Ciężkie czasy dla palaczy. E-papierosy pod lupą Unii Europejskiej

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zgodnie z zaleceniami dyrektywy Unii Europejskiej, od 20 maja zostanie zabronione palenie e-papierosów w miejscach publicznych. Niebawem również polskie prawo będzie musiało przyjąć zalecenia Unii w tej kwestii.

Pamiętamy, że sporo słów krytyki przelało się 2010 roku po wprowadzeniu zakazu palenia w miejscach publicznych, i to głównie z ust palaczy. Ci jednak znaleźli sposób na obejście niewygodnych przepisów i zafundowali sobie e-papierosy. Urządzeń tego typu ustawodawca nie przewidział, więc trzeba było wymyślić nowe przepisy, które będą zakazywać palenia w miejscach publicznych także e-papierosów.

I stało się. Od 20 maja wchodzi w życie dyrektywa Unii Europejskiej, zakazująca puszczania przysłowiowego “dymka” także z e-papierosów. Do dyrektywy muszą dostosować się wszystkie kraje zrzeszone, w tym także Polska. Chodzi o traktowanie e-papierosów tak samo, jak ma to miejsce w przypadku papierosów tradycyjnych. Pewnie niedługo polskie prawo dostosuje się do tych wymogów – zwłaszcza, że prace na etapie rządowym trwają już od pewnego czasu, a niedługo zajmie się nimi Parlament.

Chcą ochronić dzieci

Prócz zakazu sprzedaży urządzeń i liquidów nieletnim, palenie e-papierosów w miejscach publicznych zostanie zabronione na zasadach analogicznych do obecnego zakazu. Na dworcach, ulicach, w komunikacji miejskiej, restauracjach, galeriach handlowych, urzędach nie będzie czuć zapachu płynów, które przeszkadzają niemal tak samo, jak dym ze zwykłych papierosów. Za palenie e-papierosów w miejscach publicznych będzie można dostać mandat w wysokości nawet 500 zł. Ponadto, nie kupimy już papierosów elektronicznych przez Internet. Zmiana w tym zakresie podyktowana jest, oczywiście, utrudnieniem w dostępie do tych papierosów dzieci.

Czy będziemy mniej palić?

Zakaz ten pomoże niewątpliwie osobom niepalącym, które do tej pory wdychały dym z e-papierosów. Ale czy palący będą dzięki temu mniej palić? Wszędzie znajdą się miejsca wydzielone specjalnie dla palaczy. Jeśli ktoś nie chce zerwać z nałogiem, znajdzie sposób, by zapalić.

 

Podziel się:

2 komentarze

  1. Świetnie, teraz będziemy zamknięci z palaczami w palarniach. Po to zaczęłam wapować One, żeby nie truć się analogami…

  2. Trzeba uważać żeby nie wylać dziecka z kąpielą, e-papieorsy to w końcu lepsza alternatywa dla palaczy niż papierosy analogowe, sama wapuję one

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji