REKLAMA

Rocznica likwidacji getta w Płocku

REKLAMA

Na koniec lutego i początek marca przypada rocznica likwidacja niemieckiego getta dla żydów w Płocku. Muzeum Mazowieckie przygotowało uroczystości upamiętniające wydarzenie.

Między 21 lutego a 1 marca 1941 roku Niemcy zlikwidowali getto w Płocku. Tym samym przestał istnieć świat miejscowych Żydów, który był codziennością tego miasta od XII wieku. Przed wybuchem II wojny światowej w Płocku mieszkało około dziewięciu tysięcy osób pochodzenia żydowskiego. Po jej zakończeniu zostało niewiele ponad sto.

Muzeum Żydów Mazowieckich chce uczcić 80. rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Przygotowało cykl wydarzeń, upamiętniających żydowską społeczność Płocka.

Rocznica na Szerokiej

Na profilu facebookowym Muzeum Żydów Mazowieckich oraz na kanale YouTube Muzeum Mazowieckiego w Płocku można już oglądać „Rocznicę na Szerokiej”. Jest to filmowa opowieść o ulicy, która przed wojną była sercem żydowskiego Płocka i świadkiem wywózki z roku 1941.

Film zawiera wypowiedzi uczestników tych wydarzeń, płocczan pochodzenia żydowskiego, dziś obywateli USA, którzy przeżyli likwidację getta w Płocku.

Hejnał dla wypędzonych

21 marca o godz. 12 płocczanie, którzy chcą oddać hołd wywiezionym z Płocka, zaproszeni są na skrzyżowanie ulic Kwiatka i Bielskiej. Tego dnia hejnalista zagra hejnał nie z wieży płockiego ratusza, ale właśnie z tego miejsca.Wszyscy będą mogli wysłuchać nagrania piosenki „Kinderjorn” („Dziecięce lata”) autorstwa krakowianina Mordechaja Gebirtiga. Jego „płocką” wersję a capella zaśpiewał i zarejestrował Liber Taub, płocczanin wypędzony ze swojego miasta w 1941 roku.

Dzięki temu na ulicy Kwiatka znów zabrzmi śpiew byłego mieszkańca Płocka w języku jidysz. Przed prezentacją zostanie przeczytane tłumaczenie „Kinderjorn” na język polski autorstwa Jacka Cygana. Wszystko zakończy minuta ciszy. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na profilu facebookowym Muzeum Żydów Mazowieckich.

Świece na kirkucie

1 marca o godz. 12 na cmentarzu żydowskim przy ul. Mickiewicza świece ułożone w cyfrę 80 zapalą przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego, płockiego urzędu miasta, Muzeum Mazowieckiego w Płocku i Muzeum Żydów Mazowieckich.

Monodram on-line i na żywo

Cykl obchodów zamknie w połowie marca monodram teatralny Szymona Cempury o płockich Żydach. Będzie zarejestrowany i zaprezentowany w sieci, a w bardziej sprzyjających okolicznościach – zagrany na żywo.

Wypędzeni płocczanie pochodzenia żydowskiego w drodze ze swojego rodzinnego miasta w 1941 roku. Zdjęcie z archiwum Wacława Dobrowolskiego, dzięki uprzejmości Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, który w 2013 roku gościł wystawę „Wypędzeni 1939” zorganizowaną przez Związek Miast Polskich.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 8

 1. Lysy says:

  Histori nie trzeba opisywać ona jest

 2. Lysy says:

  Naziści lokowali swoich oficerów w domach Polaków obcy szwab wlazil do polskich rodzin jak do siebie ,uczynni somsiedzi pisali do szwaba złodzieja donosy wyrownywali rachunki Oczywiście szwab miał pełne rozeznanie gdzie i co może ukrasc j na czym ugrać Myśl mnie taka przechodzi jak można do złodzieja donosy pisac?

 3. Srull says:

  Nie ten historię tworzy kto ją tworzy, lecz ten kto ją opisuje.

 4. Lysy says:

  historia pokazała że to nie o żydow chodziło to był tylko pretekst żeby okraść ludzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU