REKLAMA

Aleje Jachowicza będą miały swoje święto!

REKLAMA

„Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku” – kto nie zna tych słów? Nie każdy jednak wie, że ich autorem jest Stanisław Jachowicz, patron głównych alei Płocka, przy których znajduje się Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego. Już niedługo ta ulica będzie mieć swoje święto!

16 września w godzinach od 14 do 18 odbędzie się Święto ulicy Jachowicza, drugie, po Święcie ulicy Rembielińskiego, wydarzenie promujące patronów płockich ulic.

PowiązaneTematy

Zdjęcie: Stanisław Jachowicz w Przyjaciel Dzieci pismo tygodniowe. R. 1, 1861 nr 29 s. 229, Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa

Stanisław Jachowicz to z jeden z najważniejszych polskich bajkopisarzy, pedagog, działacz charytatywny i społecznik. Choć mieszkał w Warszawie, w 1824 wydał w Płocku, w drukarni Karola Kuliga, swoją pierwszą książkę – zbiór 58 wierszowanych bajek i umoralniających opowiastek dla dzieci pod tytułem „Bajki i powieści”. W tym roku mija 160. rocznica śmierci Jachowicza.

– Dwa lata temu świętowaliśmy 240. rocznicę urodzin Rajmunda Rembielińskiego, twórcy płockiego Teatru, który urodził się w 1812 roku. Z powodu deszczowej pogody, impreza została przeniesiona z ulicy do Teatru, ale nie przeszkodziło nam to w świętowaniu. Na scenie Teatru wystąpili artyści związani z ulicą Rembielińskiego, zespoły, chóry czy członkowie Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Na zakończenie aktorzy Teatru wystawili widowisko „Mit o Sołnce i Swarożycu” – przypominają organizatorzy.

W tym roku impreza odbędzie się na parkingu przed Teatrem. Wystąpią artyści związani z ulicą Jachowicza – m.in. ZPiT „Dzieci Płocka” czy tancerze ze Studia Tańca „Fame”, a aktorzy Teatru przedstawią najpiękniejsze bajki Stanisława Jachowicza. Szczegółowy program wydarzenia wkrótce.