REKLAMA

Aktorka, muzyk, prezydent i proboszcz. Projekt: Alfabet

REKLAMA

PowiązaneTematy

22 osoby z Płocka, w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach, wystąpiły w jednej opowieści.

– Moja książka jest o zaglądaniu i wsłuchiwaniu się w siebie – mówiła wolontariuszka Aleksandra Brzozowska podczas spotkania, promującego książkę „Alfabet dobrych myśli”. Książkę, która jest płocką opowieścią, dedykowaną przez wolontariuszy Marzennie Kalaszczyńskiej-Kikiewicz.

Projekt „Alfabet dobrych myśli” to rozmowy z interesującymi płocczanami, których autorka chciała poznać. Rozmówcy opowiadali o ważnych dla nich wartościach. Aleksandra Brzozowska przeprowadziła wywiady z 22 osobami w różnym wieku. Znaleźli się wśród nich m.in. Grażyna Zielińska, aktorka teatralna i filmowa, Hubert „Spięty” Dobaczewski z grupy Lao Che, Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka czy ks. Stefan Cegłowski, proboszcz katedry.

Każda z osób biorących udział w projekcie opowiedziała wolontariuszce o jednej, ważnej dla siebie życiowej wartości, której nazwa rozpoczyna się na wylosowaną literę alfabetu. Jednocześnie stawała się ona tematem rozmowy (np. G – Godność, H – Honor, S – Szczęście, Z – Zaufanie, itp.). Książka prezentuje przemyślenia rozmówców i jest fantastyczna, bo pokazuje, jak pięknie chcemy istnieć i jak wiele w nas mądrości. Jest refleksją, opowiadaniem o spostrzeżeniach i doświadczeniach z żyć krótszych i dłuższych.

Autorem ilustracji komiksowych do publikacji jest 14-letni Jeremiasz Łabarzewski, który nie ukrywał, że do pracy przy projekcie zainspirował go tata. – Odkładałem, ale w końcu się wziąłem – opowiadał rozbrajająco szczerze na spotkaniu. Przygotowanie rysunków do książki zabrało mu miesiąc. Rewelacyjna, dowcipna kreska młodziutkiego rysownika i świetne dialogi komiksu, które bawią do łez, dają efekt rozluźnienia w czasie lektury pełnej przemyśleń.

Płocki wolontariat zaprosił na spotkanie promocyjne rozmówców autorki. Ci, którzy przybyli, dzielili się swoimi przemyśleniami z gośćmi zebranymi w auli III LO im. M. Dąbrowskiej w Płocku. Krzysztof Blinkiewicz, właściciel „Czerwonego Atramentu”, mówił o Ambicji jako wartości kontrowersyjnej. Edyta Świtkiewicz, płocka wolontariuszka opowiadała, jak ważna jest dla niej Bezinteresowność. Ksiądz proboszcz Stefan Cegłowski mówił o tym, że Finanse mogą być dobrze i źle użyte, a Tadeusz Milke, dyrektor „Dzieci Płocka” o Godności, której nikt nie jest w stanie nas pozbawić, oprócz nas samych. Doktor Jarosław Wanecki, prezes Izby Lekarskiej zdefiniował Integrację, jako spotkanie wielu ludzi przy tym projekcie, a Mieczysława Leszkiewicz z DPS Goślice mówiła o roli Jakości w życiu. Beata Jaszczak, prezes „stowarzyszenia „Art- Brut” zdecydowała się na opowieść o Miłości, także do sztuki. Doktor Magdalena Kwiatkowska z płockiego hospicjum opowiadała o zaklinaniu rzeczywistości za pomocą słowa Tolerancja, a Tomasz Gorczyca, rzecznik osób niepełnosprawnych, o Zaufaniu. Zaufaniu ludzi do Marzenny Kalaszczyńskiej, z którą dłuższy czas blisko współpracował.

Aleksandra Brzozowska, zapytana na koniec, skąd wziął się pomysł na taką książkę, odparła: – Z chęci rozmawiania i poznania ludzi. Tak po prostu – chciała, poznała i rozmawiała…

Czy mogę bez losowania literki dodać swoją wartość? Szacunek dla tej Pani!