Mazowiecka Uczelnia Publiczna chce uruchomić nowy kierunek – lekarski. Dodatkowymi działaniami ma być powstanie hospicjum oraz zakup symulatora karetki pogotowia ratunkowego.
Pod koniec stycznia br. swoją działalność rozpoczęła Rada Strategiczna ds. uruchomienia kształcenia na kierunku lekarskim w Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Główne założenia i powody, dla których uruchomienie tego kierunku jest konieczne, przedstawił prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki, Rektor MUP w Płocku. Jak tłumaczył, uruchomienie kształcenia na kierunku lekarskim jest potrzebą społeczną związaną z dramatycznym brakiem lekarzy w Polsce.
W opinii inicjatorów utworzenia tego kierunku na płockiej uczelni, placówka ma ogromny potencjał, ze względu na kształcenia na wysokim poziomie oraz działania związane z rozwojem naukowym, m.in. w zakresie ewaluacji w dyscyplinach pedagogika oraz nauki o polityce i administracji. Posiada też odpowiednią bazę dydaktyczną, w postaci nowoczesnych centrów symulacji medycznych i dobrze wyposażonych pracowni Wydziału Nauk o Zdrowiu.
Wydział ten działa od 11 lat, spełniając wszystkie kryteria oceny Państwowej Komisji Akredytacyjnej i Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych oraz uzyskując najdłuższe okresy akredytacyjne. Dotychczas na wydziale tym wykształcono ponad 1200 pielęgniarek i położnych. Bazę dydaktyczną obecnie stanowią nowoczesne pracownie, m.in. fizjologiczna, mikrobiologiczna i genetyczna, umiejętności pielęgniarskich, umiejętności położniczych, pediatryczna, badania fizykalnego, ratunkowa.
Jako jedyna uczelnia zawodowa w Polsce, Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku dysponuje także dwoma centrami symulacji medycznych – dla pielęgniarek oraz dla położnych. Są one wyposażone w takie same urządzenia, jak szpitale. Różnica polega na tym, że w szpitalach znajdują się pacjenci, natomiast w centrach symulacji specjalistyczne fantomy. Bazę kształcenia klinicznego dla lekarzy będą stanowiły placówki ochrony zdrowia znajdujące się w Płocku oraz w ośrodkach regionalnych.
Rektor przyznał, że dotarły do niego krytyczne uwagi wyrażane przez niektóre środowiska, ale prof. Maciej Słodki podkreślił, że płocka uczelnia będzie musiała spełnić te same standardy kształcenia lekarzy, które spełniają działające już w Polsce 23 uczelnie kształcące lekarzy, w tym 19 publicznych i 4 prywatne.
W planach inwestycyjnych uczelni jest symulator karetki pogotowia ratunkowego oraz o projekt uruchomienia hospicjum. Ta ostatnia inwestycja planowana jest w należącym do Uczelni obiekcie w Trzepowie. Oprócz hospicjum, projektowane są tam również pomieszczenia dydaktyczne.
Prof. Mariola Głowacka, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu tłumaczyła, że lekarze mogą być kształceni wyłącznie w ramach jednolitych studiów magisterskich na profilu ogólnoakademickim w dziedzinie nauki medyczne i nauki o zdrowiu, w dyscyplinie nauki medyczne. Cykl kształcenia trwa sześć lat i obejmuje 5.768 godzin zajęć dydaktycznych, w tym praktyki w placówkach leczniczych. Prof. M. Głowacka zwróciła się do zebranych o zaproponowanie przedmiotów fakultatywnych, istotnych z punktu widzenia interesariuszy zewnętrznych, które można by włączyć do programu studiów.
Prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski zadeklarował pomoc w realizacji projektu, m.in. związaną z lokalizacją Collegium Medicum i zauważył, że przy tak dużym projekcie warto zaangażować partnera biznesowego, jakim jest PKN ORLEN. Jak się okazuje, zaproszenie do udziału w Radzie Strategicznej zostało już przesłane do zarządu PKN ORLEN.
Potrzebę kształcenia lekarzy w Polsce potwierdziła też Małgorzata Struzik, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Płocku. Zadeklarowała też pomoc w realizacji projektu w imieniu Starosty Płockiego, a odnosząc się do planów uruchomienia przez uczelnię hospicjum w Trzepowie stwierdziła, że to znakomity pomysł ze względu na istniejącą potrzebę.
Podobnie wypowiadał się Ryszard Mońdziel, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Płocku. Jak stwierdził, krytyczne oceny o projekcie spowodowane były brakiem odpowiedniej wiedzy.
– Gdyby należycie zaprezentowano istniejące możliwości, tak jak podczas dzisiejszego posiedzenia, to pomysł byłby lepiej przyjęty – zapewniał, życząc skuteczności w realizacji zamierzeń.
Zwrócił także uwagę na konieczność zatrzymywania lekarzy w Płocku, gdyż będą oni stanowić niezbędną kadrę do praktycznego kształcenia przyszłych medyków. Zauważył, że w tym celu należałoby stworzyć system zachęt. Rektor Maciej Słodki przypomniał, że funkcjonuje już ustawowe wsparcie kredytowe dla studentów medycyny. Z kredytów tych mogliby również korzystać przyszli lekarze kształceni w Płocku.
Pozytywnie o planach uruchomienia kierunku lekarskiego wypowiadał się Stanisław Kwiatkowski, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.
– Uruchomienie kierunku lekarskiego byłoby ważnym czynnikiem rozwoju i szansą dla województwa mazowieckiego i Płocka – stwierdził, zapewniając, że po spotkaniu prof. Macieja Słodkiego z lekarzami Szpitala Wojewódzkiego, wielu lekarzy zadeklarowało chęć udziału w kształceniu przyszłych medyków.
W spotkaniu wzięli udział: Andrzej Nowakowski, Prezydent Miasta Płocka; Małgorzata Struzik, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Płocku w imieniu Starosty Płockiego; Bogusława Lewandowska, Naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia w imieniu Starosty Sierpeckiego; Magdalena Świderska, Naczelnik Wydziału Promocji Miasta i Ochrony Zdrowia w imieniu Burmistrza Miasta Gostynin; Ryszard Mońdziel, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Płocku; Elżbieta Pleczyńska, Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych RP; Stanisław Kwiatkowski, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku; Marek Budny, Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku; Marek Stawicki, Prezes Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej; Justyna Ziemnicka-Serwa, Dyrektor ARION Med. Sp. z o.o. w Gorzewie oraz władze Uczelni.
W Płocku będą uczyć się przyszli lekarze. Na MUP i w szpitalu wojewódzkim


Będzie dużo zależało od uczniów jacy będą studiowali. Bo jeśli z niską średnią to szkoda zachodu.
Dlaczego wielu autorów komentarzy nie ma wątpliwości co do kształcenia lekarzy w innych miastach i innych uczelniach! Mam wrażenie że się Państwo zamknęliście w tym mieście i nie wiecie co się dzieje w Polsce. Radziłbym się przejechać od cAsu do cAsu na wschód Polski. I wtedy poproszę o opinię.
Jednakże jednego u Nas Płocczan nie rozumiem(może nie Płocczan może przyjezdnych) – dlaczego sami sobie szkodzicie. Województwa nie chcecie, nie chcecie lekarzy, nie chcecie być zdrowi i szczęśliwi. Nie chcecie mieć pieniądze jak inni na prezenty i wyjazdy dla swojej rodziny. O co tu chodzi drodzy malkontenci!? A może to trolle piszą i wszystko negują żeby inny h zniwchcecic. To miasto zasługuje na wiecej. Mieszkając w tym mieście powinniśmy być dumni. Czy tak jest?
konowałów na koszt podatnika żeby potem zapraszali na wizyty konsultacje prywatne po 200 złotych za 15 minut ?