CBŚP rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą. Wśród zatrzymanych płocczanin

REKLAMA

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, która wyłudzała VAT. Pracowało nad tą sprawą ponad 200 funkcjonariuszy CBŚ. Do przestępczej działalności wykorzystywana była ubojnia z Kutna. Skarb Państwa okradziono na 35 milionów zł.

Zatrzymano łącznie 8 osób w Kutnie, Gostyninie, Płocku i Warszawie, w tym sześciu członków zorganizowanej grupy przestępczej, którą kierował mężczyzna włoskiego pochodzenia. Dotychczas odbyło się 47 przeszukań w całej Polsce, zabezpieczono dokumentację, o potencjalnej wartości ponad pół miliona zł. Nad sprawą, dotyczącą działalności zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT, pracowało ponad 200 funkcjonariuszy służb: CBŚP, KWP Łódź, SG, UKS i PIP. Przestępczy proceder trwał od 2011 roku i zubożył Skarb Państwa na 35 mln zł.

PowiązaneTematy

W poniedziałek, 5 grudnia, ponad 200 funkcjonariuszy różnych służb: CBŚP, KWP Łódź, Straży Granicznej, Urzędu Kontroli Skarbowej i Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadziło kontrolę w zakładzie w Kutnie. Wylegitymowano ponad 900 osób, w tym 440 cudzoziemców. Straż Graniczna zatrzymała 5 obywateli Ukrainy, którzy w Polsce przebywali nielegalnie. PIP ujawnił 142 obywateli Ukrainy i 244 Polaków, którzy nie mieli umów o pracę.

Jak tłumaczy komisarz Agnieszka Hamelusz, rzeczniczka CBŚP, funkcjonariusze ustalili, że do przestępczego procederu wykorzystywana była ubojnia z Kutna. Kierujący zorganizowaną grupą przestępczą stworzyli też ponad 30 firm w całej Polsce. Przedsiębiorstwa – tzw. „słupy”, powstały po to, by wyprowadzić w pole urząd skarbowy i policję. Fikcyjne firmy dla kutnowskiej ubojni tworzyły ogromne ilości faktur, dotyczących fikcyjnej ilości zatrudnienia, szkolenia, wyżywienia i zakwaterowania pracowników. Faktury te w następnej kolejności wykorzystywano do wykazania przez ubojnię kosztów działalności.

Postępowanie w powyższej sprawie prowadzone jest w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi i trwa od lutego tego roku. Podejrzanych jest już 13 osób, którym postawiono zarzuty, m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i oszustw.

Sąd Rejonowy w Łodzi na wniosek Prokuratury Regionalnej w Łodzi podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu 5 osób – najbardziej obciążonych zarzutami działalności przestępczej. W stosunku do pozostałych zastosowano dozory policji.

– Sprawa jest rozwojowa – podkreśliła Agnieszka Hamelusz z CBŚ. – Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.