu-3/ w zakładce trening. Widzowie uczestniczący w 5 spotkaniach, którzy wypełnią narzędzia filmoterapeutyczne będą mogli otrzymać certyfikat Filmoterapii z Sensem – szczegóły na stronie http://filmoterapia.pl

Filmoterapia z Sensem
Filmoterapia z Sensem ma już trzy lata! Podczas naszych psychologicznych spotkań z filmem dokumentalnym odbyliśmy ponad 50 rozmów, w których brało udział ponad 4,5 tysiąca widzów, w 4 miastach. Po tym ogromnym sukcesie ruszamy z trzecią edycją cyklu! W tym roku po raz pierwszy ruszamy z naszym cyklem spotkań w Płocku. Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami – w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas siedmiu comiesięcznych spotkań będziemy rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs AgainstGravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi (psychologami, terapeutami) będziemy rozmawiać i konfrontować wspólne emocje oraz światopoglądy.

Płocczanie w ramach “Filmoterapii z Sensem” zobaczą najnowsze i najciekawsze dokumenty z całego świata, prezentowane podczas Milllennium Docs Against Gravity Film Festival. 16. edycja tego największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych odbędzie się w maju tego roku.

Organizator: Against Gravity, Milllennium Docs Against Gravity Film Festival, Akademia Dokumentalna
Partnerzy: Magazyn SENS, Filmoterapia.pl, Chillizet