Ratujmy płockie pszczoły

ADVERTISEMENT

W Małachowiance odbył się finał konkursu „Pszczoła – Super Bohater” w ramach akcji „Be nice to bee”, organizowanej przez uczniów tej szkoły. Byli strażacy, pyszny miód i wiele ciekawych informacji.

Uczniowie Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego są wyjątkowo zaangażowani społecznie. Niedawno opisywaliśmy ich projekt „MakeMeSmile” skierowany do chorych dzieci, teraz przyszedł czas na „Be nice to bee” o charakterze ekologicznym.

Projekt jest realizowany w ramach Olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Celem uczennic jest rozpowszechnianie wiedzy o pszczołach i innych owadach zapylających. Licealistki chcą pokazać, jak ważną rolę pełnią pszczoły zarówno dla człowieka, jak i całego środowiska naturalnego.

PowiązaneTematy

Podczas finału konkursu, Emilia Winiarska z Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku opowiedziała o tym, jak należy wspierać pszczoły. Można było dowiedzieć się między innymi o potrzebie sadzenia roślin miododajnych i nieograniczania się do zadbanych trawników. Przedstawicielka RCEE podkreśliła przy tym, że konieczne jest zagwarantowanie pszczołom dostępu do wody.

Kolejną ważną informacją było to, żeby możliwie ograniczyć stosowanie pestycydów i innych środków ochrony roślin, które szkodzą pszczołom. Gdy istnieje taka konieczność, należy opryskiwać rośliny po zachodzie słońca, gdy owady zapylające już nie pracują. Najważniejsze jest, by pszczół i innych owadów, które zapylają rośliny nie zabijać.

W dalszej części spotkania głos zabrali strażacy, którzy opowiedzieli o swojej pracy. Strażacy wyjaśnili, że nie tylko zajmują się gaszeniem pożarów, ale też ochroną owadów błonkoskrzydłych, którymi są również pszczoły. Muszą wtedy ubrać się w specjalne grube kombinezony, które chronią ich przed użądleniami, i przenoszą gniazda w bezpieczne miejsca.

Co warte zauważenia, uczennice dzięki wsparciu sponsorów zakupią hoteliki dla owadów. Już w połowie maja pojawią się one na drzewach. Akcję „Bee nice to bee” postanowiły wesprzeć: Orlen Eko, Regionalny Związek Pszczelarzy w Płocku i Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.