REKLAMA

Aktywnie w Muzeum Żydów Mazowieckich

REKLAMA

Połowa stycznia to w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku okres aktywny pod względem wydarzeń – z okazji żydowskiego święta Tu Bi Szwat, czyli Nowego Roku Drzew rozdawane będą jabłka, poza tym płocczanie będą mieli okazję wysłuchać wykładu nt. synagogi oraz spotkać się z Michaelem Schudrichem, naczelnym rabinem Polski.

We wtorek, 14 stycznia o godz. 18 Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku zaprasza na spotkanie z naczelnym rabinem Polski, Michaelem Schudrichem, które będzie nosiło tytuł „Podstawy judaizmu”. Schudrich urodził się w Nowym Jorku, gdzie uczęszczał do szkół żydowskich oraz studiował na State University of New York w Stony Brooks i na Columbia University. abinem został w 1980 r., następnie sześć lat spędził w Japonii – tam dbał o potrzeby religijne miejscowej społeczności żydowskiej, ucząc żydowskiej kultury i historii. W 1990 r. zaczął pracować dla Fundacji Laudera, lata 1992-1998 spędził w Warszawie. Do Polski wrócił w 2000 r. jako główny rabin Warszawy i Łodzi. Cztery lata później został wybrany naczelnym rabinem Polski, którym jest do dzisiaj. Wstęp na spotkanie jest wolny.

W czwartek, 16 stycznia z okazji święta Tu Bi Szwat, czyli Nowego Roku Drzew, 16 stycznia w Muzeum Żydów Mazowieckich będzie można poczęstować się jabłkami. – Według tradycji żydowskiej, właśnie w to święto w uśpionych na zimę drzewach owocowych zaczynają krążyć życiodajne soki. Ma to zwiastować zbliżającą się wiosnę – co tym bardziej można poczuć w obliczu obecnej łagodnej zimy – twierdzą organizatorzy. Tu Bi Szwat to także przypomnienie o szacunku do drzew i podziękowanie za to, że obdarzają one ludzi różnymi rodzajami owoców. Z tą myślą tego dnia w Izraelu dzieci i młodzież sadzą drzewa.

Tego samego dnia, o godz. 18 odbędzie się wykład pt. „Synagoga jako centrum żydowskiego życia religijnego i społecznego”, który poprowadzi dr Eleonory Bergman z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie. Wstęp na wykład jest wolny.Dr Eleonora Bergman pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym od 1991 r., w latach 2007-2011 była dyrektorem tej instytucji. Od lat 80. XX w. zajmuje się zabytkami kultury żydowskiej, ich historią i dokumentacją. Napisała na ten temat kilka książek i kilkadziesiąt artykułów. Doktor Bergman podkreśla, że synagoga jest miejscem zgromadzenia, nauki i modlitwy. Dodaje: „To oznacza, że służy grupie ludzi – gminie żydowskiej albo mniejszej lub większej kongregacji – na wiele różnych sposobów. Przestrzeń synagogi i jej formy są istotne w takiej mierze, w jakiej służą tym frakcjom”. Podczas wykładu będzie chciała pokazać, jak to wszystko zmieniało się przez wieki, w zależności od statusu ludności żydowskiej i jej rozsiedlenia, przede wszystkim na ziemiach polskich.

/Na zdjęciu Michael Schudrich podczas otwarcia Muzeum Żydów Mazowieckich. Fot. PetroNews

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU