REKLAMA

Bądźmy dobzzzzy dla pszczół – zachęcają uczennice z Płocka

REKLAMA

Projekt „Be nice to bee” to zrealizowany z rozmachem pomysł uczennic z Małachowianki. Celem akcji było propagowanie wiedzy o pszczołach i ich ochronie. Zwieńczeniem akcji natomiast – otwarcie wyjątkowego ogródka.

Zakończył się już projekt „Be nice to bee”, realizowany w ramach Olimpiady „Zwolnieni z teorii” przez uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Wraz z zakończeniem projektu, nastąpiła też prezentacja robiącego wrażenie ogródka dla pszczół i owadów, znajdującego się na terenach zielonych szkoły.

– Na świecie istnieje około 20 tysięcy gatunków pszczół, u nas wciąż najbardziej znana jest pszczółka Maja. Pszczoły żyją w rojach, wśród nich jedna królowa, setki trutni oraz tysiące robotnic. Pszczoły porozumiewają się za pomocą tańców i dźwięków – przypominały informacje o pszczołach organizatorki.

O zaangażowaniu uczennic z Małachowianki może świadczyć fakt, że nie tylko opowiadały o podstawowych informacjach na temat tych pożytecznych stworzeń. Zwróciły też uwagę na informację z ostatnich tygodni o powrocie do Polski czarnych pszczół, która poruszyła wszystkich zainteresowanych pszczelim światem z racji, że od 2002 roku nie widziano tego owada w naszym kraju.

– Czarne pszczoły to potoczna nazwa zadrzewni fioletowych, pojawienie się ich w Polsce można uznać za dużą niespodziankę. Jest to największa pszczoła, którą ponownie można spotkać w naszym kraju. Od 2014 roku zadrzewnia fioletowa została objęta częściową ochroną gatunkową. Choć pozornie owad może wydawać się niebezpieczny, to wcale taki nie jest. Czarna pszczoła jest niegroźna i pożyteczna, ponadto nie wykazuje agresji wobec ludzi – zwracały uwagę uczennice.

Projekt „Be nice to bee” to efekt połączonej pracy siódemki uczennic z I klasy, Alicji Gawin, Julii Głażewskiej, Julii Mustwiłło, Julii Wawak, Klaudii Sawickiej, Michaliny Rosiak i Natalii Lisowskiej. Uczennice zrealizowały w ramach projektu wiele ciekawych działań, zorganizowały między innymi prelekcje dla dzieci.

Podczas spotkań, młodzi ludzie poprzez gry i zabawy dowiadywali się najważniejszych informacji o pszczołach, tego, jak ważne są dla życia ludzi. Uczennice również przybliżyły dzieciom informacje o roślinach, dzięki którym powstaje miód i sposobach pomocy tym owadom.

Żeby lepiej zrozumieć, na co w swojej akcji edukacyjnej mają zwrócić uwagę, uczennice przeprowadziły ankietę wśród pozostałych uczniów, by określić ich poziom wiedzy o pszczołach i owadach zapylających. Dziewczyny stworzyły i rozdały ulotki, na których znalazły się rady, jak na co dzień pomagać pszczołom.



Ratujmy płockie pszczoły

– ORLEN Eko jest tą spółką z Grupy Kapitałowej PKN ORLEN, której działalność jest szczególnie związana z ochroną środowiska i jej różnymi aspektami, jest nam więc szczególnie miło, że mogliśmy włączyć się w realizację tego projektu, bo wszyscy wiemy, jak musimy być mili dla tych naszych małych przyjaciół – mówił Krzysztof Iwanicki, prezes zarządu ORLEN Eko. – Dla nas wartością tego projektu jest również to że jest on realizowany przez uczniów, to naprawdę podnosi wartość współpracy. Mamy nadzieję, że w latach przyszłych będziemy mogli włączyć się w rozbudowę tych hoteli dla pszczół – dodał Krzysztof Iwanicki.

Wioletta Kulpa, kierownik działu sponsoringu społecznego PKN ORLEN zwróciła uwagę, że takie projekty mają bardzo duże znaczenie dla ratowania naszego środowiska i ważne jest to, że młodzi ludzie również myślą, by to środowisko naturalne ratować. Kierownik zauważyła również że PKN ORLEN ze swojej strony walczy o zdrowsze środowisko naturalne, wdrażając nowe proekologiczne technologie w zakładzie.

– Z wielkim zainteresowaniem i radością przyjąłem informację o zrealizowanym przez was projekcie „Be nice to bee”. Działania pozwalające ratować pszczoły to wyjątkowa bardzo interesująca i pożyteczna inicjatywa. Jestem dumny, że uczennice płockiej szkoły zainicjowały i sprawnie zorganizowały tę ekologiczną akcję, a także zaangażowały do niej tak wiele osób z różnych środowisk – wyrażał podziw prezydent Andrzej Nowakowski w liście do organizatorek projektu.

Prezydent zaznaczył również w liście, że postawa i zaangażowanie uczennic realizujących projekt „Be nice to bee” jest wzorem do naśladowania nie tylko dla młodzieży, ale dla wszystkich. Swoje wyrazy uznania dla uczennic przekazała również rada rodziców oraz dyrektor Małachowianki Katarzyna Góralska.

Patronem medialnym projektu był PetroNews.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU